Donald Tusk nie znalazł czasu na drugie przesłuchanie przed komisją do spraw VAT. Mec. Giertych złożył usprawiedliwienie
Donald Tusk składał zeznania 17 czerwca. Ale szef komisji, poseł Marcin Horała z PiS, poinformował, że do byłego premiera wysłano kolejne wezwanie. Na 16 lipca.
Jak informuje TOK FM, szef Rady Europejskiej nie stawi się jutro, na wezwanie sejmowych śledczych. W kalendarzu Donalda Tuska na wtorek zaplanowano przyjmowanie listów uwierzytelniających od ambasadorów.
Jak wyjaśnia pełnomocnik Donalda Tuska, szef Rady Europejskiej jest "w końcówce kadencji bardzo zajęty". "Złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka" - napisał Roman Giertych na Twitterze. Przypomnijmy, że mecenas już raz usprawiedliwiał nieobecność Donalda Tuska, który został wezwany na 29 maja.
Wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński, w rozmowie z Rochem Kowalskim, podkreślił, że członkowie komisji nadal wyrażają chęć przepytania byłego premiera. Ostateczną decyzję o wyznaczeniu nowego terminu podejmie prezydium komisji - najprawdopodobniej podczas jutrzejszego posiedzenia.
Komisja ds. VAT. Pracowity lipiec
Donald Tusk nie jest jedyną osobą wezwaną przez sejmowych śledczych z komisji, która zajmuje się VAT-em. Jak informował przewodniczący Horała, na 18 lipca zaplanowane jest przesłuchanie Sławomira Nowaka. Około 20 lipca posłowie z komisji mają się zabrać za pisanie raportu komisji.
Warto przypomnieć, że nie doszło do wezwania Mariusza Kamińskiego, choć polityk PiS w czasie znacznej części rządów koalicji PO-PSL stał na czele Centralnego Biura Śledczego. A jeden z zarzutów, jakie PiS stawia ówczesnej władzy, jest to, że służby nie interesowały się w dostatecznym stopniu sprawą wyłudzeń podatku VAT.
Mariusz Kamiński został skreślony z listy świadków na wniosek posła Horały, przewodniczącego komisji śledczej.
Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zajmuje się analizą działań instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Członkowie komisji badają zaniedbania i zaniechania organów, do których dochodziło w latach 2007-2015.