Senat zajmuje się specustawą o Westerplatte. PiS chce wprowadzić poprawki. Prezydent Dulkiewicz apeluje o wycofanie projektu
Specustawa ma umożliwić rządowi przejęcie nadzoru nad Westerplatte, gdzie powstać ma nowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Sejm przyjął projekt w ostatni czwartek (4 lipca).
Dziś (8 lipca) specustawą zajęła się senacka komisja. Jak informuje nasz reporter Roch Kowalski, który jest w Senacie - Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić do projektu kilka poprawek. - Część ma dotyczyć nadzoru właścicielskiego nad terenem Westerplatte, ale część została zarekomendowana PiS przez Ministerstwo Inwestycji - podaje Roch Kowalski.
PiS wprowadza poprawki do projektu
Poprawki mają dotyczyć między innymi kwestii związanych z budową dróg dojazdowych do muzeum. Zgodnie z prawem, jeśli miałyby to być drogi publiczne, pozwolenia na ich budowę musiałby wydać gdański samorząd. W przypadku Westerplatte - PiS chce, żeby było inaczej i ma zamiar wprowadzić do projektu zapis o drogach wewnętrznych.
Jak podkreślał sprawozdawca ustawy Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, rządzący obawiają się, że władze Gdańska mogłyby częściowo blokować budowę nowego, plenerowego muzeum. - Nie bardzo widzimy tutaj możliwość współpracy, po dotychczasowych doświadczeniach [nie sądzimy - red.], żeby samorząd chciał współpracować w tym zakresie - stwierdził polityk PiS.
Jak dodał, Prawo i Sprawiedliwość stanęło przed wyborem: albo zmieniać ustawę o drogach, albo specustawę o Westerplatte. Zdecydowało się na to drugie.
Obradom senatorów ws. Westerplatte osobiście przysłuchuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w rozmowie z Rochem Kowalskim podkreśla, że nadal liczy na porozumienie z władzami centralnymi i wycofanie projektu. - Do porozumienia potrzebne są dwie strony. Ja nieustająca zachęcam do dialogu i rozmowy, i też w tym duchu dziś chciałabym zaapelować do izby refleksji. Dopóki rozmawiamy, to nadzieja cały czas jest - mówi.
Specustawa posłów PiS
Według twórców projektu specustawy - posłów PiS - dokument ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uważa z kolei (co podkreślała wielokrotnie), że PiS chce zabrać miastu Westerplatte, by narzucić własną narrację historyczną.
Rząd deklaruje, że na budowę nowego muzeum wyda 150 mln złotych, a władze Gdańska będą miały miejsce w komitecie honorowym nowej placówki.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Atak rekina w Egipcie. Władze: Schwytano drapieżnika, który zabił obywatela Rosji
- Coraz więcej zakażeń boreliozą w Polsce. W tym roku potwierdzono już ponad 4,9 tys. przypadków
- Donald Trump ogłosił, że postawiono mu zarzuty. Chodzi o przetrzymywanie niejawnych dokumentów
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca