Z NATO się nie udało, może wyjdzie z KE. Krzysztof Szczerski wśród kandydatów na unijnego komisarza? "Bardzo kompetentny"

Krzysztof Szczerski nie wygrał głosowania na wiceszefa NATO. Czy będzie forsowany na stanowisko polskiego komisarza w Unii Europejskiej? - To bardzo dobry kandydat - skomentował rzecznik rządu Piotr Muller.
Zobacz wideo

Z informacji podawanych ostatnio przez "Rzeczpospolitą" wynikało ostatnio, że Polska - jako kandydatów na polskiego komisarza w Unii Europejskiej - wystawi prawdopodobnie wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości. Informację tę przekazał dziennikowi europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

A może Krzysztof Szczerski?

Rzecznik rządu Piotr Muller w Polsat News wskazał jednak, że pod uwagę brani są też inni kandydaci. Dopytywany, czy wśród nich jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odparł: "To też jest bardzo dobry kandydat, bardzo kompetentny".

Od kilku tygodni Krzysztof Szczerski był wśród kandydatów wymienianych na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Ostatecznie jednak nie otrzymał tej funkcji. Nowym wiceszefem NATO został Mircea Geoana z Rumunii.

Porażka Szczerskiego wpisała się w trend omijania polityków Prawa i Sprawiedliwości w nominacjach na ważne stanowiska międzynarodowe. Przypomnijmy, Beata Szydło dwukrotnie próbowała zostać szefową komisji zatrudniania w Parlamencie Europejskim, lecz dwukrotnie przegrała głosowanie w tej sprawie, choć była jedyną kandydatką. Wcześniej głosowanie na wiceszefa PE przegrał także Zdzisław Krasnodębski.

>> CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło bez stanowiska w PE. "Została zapamiętana, jako ta, która nie ukorzyła się przed Unią"

Kiedy kandydat na komisarza?

Jak podał rzecznik rządu Piotr Muller, nazwisko kandydata na polskiego komisarza ostatecznie będzie znane za kilkanaście dni, kiedy będzie już jasne, jaką tekę otrzyma Polska w Komisji Europejskiej. Jak mówił ostatnio w TVN24 wicepremier Jacek Sasin, nasz kraj zabiega o tekę "ważnego komisarza". - Energia na pewno jest dla nas takim ważnym obszarem. Chcemy przekonać naszych partnerów, że polityka klimatyczna, ważna, potrzebna - mówił.

Obecnie - od 2014 roku - polskim komisarzem jest Elżbieta Bieńkowska. Zajmuje się sprawami rynku wewnętrznego i usług.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM