Adrian Zandberg: Nie możemy sobie pozwolić na narcyzm małych różnic. Na to, żeby lewicowych list było kilka
Prowadzący Poranek TOK FM Piotr Kraśko rozmowę z Adrianem Zandbergem zaczął od przedwyborczych układanek. Nie wiadomo, z kim do jesiennych wyborów pójdzie Razem.
- Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Chcemy, żeby była prospołeczna, wolnościowa, lewicowa lista. Zależy nam na tym, żeby te głosy na lewo od Platformy się po prostu nie kanibalizowały - powiedział polityk. Jak dodał, ostatni rok nauczył lewicowych polityków tego, że - tu cytat - "nie możemy sobie pozwolić na narcyzm małych różnic; na to, żeby list po lewej stronie było kilka".
"My mamy wyciągnięte ręce do wszystkich"
Adrian Zandberg podkreślił, że lista ugrupowań lewicowych musi być jedna. Nie podał jednak, kto mógłby ją tworzyć. - Mamy ręce wyciągnięte do wszystkich, to nie my jesteśmy niezdecydowani - podkreślił.
Dopytywany, z kim w ogóle Razem rozmawia w tej sprawie, gość TOK FM odparł, że dyskusje są prowadzone m.in. z Wiosną, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, z Zielonymi i Unią Pracą. - A z Grzegorzem Schetyną? - pytał Kraśko. Lider Razem zdecydowanie zaprzeczył. - Przecież to bez sensu - ocenił. - Trzeba to powiedzieć głośno. Większości wyborców, którzy głosują na Zandberga czy Biedronia, nie przekonacie, żeby zagłosowali na listę z Romanem Giertychem. I vice versa. To tak nie działa - przekonywał lider Razem.
Według Zandberga przekonanie, że bardzo szeroka lista wygra wybory z Prawem i Sprawiedliwością, jest fałszywe. Podobnie, jak nieskuteczne - zdaniem szefa Razem - jest posługiwanie się hasłami wyłącznie opartymi na walce z tzw. anty-PiS. - Wystarczy porozmawiać z ludźmi na ulicach, żeby się zorientować, że ten świat, w którym znajdujemy się pod krwawą PiS-owską dyktaturą, która na masową skalę wsadza ludzi do więzień, istnieje tylko w kilku studiach medialnych - mówił dalej Zanderg.
Jaki program lewicy?
Gość Poranka Radia TOK FM pytany o to, z jakim programem lewica mogłaby pójść do wyborów, mówił m.in. o konieczności utrzymania wszystkich transferów społecznych, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. - Ale chcemy zalepić te dziury i naprawić to, czego PiS nie naprawił i nie naprawi - mówił Zandberg. Wskazał m.in. złą sytuację służby zdrowia i problem z brakiem leków. Podkreślił, że jego zdaniem, leki otrzymywane przez pacjentów na receptę powinny być bezpłatne dla wszystkich, bez względu na dochody. - Nas na taki system stać. To jest wydatek około 10 mld złotych - dopowiedział.
Piotr Kraśko zasugerował, że może lepszym rozwiązaniem byłyby bezpłatne leki dla uboższych. Ale pomysł Zandbergowi się nie spodobał. - Powszechne świadczenia działają dobrze, bo nie stygmatyzują. Ludzie nie mają wrażenia, że muszą o coś prosić albo żebrać. Ludzie mają swoją godność, więc to jest cena, którą warto za to płacić - powiedział.
Skąd pieniądze na takie rozwiązanie? - Żeby to działało, to potrzebna jest druga część równania, czyli uczciwe i sprawiedliwe podatki. Ci, którzy są zamożni, w większym stopniu powinni dorzucać się do wspólnego kotła - przekonywał lider Razem.
Jak dodał, "pierwsza sprawa, którą należy zaszyć, to korporacje". Szef Razem przekonywał, że szereg międzynarodowych firm działających w Polsce płaci zerowy podatek. Kiedy Kraśko poprosił, by wskazał choć jedną taką firmę - polityk nie zrobił tego. - Ja nie będę w tym momencie teraz i w tym studiu wyliczać - powiedział. I polecił Kraśce, by sprawdził to w odpowiednich statystykach. - Nie interesuje mnie napiętnowanie konkretnej firmy, ale rozwiązanie systemowe - stwierdził Adrian Zandberg.
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Polaków walczących w Ukrainie czeka więzienie? "Wypada zapytać PiS, po której stronie naprawdę są"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Interwencja" dostała list pożegnalny ofiar wybuchu w Katowicach? Prokuratura zabrała głos: Podjęliśmy działania
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
- Politico: W UE brakuje leków. "Zwłaszcza antybiotyków i środków przeciwbólowych dla dzieci"
- Okradł ten sam sklep dwa razy w ciągu jednego dnia. Złodzieja zatrzymał policjant w czasie wolnym od służby