Frans Timmermans rozczarowany, że nie został szefem Komisji Europejskiej

Frans Timmermans po raz pierwszy przyznał publicznie, że jest rozczarowany odrzuceniem jego kandydatury na przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Tak to wygląda w polityce - przyznał.
Zobacz wideo

Holender był kandydatem centrolewicy na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jego wyłonieniu sprzeciwiła się jednak część państw Wspólnoty - między innymi Grupa Wyszehradzka.

- Oczywiście, jest to rozczarowujące, jeśli nie zostało się wybranym na stanowisko szefa Komisji Europejskiej - powiedział we wtorek Timmermans.

Jak dodał, poszczególne kraje podejmują decyzje "kierując się własnymi interesami". - Inne kraje decydują, czy będą popierać to stanowisko, czy nie. W szczególności szereg krajów, w których rządzą politycy Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało, że będzie popierać stanowisko premierów Polski i Węgier. To ich decyzja. Tak to wygląda w polityce - skomentował.

"Sukces Polskiego rządu"?

Szefową Komisji Europejskiej została Niemka Ursula von der Leyen. Frans Timmermans ma pozostać na stanowisku wiceprzewodniczącego. Holender zapewnia, że nie wie jeszcze, jakimi zagadnieniami będzie się zajmował. Ursula von der Leyen zapowiedziała jednak, że chciałaby, aby były to sprawy związane z przestrzeganiem praworządności (które Timmermans nadzorował do tej pory).

Przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie podkreślali, że brak nominacji Holendra na szefa KE to sukces naszego kraju. Innego zdania był m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przekonywał, że "polski rząd niczego w tej sprawie nie ugrał".

Do sprawy niepowołania Timmermansa odniósł się w ostatnią niedzielę w TOK FM profesor Adam Daniel Rotfeld. - Myśmy wprawdzie zablokowali ten wybór, ale trzeba powiedzieć, że Timmermans był dla Polski nieporównywalnie bardziej życzliwy, był doświadczony, sprawdzony. Nie chcę powiedzieć, że pani von der Leyen nie jest życzliwa - może jest, ale do tej pory nie miała okazji tego zadokumentować, a Timmermans jednak miał - ocenił.

Profesor podkreślił też, iż źle się stało, że na żadnym kluczowym stanowisku w UE nie znalazł się Polak.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM