Min. Gliński oburzony postawą władz Gdańska, a nie okładką "Sieci". "Ja sobie nie życzę, by było rondo Wolnego Miasta Gdańsk"

Wicepremier Piotr Gliński zgadza się z okładką "Sieci". Tygodnik pytał na okładce ze zdjęciem Westerplatte, Pawła Adamowicza, Aleksandry Dulkiewicz i Donalda Tuska, czy Gdańsk chce do Niemiec. - To było miasto faszystowskie - przypomniał w rozmowie z reporterem TOK FM wicepremier-minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz wideo

We wtorek parlament wróci do prac nad przepisami, które umożliwią rządowi przejęcie nadzoru nad Westerplatte. Ma tam powstać nowe  Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Roku. Przepisy przyjął Sejm, teraz prace nad dokumentem zaczną senatorowie

Planom rządzących od początku sprzeciwiają się władze Gdańska. Pomysł krytykował zamordowany w styczniu Paweł Adamowicz, a także obecna prezydent - Aleksandra Dulkiewicz. Jak argumentują obecne władze miasta, rządzący chcą po prostu zawłaszczyć teren Westerplatte, by promować narrację historyczną Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnie jak choćby dzieje się to, po zmianie władz, w Muzeum II Wojny Światowej

W spór między rządem i samorządem wpisała się redakcja tygodnia "Sieci". Na okładce ubiegłotygodniowego numeru umieszczono zdjęcie pomnika z Westerplatte z fotografiami Pawła Adamowicza, Aleksandry Dulkiewicz i Donalda Tuska oraz tytuł: "Czy Gdańsk chce do Niemiec?".

Prezydent Gdańska chce, by sprawie przyjrzał się sąd. - Nie mogę ukryć oburzenia i smutku - mówiła Dulkiewicz. 

W okładce tygodnika nic złego nie widzi wicepremier Piotr Gliński. - Tak okładka ma odrobinę racji. W mieście Gdańsk jest np. rondo nazwane mianem "Wolnego Miasta Gdańsk". To było miasto faszystowskie,  co najmniej od 1933 roku. Polacy, którzy tam mieszkali, nie mieli pełnych praw obywatelskich. Ja sobie nie życzę, żeby w tym mieście było rondo nazwane rondem "Wolnego Miasta Gdańsk" - stwierdził wicepremier-minister kultury i dziedzictwa narodowego


Prawo i Sprawiedliwość chce szybko skończyć prace nad przepisami dotyczącymi Westerplatte. Bo w tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie jest wykluczone, że w obchodach weźmie udział prezydent USA Donald Trump

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (265)
Min. Gliński oburzony postawą władz Gdańska, ale nie okładką "Sieci"
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 103 razy 81

  "Ty sobie nie życzysz"? A kim ty jesteś, kurczę? W dudzie ci się przewróciło? Masz swoje 5 min jako minister, zresztą najgorszy od 30 lat, i zaraz cię nie będzie. Czeka cię niechlubny niebyt, ewentualnie pierdel za przekręt z "Damą".

 • mamagda3

  Oceniono 78 razy 60

  A ja sobie nie życzę pomnika Kaczyńskiego w Warszawie, na który codziennie muszę patrzeć. Nie życzyłam też sobie miesiecznic smoleńskich, z okazji których zamykanie pół miasta. I co, słuchał mnie ktoś?

 • jolars1

  Oceniono 69 razy 57

  Nawet własny brat nazwał swego czasu tego jegomościa idiotą. Nic dodać, nic ująć.

 • nabbuko

  Oceniono 54 razy 42

  Polska jest krajem kaczystowskim id 2015 ale to nie znaczy, że nie będzie naszym krajem. I nie kłam ćwoku, rondo się nazywa inaczej: Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk - Rzeczpospolita Polska.
  Twój brat ma rację...

 • kzet69

  Oceniono 48 razy 36

  Pisowcom uda się coś niezwykłego, coś co nawet nie udało się za PRL, swoją głupotą i nienawiścią do Gdańszczan rzeczywiście doprowadzą do powstania ruchów autonomii Pomorza od pisowskiego zaboru...

 • claudiusz

  Oceniono 44 razy 34

  pisowskie chamy i swolocz uprawia swoja obrzydliwa propagande!!

 • ahmed_jubara

  Oceniono 41 razy 33

  Jak Pan Minister będzie mieszkał w Gdańsku, to niech się wtedy wypowiada.

 • karollorak

  Oceniono 37 razy 29

  A ja sobie nie zycze Glinskiego.....
  Pani Dulkiewicz zróbmy pokojowa manifestacje w dniu 1go września i nie wpuscmy ich do miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX