Co z komisją ds. pedofilii w Kościele? Dworczyk: Projekt na posiedzeniu rządu za tydzień

Projekt ustawy dotyczący powołania komisji badającej przypadki pedofilii będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Projekt został opublikowany w wykazie prac rządu, osobą odpowiedzialną za jego prowadzenie jest wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
Zobacz wideo

Dworczyk w TVP Info zaznaczył, że w poniedziałek nad projektem dotyczącym komisji ds. pedofilii bardzo długo debatował Komitet Stały Rady Ministrów.

Minister tłumaczył, że wokół projektu pojawiły się prawnicze wątpliwości, które trzeba wyjaśnić. - Dlatego ta ustawa będzie omawiana na posiedzeniu rządu nie dzisiejszym, ale za tydzień, dokładnie we wtorek - poinformował minister. Jak podkreślił, projekt ma dalej niezwłocznie trafić na jeszcze lipcowe posiedzenie Sejmu.

Dworczyk wskazał, że celem jest powstanie 7-osobowej komisji. Jej przedstawicieli mieliby być wybierani w sposób - jak powiedział - otwarty. - Trzy osoby będą wybierane przez Sejm większością 3/5 głosów. Żadna partia polityczna nie ma takiej większości, więc musi tutaj nastąpić konsensus - dodał.

W poniedziałek minister mówił w Polsat News, że w komisji znalazłaby się także osoby wskazywane przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Jak powiedział Dworczyk, dla zainteresowanych informacje na temat projektu są dostępne na rządowym BIP. - Liczymy na merytoryczną pracę, a nie rozgrzewanie emocji społecznych i polityczne wykorzystywanie tego tematu - podkreślił szef KPRM.

Komisja po filmie Sekielskiego

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek informację o projekcie ustawy o państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15.

Osobą odpowiedzialną za prowadzenie projektu jest wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15 - według informacji podanych na BIP Kancelarii Premiera - ma być niezależna od organów władzy publicznej. - Komisja, z uwagi na charakter swoich zadań, będzie niezależna od organów władzy publicznej - napisano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2019 r.  W informacji zaznaczono, że projekt stanowi kolejny mechanizm walki państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym, ze szczególnym uwzględnieniem pedofilii. Wskazano, że projektowana ustawa jest reakcją na "brak kompleksowych rozwiązań" w tym zakresie.

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował premier Mateusz Morawiecki 21 maja. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.

"Tylko nie mów nikomu"

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" na temat pedofilii w Kościele i jej tuszowania przez hierarchów wstrząsnął opinią publiczną. Przez kilka dni w mediach mówiło się niemal wyłącznie o tej sprawie. Głos zabierali rządzący, członkowie opozycji, przedstawiciele Kościoła. Jedni przepraszali, inni zapowiadali bezwzględną walkę z okrutnym procederem.

W reakcji na ujawnione w filmie informacje, minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej, który będzie miał za zadanie "przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Jednak na razie o zespole wiadomo bardzo niewiele. 

Czytaj także: Sprawdziliśmy, co z zespołem Ziobry powołanym ws. filmu Sekielskich. "Obawiam się, że ten temat umrze śmiercią naturalną"

TOK FM PREMIUM