Z kim Kukiz'15 pójdzie do wyborów? "Mam nadzieję, że podejmiemy słuszną decyzję, żeby zapobiec katastrofie"

Mam nadzieję, że moi koledzy i koleżanki podejmą słuszną decyzję, żeby zapobiec tej katastrofie, którą będą rewolucje co 4 lata. Raz PiS, raz PO - mówił w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM Piotr Apel, poseł Kukiz'15.
Zobacz wideo

Do końca tygodnia formacja Pawła Kukiza ma zdecydować w jakiej formule pójdzie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Piotr Apel nie chciał zdradzić, czy decyzja już została podjęta. - Trzeba się wstrzymać, parę dni poczekać. Będzie to raczej sobota, niż niedziela. Decyzję ogłosi sam Paweł Kukiz – powiedział polityk Kukiz'15 i dodał, że na razie formacja zwiera szyki i przygotowuje się do samodzielnego startu.

Prowadząca "Wywiad Polityczny" Karolina Lewica dopytywała o rozmowy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Czołowi politycy ludowców, na przykład Marek Sawicki, mówili w tym tygodniu, że trwają dyskusje z Kukiz'15 w sprawach programowych. - Zgadzają się na cześć naszych postulatów w sprawie zmiany systemu, na przykład dzień referendalny czy mocna ustawa antykorupcyjna – precyzował Apel.

Lewicka przypominała, że badania nie dają Kukiz'15 większych szans na samodzielne wejście do Sejmu. - Próg może być za wysoki. W ogóle polska scena polityczna idzie w stronę duopolu partyjnego PiS i PO. Dlatego warto budować alternatywę. Mam nadzieję, że moi koledzy i koleżanki podejmą słuszną decyzję, żeby zapobiec tej katastrofie, którą będą rewolucje co 4 lata. Raz PiS, raz PO – tłumaczył Piotr Apel.

"To co robi PiS to łamanie prawa"

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zaapelował w liście do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie terminu wyborów jak najszybciej. Kukiz chciał też, by elekcja nie odbyła się w pierwszym przewidzianym terminie 13 października – taką możliwość sugerował otwarcie premier Mateusz Morawiecki. Prowadząca "Wywiad Polityczny" pytała czy z Pałacu Prezydenckiego nadeszła jakaś odpowiedź na list Kukiza. - Nic nie wiem, żebyśmy otrzymali odpowiedź. Jeżeli prezydent będzie się wstrzymywał z ogłoszeniem terminu i doprowadzi do tego, że na zbieranie podpisów będą tylko 2-3 tygodnie, to udowodni, że jest prezydentem PiS a nie wszystkich Polaków – wyjaśniał Apel.

Jego zdaniem wcześniejsze ogłoszenie terminu wyborów pozwoli na to, że będzie "więcej czasu na uczciwą kampanię". - Bo przypomnijmy, kampania zaczyna się w dniu ogłoszenia wyborów. To co teraz robi PiS, taka pre-kampania, to de facto łamanie prawa wyborczego – mówił polityk Kukiz'15 i apelował do polityków PiS, by namówili prezydenta Dudę do ogłoszenia terminu, "żeby nie łamać dalej prawa".

"Tego się nie da przekuć w sukces"

Lewicka prosiła też posła Kukiz'15 o komentarz, do porannego wyboru przewodniczącego szefa komisji zatrudnienia w PE. Po dwóch porażkach, frakcja EKR nie zdecydowała się po raz trzeci wystawić Beaty Szydło. Byłą premier zastąpiła Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova i została szefową komisji.- To pokazuje, że nie było problemem pochodzenie partyjne kandydata, tylko sama osoba pani premier – powiedział Piotr Apel.

Dodał, że zastanawia się nad tłumaczeniami posłów PiS. - Bo tego się da wytłumaczyć, nie da się zrobić z tego sukcesu. Chociaż kiedyś próbowali z porażki 27 do 1 zrobić sukces, więc może teraz pani Szydło też dostanie kwiatki, może za to, że doprowadzono do tego, że aż trzy razy musiano głosować przewodniczącego – ironizował Apel i dodawał: To przykre, że ugrupowanie, które zdobyło najwięcej głosów Polaków, jest tak słabe w miejscu, gdzie też ważą się nasze losy i tworzy się większość naszego prawa.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Z kim Kukiz'15 pójdzie do wyborów? "Mam nadzieję, że podejmiemy słuszną decyzję, żeby zapobiec katastrofie"
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 2

  Nie pozostawiono mu wyboru. Pojdzie z PIS.

 • getz54

  0

  To co robi PiS jest niebywałym łamaniem praw obywatelskich Kukiza XV i jego partyjnych ziomali. Wycinają bezprawnie Puszczę Białowieską, Karpacką, niszczą lasy państwowe, świadomie i cynicznie ograniczając partyjnym działaczom dostęp do przyrody w celu organizowania i czczenia urodzin swoich idoli. RN i MWP, chcieli zeby Puszcza Białowieska ulubiony rezerwat przyrody Hermana Goringa była miejscem corocznych uroczystości urodzinowych ich wielkiego duchowego przywódcy. W pozostałych puszczach i parkach narodowych odbywałyby się podobne imprezy ku czci partyjnych bohaterów, Himmlera, Eichmanna, Hossa. Kukizowcy czują się oszukani przez PiS. Jednomandatowych okręgów nie ma, wielkie obszary leśne będące ich ideologicznym ekosystemem się kurczą, do kalendarza nie wprowadzono dni wolnych od pracy z okazji urodzin ich politycznych guru. Najblizej Kukizowi byłoby do koalicji Kukiz XV, Rydzyk I, Nycz IV. Antysemiccy, antyukraińscy, antyniemieccy, antyrosyjscy, antyunijni, antydemokratyczni, prawdziwi polscy katolicy i patrioci. Sól ziemi, .....tej ziemi.

 • stef0909

  Oceniono 2 razy 0

  Was już nie ma! folklor sam się udupłl!!!

 • alefizyk

  Oceniono 1 raz -1

  Kukiz to chimeryczy polityk jak i dziwne cale ugrupowanie, zlepek pomieszanych poglądowo postaci. Na początku często pomagali PiSowi demontowac i tak już słabą polska demokrację, teraz też nie wiedzą co robić, cały czas są w rozkroku

 • andrzej2310

  Oceniono 1 raz -1

  Apel., ty razem z Kukizem jesteście katastrofą. Bezbarwna masa, chadzająca na obiadki do Dudy, żenada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX