Horała: wszystko wskazuje na to, że Tusk nie będzie już przesłuchiwany. Nie będziemy się bawić w króliczka, to niepoważne

Szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT poinformował, że nie będzie kolejnych wezwań dla Donalda Tuska. Musielibyśmy wygenerować kilka terminów, a każdy co mniej więcej trzy tygodnie, tak żeby dotrzymać terminów doręczeń - powiedział poseł Marcin Horała.
Zobacz wideo

Donald Tusk składał zeznania przed komisją ds. VAT w dniu 17 czerwca. Jego przesłuchanie trwało ponad cztery godziny. Niemniej jednak przewodniczący komisji uznał, że nie wszystkie sprawy zostały wyjaśnione i wezwał szefa Rady Europejskiej ponownie - na 16 lipca. Ten nie stawił się, tłumacząc to obowiązkami zawodowymi w UE.

- Było jedno przesłuchanie, wiele najistotniejszych pytań padło. Uznaliśmy, że nie będziemy się bawić w króliczka, to jest niepoważne. Musielibyśmy wygenerować kilka terminów, a każdy co mniej więcej trzy tygodnie, tak żeby dotrzymać terminów doręczeń - powiedział w piątek w Radiowej Jedynce Marcin Horała.

Stwierdził, że "nie ma na to czasu, nie ma się po co tak bawić, główne przesłuchanie się odbyło".

- Przesłuchanie Donalda Tuska jest szansą dla niego, żeby odpowiedział na zarzuty, żeby przedstawił swoją wersję, może inną niż to, co wynika z zeznań i dokumentów. Jak nie chce z tej szansy skorzystać, to jego problem - ocenił.

Kiedy raport komisji?

Pytany o to kiedy powstanie raport komisji powiedział, że "komisja musi skończyć prace przed końcem kadencji i uchwalić raport". - Raport powstaje teraz, myślę, że publicznie przedstawiony będzie pod koniec sierpnia - wskazał.

Wczoraj (w czwartek 18 lipca) zeznania przed komisją śledczą składał Sławomir Nowak, były sekretarz stanu w kancelarii premiera i były szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska.

Wcześniej komisja planowała też przesłuchać Mariusza Kamińskiego – byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, obecnie wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz koordynatora służb specjalnych. na początku lipca poinformowano jednak, że Kamiński został skreślony z listy świadków, na wniosek Marcina Horały.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT zajmuje się analizą działań instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Członkowie komisji badają zaniedbania i zaniechania organów, do których dochodziło w latach 2007-2015.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM