Rząd przyjął projekt 500 plus dla niepełnosprawnych. Ekspert: "To 500 plus dla wyborców PiS"

- Lepiej, że [ten projekt] jest, niż miałoby go nie być, ale on absolutnie nie rozwiąże problemów, a dołoży jeszcze kilka innych. Można powiedzieć, że jest nakładką na obowiązujący system - mówił w TOK FM o świadczeniu 500 plus dla niepełnosprawnych dr Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz wideo

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie świadczeń dla osób "niezdolnych do samodzielnej egzystencji". Dodatek 500 zł ma być wypłacany osobom pełnoletnim i ma zależeć od wysokości pobieranego świadczenia, na przykład emerytury lub renty. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że chciałby, aby nowa regulacja zaczęła obowiązywać od 1 października tego roku. Podał też, że świadczenie uzupełniające początkowo obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.

Jak wskazał na antenie TOK FM dr Paweł Kubicki z SGH, jeśli 500 plus ma być wypłacane od października, to znaczy, że będzie musiało zostać przegłosowane już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (17-19 lipca). To z kolei oznacza, że - jak dodał ekspert - projekt nie będzie konsultowany z szerszymi środowiskami, ale "przyjmowany ekspresem".

- Lepiej, że [ten projekt] jest, niż miałoby go nie być, ale on absolutnie nie rozwiąże problemów, a dołoży jeszcze kilka innych. Można powiedzieć, że jest nakładką na obowiązujący system - ocenił dr Kubicki.

Impuls wyborczy

Prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz przyznała, że jej zdaniem, prawdziwą pobudką do wprowadzenia świadczenia dla niepełnosprawnych był bardziej "impuls wyborczy" niż realna chęć systemowego zmierzenia się z wyzwaniem. - To oczywiste - zgodził się doktor. I dodał, że nowa regulacja jest po części pokłosiem ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców, który miał miejsce w Sejmie.

- Po drugie, 500 plus zawsze dobrze się kojarzy. A po trzecie, to było zapowiedziane przed wyborami europarlamentarnymi jako takie złagodzenie tego protestu [który odbył się w maju - red.] - uzupełnił doktor. Zdaniem eksperta, nieprzypadkowy jest też termin, w którym wypłata świadczeń miałaby się rozpocząć - to 1 października, czyli niedługo przed wyborami parlamentarnymi.

- Moim zdaniem jest to postulat nastawiony w dużej części do wyborców PiS, do środowiska osób bez niepełnosprawności, które nie mają w rodzinach osób z niepełnosprawnościami - stwierdził gość TOK FM.

Ile osób skorzysta ze świadczeń?

Jeśli chodzi o liczbę osób, które miałyby zostać objęte nowym świadczeniem - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa mówiła we wtorek, że według szacunków rządu, może to być nawet około 500 tys. osób. Według dra Kubickiego, liczba ta będzie znacznie mniejsza.  

- Świadczenie ma objąć tych, którzy nie przekraczają minimalnej renty lub emerytury. Nie mogą mieć zbiegu różnych świadczeń większych niż 1600 złotych - zaznaczył. I podkreślił, że jeżeli ktoś obecnie otrzymuje jednocześnie i rentę, i zasiłek pielęgnacyjny, to może się na 500 plus nie załapać.

Jeżeli ktoś jest dzieckiem, które już wydoroślało i jest wychowywane przez samotnego rodzica, ale ma uprawnienia do renty rodzinnej - to zdaniem eksperta - również nowego zasiłku nie dostanie. Podobnie jak osoby, które jakkolwiek były aktywne zawodowo, pracowały gdzieś i zdobyły uprawnienia emerytalno-rentowe trochę wyższe niż minimalne.

- Czyli mamy w tej chwili niecałe 300 tysięcy, osób na liście socjalnej i to jest prawdopodobnie taka baza, do której to świadczenie jest kierowane - stwierdził dr Kubicki.

Gość TOK FM podkreślił też, że osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie często zwracają uwagę, że program 500 złotych na dziecko jest przydzielany bez żadnego kryterium dochodowego, natomiast to "nowe" 500 plus dla niepełnosprawnych - to kryterium już zachowuje. - Więc tym programem nie rozwiązujemy problemów osób potrzebujących, ale trochę łagodzimy ich los - ocenił.

Na koniec Kubicki - pytany, czy świadczeniem mogą zostać objęci osoby starsze z niepełnosprawnościami - powiedział, że nie. - Jest do świadczenie dla osób pełnoletnich, niepełnosprawnych, które nigdy nie były aktywne zawodowo - mówił.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM