Raport o szykanowaniu sędziów. "Jaskrawo pokazuje, jakie są intencje rzecznika dyscyplinarnego"

Sędziowie muszą się tłumaczyć przed rzecznikiem dyscyplinarnym nie tylko z wysłania pytań prejudycjalnych do TSUE, ale też m.in. z ubrania koszulki z napisem "Konstytucja" czy udziału w rekonstrukcji rozprawy, którą zorganizowano podczas festiwalu Pol'and'Rock. - Rzecznik dyscyplinarny - bez podstaw prawnych - bada całą działalność sędziego - mówił w TOK FM Jakub Kościerzyński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Zobacz wideo

Z opracowania pt. „Sędziowie pod presją – raport o metodach szykanowania przez władzę niezależnych sędziów”, przygotowanego przez Iustitię, wynika, że wprowadzony w 2018 roku system dyscyplinarny jest wykorzystywany do politycznego podporządkowywania sędziów. W raporcie opisano działania podjęte wobec 21 sędziów. 

- Rzecznik dyscyplinarny to ktoś na kształt quasi prokuratora. Ma za zadanie oskarżyć sędziego za przewinienie dyscyplinarne. Pełni rolę oskarżyciela przed sądem dyscyplinarnym. Rzeczników centralnych powołuje minister sprawiedliwości. Stąd zarzut, że są powołani przez organ polityczny. Wcześniej w wyborze brali udział przedstawiciele środowiska sędziowskiego - przypomniał sędzia Jakub Kościerzyński.

Jak mówił, w rozmowie z Agatą Kowalską, represje opisane w raporcie rozpoczęły się po ubiegłorocznym festiwalu Pol’and’Rock. Sędziowie mówili tam o niezależności sądów, zorganizowali też rekonstrukcję rozprawy. W następstwie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, sędzia Piotr Schab, wszczął w ich sprawie postępowanie.

- Bardzo istotne jest, jakie to były zarzuty. Bo to nie były rzeczywiste przewinienia. Np. w stosunku do sędziego Arkadiusza Krupy padł taki zarzut, że przeprowadził parodię rozprawy, występując w stroju urzędowym, czym uchybił godności urzędu. To był zarzut, który już na pierwszy rzut oka, nawet dla człowieka, który nie zna się na prawie, jest zarzutem irracjonalnym - komentował gość TOK FM.

Przedstawiciel Iustitii tłumaczył, że rzecznik zaczyna przeglądać akta sędziego kilka lat wstecz i szuka na niego haków. - Bez podstaw prawnych otwiera sobie drogę i bada całą działalność sędziego - podkreślił Kościerzyński. 

Zwrócił też uwagę na to, że postępowania prowadzi się w stosunku do tych sędziów, którzy sprzeciwiali się upolitycznianiu sądów.  Wymienił m.in. sprawę  sędzi Doroty Lutostańskiej, która sfotografowała się w koszulce z napisem “Konstytucja”, chcąc uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Później prowadziła postępowanie osób, które były obwinione za zakładanie podobnych koszulek na posągi tzw. bab pruskich, stojące w Olsztynie

Rzecznik dyscyplinarny uznał, że wobec sędzi należy wszcząć postępowanie, bo może nie być bezstronna. - Posuwa się nawet do tego, że wprost stwierdza, że koszulka z napisem “Konstytucja” jest przejawem ruchu społeczno-politycznego. Od razu zakłada polityczne intencje.  To jaskrawo pokazuje, jaka jest intencja rzeczników. Chodzi o orzeczenia, które nie są po myśli władzy - ocenił Kościerzyński. 

Pytasz TSUE... czeka cię postępowanie dyscyplinarne

Gość TOK FM szczególnie skrytykował postępowania dyscyplinarne toczące się w sprawie sędziów, którzy wysłali pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  - Działanie rzecznika, który określa jako przewinienie dyscyplinarne zwrócenie się z pytaniem prawnym, jest działaniem całkowicie bezprawnym. Sędzia polski jest równocześnie sędzią unijnym. To jest sfera orzecznicza, która jest wyłączona z oceny rzecznika - mówił sędzia. 

Wśród sędziów, którymi zainteresowano się, po wysłaniu pytań do TSUE, jest m.in. Igor Tuleya.

Przypomniał też, że to właśnie kwestia postępowań dyscyplinarnych była przyczynkiem dla Komisji Europejskiej do wszczęcia 3 kwietnia procedury naruszeniowej przeciwko Polsce, dotyczącej systemu dyscyplinowania sędziów.

Najnowszą sprawą, jaką zainteresował się rzecznik dyscyplinarny, jest list sędziów, którzy skomentowali kontrowersyjny dodatek mieszkaniowy wiceprezesa lubelskiej apelacji - Jerzego Daniluka. O sprawie wielokrotnie informowaliśmy na antenie TOK FM. 

W aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM