Donald Tusk nie znalazł czasu na drugie przesłuchanie przed komisją do spraw VAT. Mec. Giertych złożył usprawiedliwienie

Przewodniczący Rady Europejskiej został wezwany na jutro (wtorek 16 lipca). Jak informuje reporter TOK FM Roch Kowalski, Donald Tusk nie pojawi się przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.
Zobacz wideo

Donald Tusk składał zeznania 17 czerwca. Ale szef komisji, poseł Marcin Horała z PiS, poinformował, że do byłego premiera wysłano kolejne wezwanie. Na 16 lipca

Jak informuje TOK FM, szef Rady Europejskiej nie stawi się jutro, na wezwanie sejmowych śledczych. W kalendarzu Donalda Tuska na wtorek zaplanowano przyjmowanie listów uwierzytelniających od ambasadorów.  

Jak wyjaśnia pełnomocnik Donalda Tuska, szef Rady Europejskiej jest "w końcówce kadencji bardzo zajęty". "Złożyłem wniosek o usprawiedliwienie jego jutrzejszej nieobecności na posiedzeniu Komisji ds. VAT, gdzie miało się odbyć dokończenie przesłuchania świadka" - napisał Roman Giertych na Twitterze.  Przypomnijmy, że mecenas już raz usprawiedliwiał nieobecność Donalda Tuska, który został wezwany na 29 maja.

Wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński, w rozmowie z Rochem Kowalskim, podkreślił, że  członkowie komisji nadal wyrażają chęć przepytania byłego premiera. Ostateczną decyzję o wyznaczeniu nowego terminu podejmie prezydium komisji - najprawdopodobniej podczas jutrzejszego posiedzenia.

Komisja ds. VAT. Pracowity lipiec

Donald Tusk nie jest jedyną osobą wezwaną przez sejmowych śledczych z komisji, która zajmuje się VAT-em. Jak informował przewodniczący Horała, na 18 lipca zaplanowane jest przesłuchanie Sławomira Nowaka. Około 20 lipca posłowie z komisji mają się zabrać za pisanie raportu komisji. 

Warto przypomnieć, że nie doszło do wezwania Mariusza Kamińskiego, choć polityk PiS w czasie znacznej części rządów koalicji PO-PSL stał na czele Centralnego Biura Śledczego. A jeden z zarzutów, jakie PiS stawia ówczesnej władzy, jest to, że służby nie interesowały się w dostatecznym stopniu sprawą wyłudzeń podatku VAT. 

Mariusz Kamiński został skreślony z listy świadków na wniosek posła Horały, przewodniczącego komisji śledczej. 

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zajmuje się analizą działań instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Członkowie komisji badają zaniedbania i zaniechania organów, do których dochodziło w latach 2007-2015.

TOK FM PREMIUM