"Mam poczucie osobistej porażki". Tomasz Lis o przedwyborczych podziałach na opozycji i wagonikach, które się wykoleją

- Od 3,5 roku uważałem, że wariant wszyscy kontra PiS jest najlepszy. Mam poczucie porażki i dzielę się tym uczuciem - mówił Tomasz Lis w TOK FM. Dziennikarz ocenił, że rozproszenie opozycji może się skończyć tym, że PiS zdobędzie większość, która pozwoli zmienić konstytucję. - Co to znaczy? Że za rok prezydentem zostanie Kaczyński - ostrzegał.
Zobacz wideo

Zjednoczonej Prawicy opozycja przeciwstawia kilka list wyborczych. Wiadomo, że PO pójdzie do wyborów z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej. PSL stawia na siebie. A SLD, Wiosna i Razem szykują się do wspólnego startu.

- Nie ukrywam, mam poczucie osobistej porażki. Od 3,5 roku - od kiedy PiS zaczął zamach na Trybunał Konstytucyjny - uważałem, że wariant wszyscy kontra PiS jest najlepszy. Ponieważ mamy do czynienia ze stanem wyjątkowym - ze stanem dramatycznego zagrożenia dla demokracji i praworządności. Mam poczucie więc porażki, dzielę się tym uczuciem - mówił Tomasz Lis w Poranku Radia TOK FM.

Zdaniem redaktora naczelnego "Newsweeka" podziały na opozycji mogą skończyć się tym, że nie wszyscy wejdą do Sejmu. - Dwa wagoniki mogą się odłączyć. A może wystarczyć, że jeden się odłączy. Wystarczy, że wykolei się wagonik lewicowy... A nie wiem, prawdę mówiąc, po jakich torach jedzie wagonik PSL-u i czy nie wyląduje w zajezdni pisowskiej. Bo pan Pawlak już otwarcie mówi, że z taką myślą flirtują - tłumaczył. Jak dodał, jeśli lewica do Sejmu nie wejdzie, Koalicja Obywatelska uzyska 20-25 proc., a Polskiej Stronnictwo Ludowe 6 proc., to skończy się większością konstytucyjną dla Zjednoczonej Prawicy. - To mamy nową konstytucję i jeden z jej zapisów mówi, że prezydenta wybiera Zgromadzenie Narodowe, a nie wyborcy. Co to znaczy? Że za rok prezydentem Polski zostanie Jarosław Kaczyński. Jeśli ktoś mi powie, że to niemożliwe i nieprawdopodobne to powiem, że jest to znacznie bardziej prawdopodobne niż w kwietniu 2015 wygrana Andrzeja Dudy, a potem zdobycie większości sejmowej przez PiS - przekonywał Tomasz Lis. 

Kto się pomyli?

Nie do końca z takim scenariuszem zgodził się gospodarz Poranka Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Wydaje mi się, że PSL jest "zaorany". Nad tym ubolewam. Wydaje mi się, że koalicja lewicowa nie jest zagrożona tym, że nie wejdzie do Sejmu - ocenił, dodając, że jego zdaniem lewica może zebrać nawet kilkanaście procent poparcia. 

Według Lisa wynik wyborczy list opozycyjnych będzie w dużej mierze zależał od tego, czy politycy tych ugrupowań nie zajmą się atakowaniem siebie nawzajem.  

- Byłem sceptyczny i jestem sceptyczny wobec koncepcji wielu listy, ale z radością przyjmę jesienią wiadomości, że się pomylę. Ja bardzo chcę się mylić - zapewniał komentator Poranka Radia TOK FM.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (228)
Tomasz Lis: Mam poczucie osobistej porażki
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 31 razy 17

  Dotychczas żadne z wariantów oraz prognoz pana Lisa się nie sprawdziły, więc jestem dobrej myśli.

 • szafir51

  Oceniono 26 razy 10

  Paradoksalnie to PO jest największym gwarantem sukcesu PiS. Tłuste koty nie dopuszczą do powstania żadnej rozsądnej alternatywy dla PO/PiS, która mogłaby zagrozić ich partii.
  Bezwzględnie zniszczą każdą nową partię, która mogłaby stanowić konkurencję. Jednocześnie są zbyt miałcy, żeby stanowić realną konkurencję dla silnej, wodzowskiej partii Kaczyńskiego, więc jesteśmy skazani na to co jest

 • piewca_poprawny

  Oceniono 12 razy 8

  Tomasz Lis do osób szczególnie inteligentnych się nigdy nie zaliczał więc brak możliwości rzetelnej oceny skutków upadku koalicji nikogo dziwić nie powinien. Tak się składa Tomaszu że nie wszyscy przeciwnicy PIS chcą głosować na kogokolwiek byle nie-PIS. Niektórych wyborców interesuje program danej Partii, wizja Polski po wyborach a nie tylko odsunięcie od koryta tych których nie lubisz i zapewnienia koryta tym których wspierasz w swych "obiektywnych" mediach. Niektórym jest bliżej w poglądach do prawicy, innym do lewicy. Wyborcy PSL czy nawet PO niekoniecznie muszą akceptować skrajnie lewicowe poglądy Biedronia czy wręcz utopijne poglądy Razem. Skutkiem wielkiej koalicji obejmującej zbieraninę wszystkiego co samodzielnie nie przekroczy 5 % jest oczywiście większa szansa na mandat dla partii lewicowych ale jednocześnie zwiększyć się może migracja do PIS tych wyborców którym ultralewicowy radykalizm jest nie po drodze.

 • miastomakow

  Oceniono 16 razy 8

  Lis i Żakowski. Esencja z czystej esencji. Dzięki takim jak oni plus prof. Płatek Peło nigdy już nie wróci do władzy. Bardzo mnie to cieszy i dziękuję im za to jacy są. Oby żyli długo , w dobrym zdrowiu i NIGDY nie zmienili poglądów. Choć oczywiście jeśli się jeszcze bardziej zradykalizują to byłoby wspaniale. Na miejscu Kurskiego dałbym tym trzem osobom samodzielny kanał plus piętnaście minut w każdym wydaniu wiadomości.

 • losiu4

  Oceniono 11 razy 5

  z wypowiedzi pana Liza, jemu podobnych oraz lemingozy wychodzi na to, że jedynym złamaniem demokracji w Polsce jest to, iż rządzi PiS. Demokratycznie wybrany zresztą. Raz swoją wyższość udowodnił w 2015 a drugi raz - niedawno. Czekam na jesień :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • dirspacha

  Oceniono 9 razy 5

  Grzegorz Schetyna w imię swojego stołka w PO, oddał władzę w ręce PIS
  I ja mu za to dziękuję:)))
  Kiedyś jakiś kanapowy polityk powiedział że zawsze zwycięży partyjny pragmatyzm , bycie szefem partii nawet 3% to władza, pieniądze partyjne, samochody kongresy telewizja...
  Tego się nie oddaje - dlatego istnieje .Nowoczesna i SOlidarna Polska.

 • traceability

  Oceniono 14 razy 4

  Nareszcie PLS wraca do korzeni: utworzy koalicje z tymi, którzy wygrają wybory

 • szpung

  Oceniono 7 razy 3

  27 lat zylismy w poczuciu porazki, czas zeby w koncu i czerwona holota zaznala tego stanu.

 • stefszechter

  Oceniono 9 razy 3

  bardziej niz to to ci malzenstwa nie wyszly, zostaly jedynie resztki wlosow nasza gwiazdo czerwona

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX