Kto "jedynką" KO w Warszawie? Krzysztof Brejza nie ma wątpliwości: Grzegorz Schetyna

W wyborach parlamentarnych lider PO Grzegorz Schetyna powinien startować z Warszawy, gdzie zmierzy się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W ten sposób dojdzie do wielkiej, pozytywnej debaty na programy - powiedział w poniedziałek szef sztabu Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.
Zobacz wideo

Pytany w TVN24, z jakiego okręgu lider PO Grzegorz Schetyna wystartuje w wyborach parlamentarnych, Brejza odparł, że powinien on startować z Warszawy. - Jestem przekonany, że z Warszawy wystartuje, żeby doszło do tej wielkiej, pozytywnej debaty na programy. Grzegorz Schetyna zapewne zmierzy się z Jarosławem Kaczyńskim [prezes PiS ma być "jedynką" PiS w stolicy - red.] - powiedział poseł.

- Z jednej strony - Polska wyższych płac, odnowionej demokracji, Polska zgody i porozumienia, z drugiej - kłótliwość, polityka nienawiści, polityka jątrzenia, z którą mamy do czynienia przez ostatnie cztery lata - wymieniał.

"Nie będzie podniesienia wieku emerytalnego"

Pytany o wypowiedź Grzegorza Schetyny sprzed kilku dni o tym, że podwyższenie wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL "było błędem", Brejza odparł: "To świadczy o tym, że jest politykiem dużego formatu, mało kto przyznaje się do błędu, jeśli chodzi o politykę formacji".

Pytany natomiast, czy po dojściu do władzy PO nie podniesie wieku emerytalnego, polityk Platformy odparł, że będzie "tak, jak powiedział Grzegorz Schetyna", czyli nie dojdzie do podwyższenia tego wieku. - Nie będzie obowiązku pracowania dłużej, nie wykluczam - pracują też nad tym nasi eksperci - że będziemy tworzyć zachęty dla Polaków, żeby Polacy mogli mieć godziwe emerytury - powiedział.

W sobotę prezes PiS przedstawił listę "jedynek" Prawa i Sprawiedliwości na jesienne wybory do Sejmu. Listę wyborczą w Katowicach otworzy premier Mateusz Morawiecki, w Warszawie - prezes PiS Jarosław Kaczyński, w Chełmie - wicepremier Jacek Sasin, w Łodzi - wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński, a w Wałbrzychu - szef KPRM Michał Dworczyk.

Plan Koalicji Obywatelskiej na wybory

Z kolei w piątek i sobotę pod hasłem "Uzdrowić Polskę" odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. W swoim sobotnim wystąpieniu Schetyna mówił o najważniejszych tezach programowych. Zapowiedział m.in. związki partnerskie, zniesienie handlu w niedzielę, podwyżki płac, gruntowne zmiany w ochronie zdrowia, utrzymanie trzynastej emerytury i radykalny program ochrony klimatu, w tym wyeliminowanie węgla w energetyce do 2040 roku.


Koalicję Obywatelską współtworzą obecnie PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. W ostatnich dniach prowadzone były przez szefa PO rozmowy o poszerzeniu tego porozumienia, m.in. o Polskie Stronnictwo Ludowe. Szef ludowców przyznał jednak, że "nie widzi w Schetynie chęci do budowania centrowej koalicji".

W środę zebrać ma się zarząd PO i zapaść mają ostateczne decyzje co do formuły startu w wyborach parlamentarnych.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM