Czarzasty do Schetyny: Miałeś Grzegorzu wielką szansę, by być przywódcą polskiej demokracji. Dziś abdykowałeś

Włodzimierz Czarzasty nie kryje rozczarowania wyborczą decyzją PO. - Miałeś Grzegorzu wielką szansę, by być przywódcą polskiej demokracji. Dziś abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - powiedział po tym, PO zdecydowała się tworzyć przedwyborczą koalicję tylko z Nowoczesną i Inicjatywą Polską. W czwartek wieczorem ma się odbyć spotkanie lewicowych partii: SLD, Razem i Wiosny.
Zobacz wideo

Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. 20 proc. miejsc na listach KO mają otrzymać kandydaci "obywatelscy": społecznicy, eksperci i samorządowcy.

Włodzimierz Czarzasty ocenił na konferencji prasowej w Łodzi, że Koalicja Europejska - współtworzona w wyborach do PE przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zieloni - była największym i najlepszym projektem po transformacji, jednoczącym opozycję. Jak podkreślił, SLD do końca czekało na decyzję ws. koalicji na wybory parlamentarne. - Ze zdziwieniem zobaczyliśmy (...), jak ten projekt został rozwalony - powiedział.

Wierzyliśmy w ten projekt

Czarzasty oświadczył, że SLD opuszcza Koalicję Europejską jako ostatnie, dlatego że "wierzyło w ten projekt" i uważało, że był on najlepszy. - Nikt nas z niczego nie wypycha - wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów - zaznaczył.

- Pan Grzegorz Schetyna dzisiaj, jako lider PO, abdykował z pozycji lidera opozycji - stwierdził szef SLD. - Miałeś Grzegorzu wielką szansę na to, żeby być przywódcą polskiej demokracji - demokratów i demokratek. Dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji - powiedział Czarzasty pod adresem lidera PO.

Jak ocenił, szef Platformy stworzył wielki projekt, którego nie potrafił obronić. - Zabrakło odwagi, wiary i umiejętności liderskich - dodał. Według Czarzastego, Schetyna "zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS".

"Będzie lewicowe blok"

Czarzasty zapewnił, że lewica stworzy własny blok. Jeszcze w czwartek wieczorem, o godzinie 20.30, ma dojść do spotkania szefa SLD, Roberta Biedronia z Wiosny i Adriana Zandberga z Razem w sprawie koalicji. - Słowo lewica będzie odmieniane od jutra, od dziś we wszystkich przypadkach - zapewniał Czarzasty.

Po godzinie 12 swoją konferencję miał również wspomniany Robert Biedroń, który również mówił o wspólnym bloku. - Nie dzieli nas nic w praktyce oprócz drobnych różnic programowych i szyldów partyjnych. Nie ma więc żadnego powodu, żeby dzisiaj, w tak trudnym momencie dla Polski, polska lewica, wszystkie postępowe siły miały iść do tych wyborów podzielone - powiedział Biedroń.

W wyborach do PE Wiosna startowała samodzielnie, zdobyła nieco ponad 6 proc. Lider tego ugrupowania - nie kryjąc entuzjazmu - przekonywał wielokrotnie, że cieszy się, iż Wiosna "jest trzecią siłą w polskiej polityce". Początkowo zapewniał, że do wyborów w Polsce także wystąpi sama, a sam Biedroń - który zdobył mandat europosła - będzie startował do Sejmu.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM