Rzecznik prezydenta Dudy: Chciałbym, żeby Dulkiewicz zajęła się zarządzaniem Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki

- Chciałbym, żeby pani prezydent Dulkiewicz zajęła się tym, do czego ją mieszkańcy wybrali, czyli do zarządzania Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki - mówi w TOK FM rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski, pytany o ustawę dotyczącą Westerplatte.
Zobacz wideo

Specustawa dotycząca budowy Muzeum Westerplatte została przyjęta przez parlament, leży na biurku Andrzeja Dudy i czeka na jego decyzję. Aleksandra Dulkiewicz kilka dni temu zaapelowała do prezydenta, aby jej nie podpisywał lub skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Co zrobi Andrzej Duda?

- W ciągu 21 dni pan prezydent podejmie decyzję. Analizowane są oczywiście wszystkie "za" i "przeciw". Z każdej strony płynie dużo wniosków - powiedział Błażej Spychalski w rozmowie z reporterem TOK FM - Rochem Kowalskim. Rzecznik prezydenta poinformował też, że większość próśb, które napływają do Pałacu Prezydenckiego, dotyczy tego, aby ustawę podpisać.

Prezydent Gdańska wielokrotnie podkreślała, że zabranie miastu terenu Westerplatte to nic innego jak "zamach na samorząd", co przypomniał w rozmowie ze Spychalskim nasz reporter. - Chciałbym, żeby pani prezydent Dulkiewicz zajęła się tym, do czego ją mieszkańcy wybrali, czyli do zarządzania Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki - skomentował rzecznik. 

Według Błażeja Spychalskiego samorządowcy w Gdańsku "mieli 30 lat na załatwienie sprawy Westerplatte i na zbudowanie tam porządnego, poważnego muzeum" pokazującego historię początku drugiej wojny światowej.

- Przypominam także w tej kwestii, że w Warszawie, kiedy prezydentem był świętej pamięci Lech Kaczyński, podjęto taką decyzję o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego (…), ale do tego trzeba było wizji, samozaparcia i przede wszystkim chęci. I w Warszawie można to było zrobić, a w Gdańsku, jak widać, samorządowcy nie byli sobie w stanie z tym poradzić - mówił dalej rozmówca Rocha Kowalskiego.

Projekt posłów PiS i sprzeciw Dulkiewicz

Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. 

>> Czytaj także: Dulkiewicz: ustawa wprowadzana tylnymi drzwiami, ma pozbawić nas wpływu na pamięć o Westerplatte

Projekt specustawy został złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (jako projekt poselski nie podlegał konsultacjom).

O zaprzestanie prac nad specustawą od samego początku apelują władze Gdańska.  Ja wielokrotnie usiłowałam, próbowałam rozmawiać, przedstawiać argumenty, mówiąc, że to jest zbyt ważne miejsce, zbyt ważna historia dla wszystkich Polek i Polaków, by kwestie upamiętnienia tych, którzy poświęcili tutaj swoje życie, na Westerplatte, by kwestia upamiętnienia września 1939 roku była robiona naprędce, bez rozmów z kombatantami, z muzealnikami, z tymi, którzy zajmują się pamięcią - przekonywała prezydent Dulkiewicz.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Rzecznik prezydenta Dudy: Chciałbym, żeby pani Dulkiewicz zajęła się zarządzaniem Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  "Chciałbym, żeby Dulkiewicz zajęła się zarządzaniem Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki "- chcielibyśmy, żeby prezydent zajmował się sprawami kraju, na czele którego stoi, a nie tylko podpisywał podsunięte papiery i występował w memach. Chcielibyśmy, żeby premier zważał na swoje słowa. Chcielibyśmy, żeby prezes nie ukrywał, że rządzi, tylko przyjął stanowisko i zgodnie z nim odpowiadał za to, co się w Polsce dzieje i jaka przyszłość nas czeka. Chcielibyśmy, aby panowie w sukniach strojnych ograniczyli swoje panowanie do kościołów i plebani. Chcielibyśmy....

 • k.gembiec

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny gl..upek w kancelarii tego pana.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Pańskie chcenia, panie od Dudy, nikogo nie interesują. Zajmij się pan lepiej swoją maszynką do golenia.
  .

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Duda powinien zająć się funkcja prezydenta a nie włażeniem w cztery litery Kaczyńskiemu i biskupom. Może on to lubi i tak pojmuje funkcję prezydenta RP.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 2 razy 2

  Ty tzw rzecznik - gdzie tobie matołku i tego Dudy do pani prezydent Gdańska. Jesteście jak przedszkolaki w trakcie zabawy w klocki.

 • zritah49

  Oceniono 2 razy 2

  Jak patrzę na pana, to widzę ten obrazek z NIE.

  Ma pan coś wspólnego.

 • musa-kusa

  Oceniono 8 razy 2

  "...do zarządzania Gdańskiem"
  Błażej z Gołębina może o tym nie wie, ale Westerplatte jest częścią Gdańska...

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 2

  Mały kundelku plastikowego figuranta ....jesteś żałosny!

 • eski57

  Oceniono 5 razy 1

  - rzecznikowi – nawet prezydenta – wypada pouczać prezydenta miasta czym się ma zajmować ? !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX