"Unia Europejska to nie sklep". Premier Finlandii chce uzależnić przyznawanie unijnych funduszy od przestrzegania praworządności

- Unia Europejska to nie sklep, z którego można wybierać trochę wolności słowa, a nie wybierać niezależnych sądów - ostrzegał w Parlamencie Europejskim premier Finlandii. Zapowiedział też dążenie do stworzenia funduszu, który powiąże unijne fundusze z przestrzeganiem praworządności.
Zobacz wideo

Finlandia na początku lipca przejęła prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji w środę (17 lipca) szef tamtejszego rządu Antti Rinne przedstawiał w Strasburgu swoje priorytety na najbliższe pół roku. Wśród nich wybrzmiała m.in. walka o przestrzeganie praworządności.

Jak przekonywał fiński premier, w zachodnich demokracjach do rządów prawa nie można podchodzić wybiórczo. Rinne podkreślał też, że Helsinki są zdecydowanym zwolennikiem powiązania unijnych funduszy z praworządnością.

- Musimy kontynuować negocjacje w sprawie tego, jak silniej połączyć otrzymywanie unijnych funduszy z respektowaniem rządów prawa. Celujemy w stworzenie dobrze wyważonego i efektywnego mechanizmu, który powiąże unijne fundusze z przestrzeganiem praworządności - informował w swoim przemówieniu.

Warto też pamiętać, że to właśnie pod okiem fińskiej prezydencji, w ciągu najbliższych miesięcy, rozmowy o następnym - siedmioletnim - budżecie unijnym mają wejść w kluczową fazę. Celem Finlandii jest, by negocjacje w tej sprawie zakończyć jeszcze w tym roku.

Finlandia chce walczyć z kryzysem klimatycznym

O planach dotyczącej fińskiej prezydencji opowiadał kilka dni temu w rozmowie z Magdą Paciorek z TOK FM ambasador tego kraju w Polsce Juha Ottman.

Podkreślał, że Finlandii zależy między innymi na doprowadzeniu do gospodarki neutralnej dla klimatu do 2050 roku - i zadeklarowanie tego w Europie do końca tego roku. Takiemu rozwiązaniu ostatnio sprzeciwiał się polski rząd.

- Myślę, że jest to przekonanie, że bycie przyjaznym dla środowiska nie musi cię dużo kosztować. (...) To nie jest kwestia pieniędzy - to kwestia podejścia i mentalności. Sądzę, że trzeba zwiększać świadomość ludzi, żeby troszczyli się o klimat. Nie chcemy dawać wykładów, nauczać czy wskazywać palcem. Staramy się pokazać na naszym przykładzie, że możesz być bardziej przyjazny klimatowi, jeśli tylko chcesz - przekonywał Juha Ottman.

Rotacyjna prezydencja Finlandii w Unii Europejskiej skończy się w grudniu 2019 roku. Wcześniej kraj ten pełnił już prezydencję w roku 1999 i 2006.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM