Rzecznik prezydenta Dudy: Chciałbym, żeby Dulkiewicz zajęła się zarządzaniem Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki
Specustawa dotycząca budowy Muzeum Westerplatte została przyjęta przez parlament, leży na biurku Andrzeja Dudy i czeka na jego decyzję. Aleksandra Dulkiewicz kilka dni temu zaapelowała do prezydenta, aby jej nie podpisywał lub skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Co zrobi Andrzej Duda?
- W ciągu 21 dni pan prezydent podejmie decyzję. Analizowane są oczywiście wszystkie "za" i "przeciw". Z każdej strony płynie dużo wniosków - powiedział Błażej Spychalski w rozmowie z reporterem TOK FM - Rochem Kowalskim. Rzecznik prezydenta poinformował też, że większość próśb, które napływają do Pałacu Prezydenckiego, dotyczy tego, aby ustawę podpisać.
Prezydent Gdańska wielokrotnie podkreślała, że zabranie miastu terenu Westerplatte to nic innego jak "zamach na samorząd", co przypomniał w rozmowie ze Spychalskim nasz reporter. - Chciałbym, żeby pani prezydent Dulkiewicz zajęła się tym, do czego ją mieszkańcy wybrali, czyli do zarządzania Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki - skomentował rzecznik.
Według Błażeja Spychalskiego samorządowcy w Gdańsku "mieli 30 lat na załatwienie sprawy Westerplatte i na zbudowanie tam porządnego, poważnego muzeum" pokazującego historię początku drugiej wojny światowej.
- Przypominam także w tej kwestii, że w Warszawie, kiedy prezydentem był świętej pamięci Lech Kaczyński, podjęto taką decyzję o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego (…), ale do tego trzeba było wizji, samozaparcia i przede wszystkim chęci. I w Warszawie można to było zrobić, a w Gdańsku, jak widać, samorządowcy nie byli sobie w stanie z tym poradzić - mówił dalej rozmówca Rocha Kowalskiego.
Projekt posłów PiS i sprzeciw Dulkiewicz
Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk.
>> Czytaj także: Dulkiewicz: ustawa wprowadzana tylnymi drzwiami, ma pozbawić nas wpływu na pamięć o Westerplatte
Projekt specustawy został złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (jako projekt poselski nie podlegał konsultacjom).
O zaprzestanie prac nad specustawą od samego początku apelują władze Gdańska. Ja wielokrotnie usiłowałam, próbowałam rozmawiać, przedstawiać argumenty, mówiąc, że to jest zbyt ważne miejsce, zbyt ważna historia dla wszystkich Polek i Polaków, by kwestie upamiętnienia tych, którzy poświęcili tutaj swoje życie, na Westerplatte, by kwestia upamiętnienia września 1939 roku była robiona naprędce, bez rozmów z kombatantami, z muzealnikami, z tymi, którzy zajmują się pamięcią - przekonywała prezydent Dulkiewicz.
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Zwierzęta na fermie rzucane o beton, uderzane siekierą. "Nie jest to jednostkowy przypadek"
-
Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]
- Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
- Niezwykły przejaw metysażu kulturowego - drewniane synagogi "namioty"
- USA przekażą Ukrainie broń za 2,1 mld dolarów. Kupią m.in. rakiety Patriot i HAWK
- Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat