Frans Timmermans rozczarowany, że nie został szefem Komisji Europejskiej

Frans Timmermans po raz pierwszy przyznał publicznie, że jest rozczarowany odrzuceniem jego kandydatury na przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Tak to wygląda w polityce - przyznał.
Zobacz wideo

Holender był kandydatem centrolewicy na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jego wyłonieniu sprzeciwiła się jednak część państw Wspólnoty - między innymi Grupa Wyszehradzka.

- Oczywiście, jest to rozczarowujące, jeśli nie zostało się wybranym na stanowisko szefa Komisji Europejskiej - powiedział we wtorek Timmermans.

Jak dodał, poszczególne kraje podejmują decyzje "kierując się własnymi interesami". - Inne kraje decydują, czy będą popierać to stanowisko, czy nie. W szczególności szereg krajów, w których rządzą politycy Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało, że będzie popierać stanowisko premierów Polski i Węgier. To ich decyzja. Tak to wygląda w polityce - skomentował.

"Sukces Polskiego rządu"?

Szefową Komisji Europejskiej została Niemka Ursula von der Leyen. Frans Timmermans ma pozostać na stanowisku wiceprzewodniczącego. Holender zapewnia, że nie wie jeszcze, jakimi zagadnieniami będzie się zajmował. Ursula von der Leyen zapowiedziała jednak, że chciałaby, aby były to sprawy związane z przestrzeganiem praworządności (które Timmermans nadzorował do tej pory).

Przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie podkreślali, że brak nominacji Holendra na szefa KE to sukces naszego kraju. Innego zdania był m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przekonywał, że "polski rząd niczego w tej sprawie nie ugrał".

Do sprawy niepowołania Timmermansa odniósł się w ostatnią niedzielę w TOK FM profesor Adam Daniel Rotfeld. - Myśmy wprawdzie zablokowali ten wybór, ale trzeba powiedzieć, że Timmermans był dla Polski nieporównywalnie bardziej życzliwy, był doświadczony, sprawdzony. Nie chcę powiedzieć, że pani von der Leyen nie jest życzliwa - może jest, ale do tej pory nie miała okazji tego zadokumentować, a Timmermans jednak miał - ocenił.

Profesor podkreślił też, iż źle się stało, że na żadnym kluczowym stanowisku w UE nie znalazł się Polak.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Frans Timmermans rozczarowany, że nie został szefem Komisji Europejskiej
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Ten stary holenderski dziadyga do kamery tlumaczyl ze gdyby ametykamnie staneli ze swoim czlogiem chocby 10m od tulipanow to oni nie mieli by nic do USA, a tak czuja do dzis uraze wobec US army. Tlumaczyl ze preciez rownie dobrze mogli sie ostrzeliwac z drugiej strony plota i oni nie mieli by nic przeciwko, a tak sa gotowi do wystapienie o odszkodoawnie do rzadu USA za niepowetowane straty wojenne.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Utkwil mi w pamieci taki film dokumentalny z czasow wojny, gdy par podstarzalych Holendrow zupelnie szczerze wspominajac tamte czasy utyskiwala na dolegliwosci zwiazane z wyzwalaniem Bredy czy Antwerpii - niewazne. Otoz ta 'przesympatyczna' para nie mogla darowac zalodze Shermana, ze wjechali im czolgiem w poletko tulipanow, ktore z taka przeciez pieczolowitoscia i oddaniem uprawiali podczas starych dobrych czasow adiego. Wojne zapamietali jak koszmar w ktorym stracili najlepsze cebulki swojej plantacji przez tych przebrzydlych jankesow amies i cale to talatajstwo ktore nie potrafilo uszanowac swietej holenderskiej tradycji uprawy tulipana.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Ha ha ha ha, znow zwyciezyl polski antysemityzm, bo wszystko mozna zarzucic tej niemieckiej arystokratce tylko nie to ze przydarzyl sie jej zydowski przodek. Zostawmy zarty na boku najwazniejsze ze udalo sie zablokowac kandydature wyjatkowo toksyczna kandydature marksisty z panstwa ktore budzi moja szczera odraze i tu nie ma znaczenia ich zamoznosc czy gospodarnosc to sa kwestie doczesne, w kwestiach fundamentalnych holandia to zwykly zadufany w sobie cuchancy sciek.

 • martianenvoy

  Oceniono 7 razy 1

  Ja też żałuję, że nie został wybrany. FT to facet o mocnym kręgosłupie, mąż stanu kierujący się wartościami wspólnej Europy. A poza tym prawdziwy przyjaciel Polaków. Jego ojciec w 1944 roku uszył mu mundur polskiego żołnierza, bo to właśnie Polacy z 1 DP gen Maczka wyzwolili jego miasto, Bredę. Mały FT był nimi zafascynowany.
  A że dobrze wyczuwa co piszyści chcą Polakom zgotować, to tylko chwała mu za to.
  I nie jest tak, że FT nie atakuje Polskę, jak mówią piszyści. On po prostu demaskuje piszyzm, bo ten zagraża wspólnej Europie.

 • rosswatowski

  Oceniono 5 razy 1

  teraz tylko lekcję przepracować hyhy i będzie Holender jak nowy :) taki miły gość z zarostem

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  Rozumiem rozczarowanie pana Timmermansa. Zapewne czuje się tak jak po utracie asystentki, doktoranta, którego zjedli mu mieszkańcy wioski gdzieś w dzungli Papui Nowej Gwinei, podczas badań antropologicznych tego
  plemienia. Poszedł na wojnę z watazkami rządzącymi w postsovieckich koloniach, poszedł do nich z biblią, a oni wbili mu włócznię w plecy. Dzięki ogromne dla pana Timmermansa za jego nieugięty upór w cywilizowaniu Kaczyńskiego, Orbana, Babisza, czynionego tak naprawdę dla dobra milionów ich poddanych, nie dla nich, bo oni są zepsuci do szpiku kości. Okraśc bezczelnie pana Birgfellnera i byc chronionym przez prokuraturę, wybranych sędziów, to jest ta patologia z którą walczy pan Timmermans w Polsce. A Ziobro wciska mu z debilnym uporem , ze walczy z sędzią, który ukradł wiertarkę, i to nawet nie jemu, i wcale nie wiadomo czy ukradł, czy tylko pozyczył, jak
  Kaczyński 50 000,- od pana Birgfellnera. Mam nadzieje, bo tylko ona mi pozostała, ze pan Timmermans nie wystraszy się oskarzeń o zemstę i nadal będzie stał na strazy europejskich wartości i pilnował praworządności w koloniach byłego ZSRR.

 • obeznany

  Oceniono 3 razy -1

  Holender broniący praworządności w Polsce przed atakami pisowskich pachołków Putina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX