Senat zajmuje się specustawą o Westerplatte. PiS chce wprowadzić poprawki. Prezydent Dulkiewicz apeluje o wycofanie projektu

Senacka komisja debatuje nad specustawą o Westerplatte. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić do projektu kilka poprawek. W obradach bierze udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zobacz wideo

Specustawa ma umożliwić rządowi przejęcie nadzoru nad Westerplatte, gdzie powstać ma nowe Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Sejm przyjął projekt w ostatni czwartek (4 lipca).

Dziś (8 lipca) specustawą zajęła się senacka komisja. Jak informuje nasz reporter Roch Kowalski, który jest w Senacie - Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić do projektu kilka poprawek. - Część ma dotyczyć nadzoru właścicielskiego nad terenem Westerplatte, ale część została zarekomendowana PiS przez Ministerstwo Inwestycji - podaje Roch Kowalski.

PiS wprowadza poprawki do projektu

Poprawki mają dotyczyć między innymi kwestii związanych z budową dróg dojazdowych do muzeum. Zgodnie z prawem, jeśli miałyby to być drogi publiczne, pozwolenia na ich budowę musiałby wydać gdański samorząd. W przypadku Westerplatte - PiS chce, żeby było inaczej i ma zamiar wprowadzić do projektu zapis o drogach wewnętrznych.

Jak podkreślał sprawozdawca ustawy Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, rządzący obawiają się, że władze Gdańska mogłyby częściowo blokować budowę nowego, plenerowego muzeum. - Nie bardzo widzimy tutaj możliwość współpracy, po dotychczasowych doświadczeniach [nie sądzimy - red.], żeby samorząd chciał współpracować w tym zakresie - stwierdził polityk PiS.

Jak dodał, Prawo i Sprawiedliwość stanęło przed wyborem: albo zmieniać ustawę o drogach, albo specustawę o Westerplatte. Zdecydowało się na to drugie.

Obradom senatorów ws. Westerplatte osobiście przysłuchuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w rozmowie z Rochem Kowalskim podkreśla, że nadal liczy na porozumienie z władzami centralnymi i wycofanie projektu. - Do porozumienia potrzebne są dwie strony. Ja nieustająca zachęcam do dialogu i rozmowy, i też w tym duchu dziś chciałabym zaapelować do izby refleksji. Dopóki rozmawiamy, to nadzieja cały czas jest - mówi.

Specustawa posłów PiS

Według twórców projektu specustawy - posłów PiS - dokument ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz uważa z kolei (co podkreślała wielokrotnie), że PiS chce zabrać miastu Westerplatte, by narzucić własną narrację historyczną.

Rząd deklaruje, że na budowę nowego muzeum wyda 150 mln złotych, a władze Gdańska będą miały miejsce w komitecie honorowym nowej placówki.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM