"Mała vendetta małych ludzi". Politycy PiS oburzeni porażką Szydło. Opozycja kpi

Beata Szydło - wbrew planom i zapowiedziom Prawa i Sprawiedliwości - nie dostała stanowiska szefowej komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. - Odwet. To akt politycznej zemsty. Taka mała vendetta małych ludzi - komentowali politycy PiS.
Zobacz wideo

W środę deputowani w głosowaniu odrzucili kandydaturę Beaty Szydło forsowaną przez polską partię rządzącą i całą frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w PE. W tajnym głosowaniu 21 posłów poparło kandydaturę byłej szefowej polskiego rządu, 27 posłów było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Odwet i zemsta

Zdaniem szefa frakcji EKR prof. Ryszarda Legutki (PiS) odrzucenie kandydatury Szydło to "odwet". - Duża część partii, grup politycznych, przede wszystkim socjaliści, jest w szoku po tym, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, że ten pakiet z Osaki padł, padł przede wszystkim za sprawą Europy Wschodniej i polskiego rządu. Mamy do czynienia z odwetem. Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego przewodniczącego komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował (kandydatury Szydło – PAP). Nie było żadnej uwagi krytycznej – powiedział dziennikarzom po głosowaniu. Europoseł odniósł się w ten sposób do sprzeciwu władz w Warszawie wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Podobnego zdania jest europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - To akt politycznej zemsty. Taka mała vendetta małych ludzi, którzy mają w ustach pełno demokracji, a jak dochodzi co do czego, tej demokracji nie przestrzegają. Ten lewicowo-liberalny establishment nie mógł się pogodzić z tym, że zablokowaliśmy pana Fransa Timmermansa, który cały czas atakował Polskę. No i nadarzyła się okazja do takiego rewanżu, zemsty, i to się stało - powiedział dziennikarzom w PE Czarnecki.

Z kolei europosłanka Beata Mazurek (PiS) wskazała, że za odrzucenie kandydatury Szydło odpowiada środowisko liberalno-lewicowe. - Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (...) Nie mogą się pogodzić z porażką (...), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i (Manfreda) Webera – oceniła Mazurek.

Opozycja kpi

- Smutek. Jest jakiś pech z tą liczbą 27, ale generalnie trzeba się zastanowić, dlaczego (...). Jeżeli pani Beata Szydło czyni dumę z tego, że chowa flagę europejską, to trudno się dziwić, że nawet w gronie osób, które powinny jej sprzyjać, nie budzi to akceptacji - powiedział dziennikarzom w europarlamencie Andrzej Halicki z PO. 

"Taka jest siła PiS w Europie: Beata Szydło przegrała głosowanie na szefową Komisji Zatrudnienia (27 do 21). Poniżające, bo szkoda Polski ale w pełni zasłużone dla kogoś, kto przez lata traktował Europę z pogardą" - skomentował na Twitterze europoseł Robert Biedroń. 

"Na miejscu Beaty Szydło wstrzymałbym opublikowanie wyniku niekorzystnego głosowania w komisji. Ma spore doświadczenie. Wstrzymywała publikację wyroku TK przez 818 dni" - napisał na Twitterze poseł PO Michał Szczerba. 

"Chciałem pogratulować p. Beacie Szydło udziału w kandydowaniu na szefową komisji w PE. Nieważny jest wynik. Ważne jest uczestnictwo! Pan prezes znowu będzie czekał z kwiatami" - napisał adwokat i były polityk Roman Giertych

"Kwiaty gotowe?" - ironizowała Agnieszka Pomaska z PO, nawiązując do tego, co wydarzyło się po przegranym przez kandydata PiS głosowaniu na szefa Rady Europejskiej. Jacek Saryusz-Wolski przegrał 1:27 z Donaldem Tuskiem. 

Nie wszyscy przegrali

Przypomnijmy, europoseł PiS Witold Waszczykowski został w środę wiceszefem komisji spraw zagranicznych, a inny polityk PiS prof. Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Wcześniej Krasnodębski przegrał głosowanie na wiceszefa całego PE. 

Z kolei Janusz Lewandowski z PO został wiceprzewodniczącym komisji budżetowej, Róża Thun wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, a Krzysztof Hetman wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego. Dodatkowo Jan Olbrycht ma być głównym negocjatorem ze strony PE ws. wieloletnich ram finansowych UE.

Robert Biedroń został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM