Nowa szefowa KE złoży wizytę w Polsce. Ursula von der Leyen spotka się z Mateuszem Morawieckim

W czwartek nowa szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Warszawie; spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów rozmów m.in. skład nowej Komisji Europejskiej, w tym teka dla polskiego komisarza - dodał.
Zobacz wideo

O wizycie szefowej KE poinformował TOK FM rzecznik komisji. Warszawa będzie drugą stolicą, jaką Ursula von der Leyen odwiedzi po wyborze na szefową Komisji Europejskiej. Dzisiaj jest w Paryżu na zaproszenie prezydenta Emmanuela Macrona.

Jak informuje portal Politico - szefowa KE wkrótce planuje też wizytę w Zagrzebiu.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na briefingu prasowym, że rozmowy szefowej KE i premiera mają dotyczyć kwestii personalnych przy tworzeniu składu nowej Komisji Europejskiej, w tym teki dla polskiego komisarza. - Będziemy zabiegać o ważną tekę dla polskiego komisarza - podkreślił.

Jak dodał, rząd od początku nie ukrywa, że istotnymi dla nas obszarami są: szeroko rozumiana gospodarka, wolny rynek, energetyka czy budżet. Ważnym obszarem jest też - jak wskazał Müller - rolnictwo. - Dla nas jest istotne, aby jedna z tych tek, w tych obszarach przypadła dla Polski - oświadczył rzecznik rządu.

Wskazał też, że również ważne jest, aby niektóre z tych tek przypadły krajom, które "skutecznie zrealizują nasze interesy". Dodał, że istotna jest "równowaga geograficzna" w ramach nowego podziału w KE.

Müller wskazał też, że Polska ma kilku kandydatów na komisarza KE, bo nasze "zaplecze jest szerokie". Jak powiedział, istotne będzie to, jaka teka przypadnie naszemu krajowi. - W takim kontekście będziemy wybierali kandydata (...). Kandydatów mamy wielu, dlatego też nie boimy się o to, że bez względu na to, jaka to będzie teka i w jaki sposób zostanie ułożona KE ostatecznie, to ten kandydat na pewno będzie dobry - podkreślił rzecznik rządu.

Drugi temat: energetyka

Drugą kwestią, o której mają rozmawiać szefowa KE z premierem, ma być - jak mówił Müller na briefingu prasowym w Warszawie - realizacji agendy strategicznej KE i jej realizacja, m.in. kwestie związane z transformacją energetyczną, z wolnym rynkiem i rolnictwem.

- Rada Europejska przyjęła w ramach nowej kadencji cele strategiczne dla nowo wybranej KE na pięć lat, m.in. kwestie związane z rozszerzeniem wolnego runku, czyli z odejściem od protekcjonizmu w niektórych obszarach, m.in. w kwestii transportu, kwestia związana ze sprawiedliwą transformacją energetyczną, czyli te wszystkie cele związane z polityką klimatyczną oraz zmianą sposobu produkcji energii i związane z tym kwestie finansowania tego procesu - powiedział rzecznik rządu. Ponadto wymienił kwestie migracyjne, dotyczące utrzymania konsensusu w zakresie przymusowych relokacji.

Müller dopytywany przez dziennikarzy, z czyjej inicjatywy dojdzie do czwartkowego spotkania, odparł: "To spotkanie odbywa się z inicjatywy pani przewodniczącej i pana premiera. To było naturalne, że to spotkanie powinno się odbyć". "Cieszy nas to, że pani przewodnicząca przyjeżdża do Warszawy na to spotkanie i będziemy mogli rozmawiać o ważnych sprawach dla Unii Europejskiej" - dodał.

Von der Leyen nową szefową KE

W ubiegłym tygodniu Ursula von der Leyen - dotychczasowa minister obrony Niemiec - została wybrana przez Parlament Europejski nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Obecnie prowadzi ona rozmowy z poszczególnymi państwami członkowskimi na temat składu przyszłej KE. Po jej wyborze szef rządu Mateusz Morawiecki ocenił, że von der Leyen daje nadzieję na nowe otwarcie w UE. Premier deklarował wówczas, że chce z nową szefową KE najpierw rozmawiać o możliwych tekach dla Polski, a później przedstawi kandydatów do KE.

Głosowanie PE nad całym składem Komisji Europejskiej i przesłuchania poszczególnych osób odbędą się po wakacjach. Obecnie już 15 krajów w mniej lub bardziej oficjalny sposób zgłosiło swoich kandydatów na komisarzy do komisji von der Leyen.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM