Adrian Zandberg: Nie możemy sobie pozwolić na narcyzm małych różnic. Na to, żeby lewicowych list było kilka

- Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Chcemy, żeby przed wyborami była jedna lewicowa lista. Żeby te głosy na lewo od PO się po prostu nie kanibalizowały - mówił w TOK FM lider Razem Adrian Zandberg.
Zobacz wideo

Prowadzący Poranek TOK FM Piotr Kraśko rozmowę z Adrianem Zandbergem zaczął od przedwyborczych układanek. Nie wiadomo, z kim do jesiennych wyborów pójdzie Razem.

- Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Chcemy, żeby była prospołeczna, wolnościowa, lewicowa lista. Zależy nam na tym, żeby te głosy na lewo od Platformy się po prostu nie kanibalizowały - powiedział polityk. Jak dodał, ostatni rok nauczył lewicowych polityków tego, że - tu cytat - "nie możemy sobie pozwolić na narcyzm małych różnic; na to, żeby list po lewej stronie było kilka".

"My mamy wyciągnięte ręce do wszystkich"

Adrian Zandberg podkreślił, że lista ugrupowań lewicowych musi być jedna. Nie podał jednak, kto mógłby ją tworzyć. - Mamy ręce wyciągnięte do wszystkich, to nie my jesteśmy niezdecydowani - podkreślił. 

Dopytywany, z kim w ogóle Razem rozmawia w tej sprawie, gość TOK FM odparł, że dyskusje są prowadzone m.in. z Wiosną, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, z Zielonymi i Unią Pracą. - A z Grzegorzem Schetyną? - pytał Kraśko. Lider Razem zdecydowanie zaprzeczył. - Przecież to bez sensu - ocenił.  - Trzeba to powiedzieć głośno. Większości wyborców, którzy głosują na Zandberga czy Biedronia, nie przekonacie, żeby zagłosowali na listę z Romanem Giertychem. I vice versa. To tak nie działa - przekonywał lider Razem.

Według Zandberga przekonanie, że bardzo szeroka lista wygra wybory z Prawem i Sprawiedliwością, jest fałszywe. Podobnie, jak nieskuteczne - zdaniem szefa Razem - jest posługiwanie się hasłami wyłącznie opartymi na walce z tzw. anty-PiS. - Wystarczy porozmawiać z ludźmi na ulicach, żeby się zorientować, że ten świat, w którym znajdujemy się pod krwawą PiS-owską dyktaturą, która na masową skalę wsadza ludzi do więzień, istnieje tylko w kilku studiach medialnych - mówił dalej Zanderg.

Jaki program lewicy?

Gość Poranka Radia TOK FM pytany o to, z jakim programem lewica mogłaby pójść do wyborów, mówił m.in. o konieczności utrzymania wszystkich transferów społecznych, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. - Ale chcemy zalepić te dziury i naprawić to, czego PiS nie naprawił i nie naprawi - mówił Zandberg. Wskazał m.in. złą sytuację służby zdrowia i problem z brakiem leków. Podkreślił, że jego zdaniem, leki otrzymywane przez pacjentów na receptę powinny być bezpłatne dla wszystkich, bez względu na dochody. - Nas na taki system stać. To jest wydatek około 10 mld złotych - dopowiedział. 

Piotr Kraśko zasugerował, że może lepszym rozwiązaniem byłyby bezpłatne leki dla uboższych. Ale pomysł Zandbergowi się nie spodobał. - Powszechne świadczenia działają dobrze, bo nie stygmatyzują. Ludzie nie mają wrażenia, że muszą o coś prosić albo żebrać. Ludzie mają swoją godność, więc to jest cena, którą warto za to płacić - powiedział.

Skąd pieniądze na takie rozwiązanie? - Żeby to działało, to potrzebna jest druga część równania, czyli uczciwe i sprawiedliwe podatki. Ci, którzy są zamożni, w większym stopniu powinni dorzucać się do wspólnego kotła - przekonywał lider Razem. 

Jak dodał, "pierwsza sprawa, którą należy zaszyć, to korporacje". Szef Razem przekonywał, że szereg międzynarodowych firm działających w Polsce płaci zerowy podatek. Kiedy Kraśko poprosił, by wskazał choć jedną taką firmę - polityk nie zrobił tego. - Ja nie będę w tym momencie teraz i w tym studiu wyliczać - powiedział. I polecił Kraśce, by sprawdził to w odpowiednich statystykach. - Nie interesuje mnie napiętnowanie konkretnej firmy, ale rozwiązanie systemowe - stwierdził Adrian Zandberg. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (74)
Adrian Zandberg z Partii Razem w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 8 razy 6

  Na 500+ dla milionerów w rodzaju Morawieckiego jest, na leki dla chorych nie ma.

 • matts06

  Oceniono 20 razy 6

  Mój głos macie, obojętnie czy będziecie startować tylko jak Razem i skończycie z 2%, czy może uda się zrobić szerszą lewicową koalicję z SLD i Wiosną (na co bym liczył). Nie ma nikogo innego na polskiej scenie politycznej na kogo warto by było zagłosować. Jeśli nie wejdziecie w żadnego układy i koalicje z POPiSem, to na mnie możecie liczyć.

 • mezzzai

  Oceniono 5 razy 5

  W końcu poszli po rozum do głowy. Bardzo bym chciał móc oddać głos na sensowny lewicowy blok z szansą na dobry wynik, z czystym sumieniem, że nie ma w nim ludzi Schetyny.

 • prawdziwek89

  Oceniono 8 razy 4

  Razem to jedyna uczciwa, pracująca partia.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem jednym z tych, którzy nigdy nie oddali i nie oddadzą głosu na PiS czy PO. Przypuszczam, że 1/3 społeczeństwa tak czyni. Miałkie wizerunki partii lewicowych, nieczytelność programowa zwłaszcza w warstwie światopoglądowej i częściowo ekonomicznej i społecznej, ich niezdolność do stworzenia koalicji przełożyły się na niebranie udziału w wyborach wielu potencjalnych wyborców partii lewicowych. Partii postępowych a nie konserwujących tak jak prawica rezerwat "Katoland"!

 • pochwist

  Oceniono 6 razy 2

  Kraśko jak zwykle "pokazał klasę" martwił się biedaczysko jak lewica sfinansuje te swoje propozycje, oczywiście wyszło mu że tylko głosowanie na Grzegorza ma sens.

 • mr.creosote

  Oceniono 10 razy 2

  PSL rozwala koalicję, bo poszło na układ z PiS. Nawet jak nie przekroczą progu, to i tak dzięki temu PiS wygra, a PSL dostanie stołki po wyborach.
  Ale czemu Razem tak zależy na wygranej PiS? Przecież każdy, nawet mało rozgarnięty obserwator polskiej sceny politycznej widzi, że każda dodatkowa lista to murowana wygrana PiS.

 • hanzal

  Oceniono 9 razy 1

  "...i kto to mówi" , ten sam Zandberg który dał zwycięstwo PiSowi w ostatnich wyborach parlamentarnych
  a potem całymi latami odrzucał wszelkie próby budowania sojuszu, bo był pewien że sam dotrze pracą "oddolną" do wyborców, SLD jest ubrudzony itd itd
  strach w oczy zajrzał i nagle buduje koalicje ?
  Lepiej późno niż wcale, ale odrobina pokory by się jednak przydała ...

 • cysiowps

  Oceniono 4 razy 0

  Świat się kończy :D Adrian "Razem czyli osobno" Zandberg wreszcie poszedł po rozum do głowy :D
  Szkoda tylko że 4 lata za późno, ale jak stare przysłowie pszczół mówi, lepiej późno niż wcale :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX