Kowal: Czy Beata Szydło zrobiła aż tak straszne rzeczy, żeby jej nie wybrać?

Dr hab. Paweł Kowal dziwił się w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM, że Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w PE. - Czy Beata Szydło zrobiła aż tak straszne rzeczy, żeby jej nie wybrać? - pytał gość Karoliny Lewickiej.
Zobacz wideo

Lewicowe partie w Parlamencie Europejskim szykują alternatywę dla kandydatury Beaty Szydło na szefową komisji zatrudnienia - informuje TOK FM. Kandydatura byłej premier została dwukrotnie wysunięta na to stanowisko przez swoją frakcję. I coraz bardziej prawdopodobna jest trzecia próba.

Dr hab. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN stwierdził, że taki rozwój spraw jest dla niego "niepojęty". - Byłem krytycznie nastawiony do tego, że liberałowie jej nie poparli. Sami mówią, że PE nie jest przedłużeniem wprost linii rządów krajowych, ale emanacją tego, czego chcą Europejczycy. Czy Beata Szydło zrobiła aż tak straszne rzeczy, żeby jej nie wybrać? Mimo że to zostało ustalone - mówił dr Kowal.

Jak podkreślał gość Karoliny Lewickiej, w "ciężkich czasach populizmu" najlepiej przyjąć zasadę, że wszystkie siły polityczne są reprezentowane we władzach europejskich komisji. - Trzeba się tylko zastanowić, czy są od tej reguły wyjątki. Nie wiem, czy Beata Szydło nim jest - opisywał gość "Wywiadu Politycznego". W jego opinii sprawę byłej premier można było "inaczej rozegrać". - Zaproponować panią Szydło do innej komisji czy na przykład dać jej stanowisko wiceszefowej we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Nie należy doprowadzać do sytuacji, że ta ich słabość jest tak obserwowana przez wszystkich. Bo to nie tylko słabość Prawa i Sprawiedliwości, ale całej Polski - przekonywał dr hab. Paweł Kowal.

"Nie wiemy, co kalkulował"

Karolina Lewica pytała swojego gościa o decyzję szefa NATO Jensa Stoltenberga, który ogłosił, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. O to stanowisko ubiegał się też szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Kowal odpowiadał, że nie zna szczegółów ani "kalkulacji ministra Szczerskiego". - Nie wiemy, czy była realna szansa na wygraną. Jeśli tak, to wygląda, że karta nie idzie. Może jednak minister Szczerski chciał w tym uczestniczyć, bo ma inne plany międzynarodowe, dlatego zależało mu, by mieć zapisane, że brał udział w tego rodzaju konkursie - tłumaczył ekspert.

Kowal na listach PO?

Lewicka dopytywała Kowala, czy zdecydował się na start z list PO w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu. Takie informacje pojawiły się nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu. Kowal odpowiadał, że bierze udział w polityce, bo między innymi o niej rozmawia. - A te teksty w mediach wzięły się z tego, że wziąłem udział w kongresie PO, ale jako zewnętrzny ekspert. To był mój gest, bo jako nowoczesnemu konserwatyście zależy mi, by opozycja była silna - wyjaśniał dr hab. Kowal.

Jak dodawał, chodzi mu o pluralizm w polityce. - Żeby nawet głosujący na PiS, jeśli przestanie im się podobać ta partia, mieli możliwość wyboru - wytłumaczył Paweł Kowal i zapewnił Karolinę Lewicką, że jeśli cokolwiek w sprawie jego kandydowania się zmieni, to "pani pierwszej to powiem".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Beata Szydło po raz trzeci stanie do walki o stołek w PE? Kowal: Czy robiła aż tak straszne rzeczy, żeby jej nie wybrać?
Zaloguj się
 • pkt4a

  Oceniono 42 razy 42

  "Beata drukuj !"
  Pamiętacie ? Nie wydrukowała orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego .
  A flagi unijne wyciepała do kanciapy z miotłami i mopami .

 • arcanuss86

  Oceniono 40 razy 36

  Jestem zdumiony. Myślałem, że Kowal reprezentuje jednak wyższy poziom.
  Ta baba popełniła delikt konstytucyjny wstrzymując publikacje wyroków TK. Podważyła tym samym najważniejszą dla naszego państwa zasadę trójpodziału władzy. Serio dla ciebie to mało?

 • burn74

  Oceniono 37 razy 35

  Dr hab. i takie wątpliwości ? A co może być gorszego od niepublikowania wyroków TK będąc Premierem ?! Czy Pan dr hab. zna takiego Premiera gdzieś na świecie ? Doprawdy, wstyd Panie Kowal,wstyd !

 • ruter77

  Oceniono 30 razy 30

  Czy Kowal na demencję i nie pamięta jak Szydło opluwała Bruksele ona nie ma moralnego prawa zajmować jakiegokolwiek stanowiska w PE.

 • hamer007

  Oceniono 27 razy 27

  W takim razie odwrócę pytanie. A co takiego zrobiła Beata, że powinna otrzymać tą funkcję.? Odpowiem za Pana- nic.

 • mark6

  Oceniono 26 razy 26

  Kowal to typowy polski PRZYGŁUP tzw. profesor.
  "Trzonek" PANu ???
  Dla tego idioty nie ma znaczenia , że Szydłowa jest przestępcą , że jest ćwierćineligentnym popychadłem Prezesa?

 • miszogun

  Oceniono 28 razy 24

  Szydło jest po prostu głupia, i każdy kto nie ma oczu PiS - dą zarośniętych to widzi. Dlatego nie została wybrana.

 • van_norden

  Oceniono 25 razy 23

  Pani, która się brzydziła flag unijnych chyba nie powinna zajmować w Unii żądnych stanowisk?

 • jael53

  Oceniono 25 razy 23

  Pani Szydło w roli szefowej rządu dała twarz rujnowaniu ram prawnych państwa, należącego do EU. To mało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX