Beata Szydło przegrała w PE. Sikorski: Zapamiętano jej haniebny list do przywódców UE, że Donald Tusk to przestępca

- Utworzył się kordon sanitarny wobec polityków, którzy epatują swoją niechęcią do Unii Europejskiej i nie dotrzymują umów - mówił w TOK FM Radosław Sikorski, komentując przegraną Beaty Szydło w głosowaniu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w PE.
Zobacz wideo

Beata Szydło - wbrew planom i zapowiedziom Prawa i Sprawiedliwości - nie dostała stanowiska szefowej komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Wcześniej głosowanie na stanowisko wiceszefa PE przegrał inny polityk PiS, Zdzisław Krasnodębski. - Utworzył się kordon sanitarny wobec polityków, którzy epatują swoją niechęcią do Unii Europejskiej i nie dotrzymują umów – komentował w audycji "A Teraz Na Poważnie" Radosław Sikorski, europoseł KE, były minister spraw zagranicznych.

Wymienił też kwestię, przez które - jego zdaniem - Beata Szydło nie miała szans w głosowaniu. - Zapamiętano jej haniebny list do przywódców UE, że Donald Tusk to przestępca. Zapamiętano, że nie publikowała wyroków Trybunału Konstytucyjnego; że wyprowadzała z Kancelarii Premiera flagi Unii Europejskiej – wyliczał Radosław Sikorski w rozmowie z Mikołajem Lizutem. Zdaniem byłego szefa MSZ  politycy PiS mają poważny problem. - Uznano bowiem, że kwalifikacje pani Szydło do bycia premierem, nie wystarczą w Unii nawet do zostania szefem komisji - stwierdził. 

Jak podkreślił Radosław Sikorski, w pewnym sensie zgadza się z byłą rzeczniczką PiS Beatą Mazurek. - Jeżeli PiS uważa, że jego zasługą jest obalenie kandydata socjalistów Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, to socjaliści odpowiedzieli im pięknym za nadobne – tłumaczył. Według gościa TOK FM to, co stało się w środę w PE, powinno być dla PiS "moment refleksji".  - Bo każda władza kiedyś się kończy, a wtedy ponosi się konsekwencje za wszystkie świństwa, która popełniło się w czasie jej sprawowania – uważa polityk.

Beata Szydło przegrała wybory w komisji, ale inni politycy PiS mieli więcej szczęścia. Witold Waszczykowski został wiceszefem komisji spraw zagranicznych, a prof. Zdzisław Krasnodębski wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii.

Jak ocenił Sikorski i tak politycy PiS ugrali więcej niż mogli. - Oni w PE starają się zachowywać tak, jak w polskim Sejmie. Stosują ostre metody: szantaż czy dołowanie innych. Ale w PE nie mają większości. To, że w ogóle mają cokolwiek pokazuje, jak cywilizowaną społecznością jest Unia Europejska – przekonywał Radosław Sikorski i dodawał, że głos oddany na PiS w wyborach do europarlamentu był głosem straconym. - Co z tego, że nieznacznie wygrali wybory, skoro tam nie mają nic do gadania – ocenił europoseł KE.

Putin konsekwentnie wzmacnia skrajności

Sikorski komentował też szokujące doniesienia serwisu BuzzFeed.News. Według ustaleń dziennikarzy bliski współpracownik wicepremiera Włoch Matteo Salviniego miał spotkać się w Moskwie z rosyjskimi inwestorami. Spotkanie miało dotyczyć finansowania prawicowej włoskiej partii Liga. Jak mówił Sikorski, Władimir Putin, prezydent Rosji, konsekwentnie działa w Europie i wzmacnia skrajności. - Bo wszystko co szkodzi zachodowi, nawet jeśli jest antyrosyjskie, to wzmacnia Kreml – przekonywał Sikorski.

Europoseł stwierdził, że zadziwia go, pewna "arogancja" w Polsce. - Mówi się, że skoro jesteśmy sceptyczni wobec Rosji, to oni tutaj nieskutecznie działają. Kreml ma w nosie czy ich lubimy, czy nie. Chodzi o to, żeby niszczyć demokrację. Ubolewam, że niektórzy z rodaków w Polsce, w tym na prawicy, nieświadomie grają w tą rosyjską grę – podkreślał Radosław Sikorski.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM