"Doszło do złamania ustaleń". Min. Michał Dworczyk tłumaczy drugą porażkę Beaty Szydło

- Beata Szydło jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, który dobrze realizowałaby swoją misję jako szef komisji ds. zatrudnienia PE - przekonuje szef KPRM. Min. Michał Dworczyk stwierdził, że była premier po raz drugi przegrała głosowanie, bo "doszło do złamania ustaleń".
Zobacz wideo

Beata Szydło w poniedziałek już drugi raz przegrała głosowanie na stanowisko szefa komisji ds. zatrudnienia Parlamentu Europejskiego. Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34, dwóch wstrzymało się do głosu. 

Jeszcze kilka godzin przed głosowaniem nieoficjalnie mówiło się, że była polska premier nie będzie kandydatką frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosi inną kandydaturę. Min. Michał Dworczyk pytany w TVN24, jaki był powód ponownego wystawienia kandydatury Szydło, odpowiedział: "uważamy, że pani premier jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, która dobrze realizowałaby swoją misję na tym stanowisku". 

- Niestety doszło do złamania umów i ustaleń, które wcześniej były uczynione i w ramach pewnej - trzeba dzisiaj już to nazwać - wojny ideologicznej pani Szydło nie została wybrana na to stanowisko - przekonywał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów. 

Pytany, na czym polega ta wojna ideologiczna, Dworczyk powiedział, że w obecnym Parlamencie Europejskim jest duża grupa posłów, która "alergicznie reaguje na polityków, których programy zbudowane są w oparciu fundament wartości chrześcijańskich". - Pani Szydło do takich polityków się zalicza i ci lewicowi, bądź lewaccy politycy, europarlamentarzyści, pomimo ustaleń z szefami ich partii, z szefami ich rządów, nie chcą oddać swojego głosu na polityka, który reprezentuje właśnie taki konserwatywny, chrześcijański nurt - stwierdził. i dodał, że dla niego niepokojący jest fakt, iż w ramach UE łamane są dotychczas obowiązujące ustalenia i zasady. - Jeżeli była pewna zasada parytetu, z której do tej pory się wywiązywano, mimo że europarlamentarzyści reprezentowali różne poglądy, czasem bardzo skrajne, dzisiaj zaczyna być ta zasada łamana i to nie wróży niczego dobrego. To kolejny dowód na to, że Unia jest w kryzysie  - ocenił szef KPRM.

DOSTĘP PREMIUM