Im więcej list, tym mniejsze szanse opozycji na sukces w wyborach [SONDAŻ]

Z sondażu opublikowanego przez "Rz" wynika, że rozdrobnienie opozycji zmniejsza jej szanse na sukces w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dziś zarząd PO podejmie decyzję, czy partia pójdzie do wyborów samodzielnie, czy w koalicji.
Zobacz wideo

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej" przeanalizował, jak wyglądają wyborcze szanse opozycji. Sprawdzono kilka wariantów, bo obecnie partie opozycyjne nie podjęły ostatecznych decyzji w sprawie startu w jesiennych wyborach. 

Bez względu na analizowany wariant, jedno się nie zmienia: poziom poparcia dla PiS. Jak wynika z sondażu, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42-43 proc. poparcia.  

Na jaki wynik może liczyć opozycja? Jeśli główne ugrupowania zdecydują  się na samodzielny start: PO może liczyć na ponad 26 proc., SLD – 5,9 proc., PSL – 4,4 proc., Wiosna – 4,2, Razem – 1,4. To oznacza tylko dwie partie opozycyjne w Sejmie. Jeśli opozycja zdecydowałaby się na wielką koalicję - identyczną do tej z wyborów do PE  (a to scenariusz coraz mniej prawdopodobny), to na  listę PO–Nowoczesna– PSL–SLD chciałby głosować 38,5 proc. 

Jeżeli liderzy partii opozycyjnych zdecydują się na wariant koalicji centrowej i lewicowej (pomysł forsowany przez PSL), to lista PO-PSL-Nowoczesna mogłaby liczyć na 31,3 proc., a SLD-Wiosna-Lewcia Razem 12,3 proc. A jeśli skończy się na starcie koalicji PO-SLD-Nowoczesna oraz samotnej walce PSL-u oraz Wiosny z Lewicą Razem, to na mandaty poselskie liczyć mogliby tylko politycy z koalicji Platformy (prawie 35 proc.) oraz ludowcy (5,4 proc,). 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM