Na Śląsku krytycznie o "jedynce" PiS w Katowicach Mateuszu Morawieckim. "Spadochroniarz"

Na Śląsku nie wszystkich ucieszyło to, że "jedynką" PiS będzie Mateusz Morawiecki. Peter Langer z Ruchu Autonomii Śląska mówi krótko: "spadochroniarz". Przekonuje, że premier nie zna problemów regionu.
Zobacz wideo

Peter Langer nie szczędzi słów krytyki. W rozmowie z reporterem TOK FM przyznaje, że premier Morawiecki ze Ślązakami "to przed wyborami wursty i krupnioki jadł", a od ludzi, którzy przychodzą ze śląskimi problemami, odwraca się plecami. 

- My tutaj czekamy, aż Mateusz Morawiecki przyjedzie z projektem ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej, a pan Kaczyński z zapisem tej ustawy wdrożonej przez polski parlament - apeluje z kolei były eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Marek Plura, walczący od lat o uznanie śląskiego za język regionalny, a Ślązaków za mniejszość etniczną. 

Plura ironizuje, że trzy miesiące (jakie zostały do wyborów), to dla PiS-u mnóstwo czasu, by zmienić ustawy. - Nie takie zmiany w krótszym czasie się odbywały - przypomina.

Ekspert: Nie jestem przekonany, czy Morawiecki to magnetyczne nazwisko

Według politologa dr. Tomasza Słupika, protesty wśród regionalistów "były do przewidzenia". Ekspert zaznacza, że obecny szef rządu wcale nie musi uzyskać najlepszego wyniku na liście. - Nie jestem przekonany o tym, czy Morawiecki to takie magnetyczne nazwisko, które będzie miało wpływ na wyborców na Śląsku. "Jedynka" zdobędzie dobry wynik, ale czy to będzie taka rewelacja... - mówi ekspert.  

I dodaje, że więcej głosów może zebrać osoba związana z regionem i znająca świetnie jego problemy, która na liście PiS wystartuje z kolejnych pozycji. W ocenie politologa wystawianie kandydatów spoza danych regionów przez partię, nie jest dobrą praktyką, ponieważ wyborcy nie mają możliwości ich weryfikacji.

Kto na jedynkach PiS?

W sobotę 13 lipca Jarosław Kaczyński ogłosił "jedynki" wszystkich list na wybory parlamentarne 2019. Sam otworzy listę warszawską, a Mateusz Morawiecki ma znaleźć się na pierwszym miejscu listy katowickiej. 

Przypomnijmy, Mateusz Morawiecki pochodzi z Wrocławia, w latach 1998-2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim, ze Śląskiem nie miał wcześniej nic wspólnego. 

Pojawiły się za to już pierwsze memy na temat tych związków.

Teraz jedynką "PiS" we Wrocławiu ma być Mirosława Stachowiak-Różecka.

Na jedynkach PiS znajdą się też m.in. wicepremier Jacek Sasin - w Chełmie, wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński - w Łodzi, szef KPRM Michał Dworczyk - w Wałbrzychu, Antoni Macierewicz - w Piotrkowie Trybunalskim i Rafał Bochenek - w Chrzanowie.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM