Rzecznik prezydenta Dudy: Nie ma decyzji w sprawie terminu wyborów. Na ogłoszenie decyzji jest czas do 14 sierpnia

Błażej Spychalski przekonuje, że nie ma decyzji w sprawie daty jesiennych wyborów parlamentarnych. - Powiem więcej, pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do tego, kiedy ogłosi termin wyborów - stwierdził rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Sprawa tego, kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów, stała się jednym z głównych tematów politycznych komentarzy, po wczorajszej wypowiedzi premiera. -  Rząd nie jedzie na wakacje, od wczesnego rana do nocy pracujemy do 12 października, niech będzie 11, bo cisza wyborcza, w sobotę można odpocząć - mówił podczas sobotniego wystąpienia na kongresie Prawa i Sprawiedliwości. 

- Pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do terminu wyborów. Powiem więcej, pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do tego, kiedy ogłosi termin wyborów. Bo przypominam, że czas na ogłoszenie terminu wyborów upływa 14 sierpnia - komentował dziś rzecznik prezydenta Dudy - Błażej Spychalski. 

Jak dodał, na pewno prezydent nie ogłosi swojej decyzji w ostatnim możliwym terminie. - Proszę cię co do tego nie martwić (...) decyzja nie będzie podjęta 14 sierpnia - zapewniał. 

Na pytanie, czy termin wyborów parlamentarnych, który wynika z sobotnich słów premiera, nie jest przesądzony, Spychalski odpowiedział: "Możliwe terminy to są 13, 20, 27 października, 3 i 10 listopada. Jeśli ktoś spojrzy na te daty, to widzi, że niektóre są bardziej prawdopodobne, inne mniej".

Rzecznik prezydenta pytany, skąd więc sobotnia wypowiedź Mateusza Morawieckiego, stwierdził: "Trudno mi powiedzieć, być może pan premier chciałby, żeby wybory parlamentarne były 13 października". - Pan prezydent w stosownym czasie ogłosi tę decyzję - dodał.

Zgodnie z konstytucją wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Rzecznik prezydenta: Nie ma decyzji w sprawie terminu wyborów
Zaloguj się
 • gblo

  0

  Wszystkim wiadomo, że "prezydęt" akurat ma najmniejszy wpływ na datę wyborów. Przyjdzie praikaz to ogłosi.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Czemu opozycji tak zalezy na ujawnieniu terminu wyborow ?
  Przeciez to bedzie dzien ich totalnej kleski. Ale moze wlasnie dlatego, ze chca to juz miec za soba.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -1

  Pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji, a pan premier już wie. Taki fenomen...

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Skąd Dudek ma wiedziec kiedy wybory, skoro jeszcze nie dostał do podpisu decyzji z Ciemnogrodzkiej ? Jak dostanie to ,,niezwłocznie,, ogłosi, cokolwiek by to u niego nie znaczyło, chyba ze zdecyduje inaczej i odeśle wniosek do TK. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX