Krzysztof Szczerski niemal pewnym kandydatem na polskiego komisarza w KE. Jego nazwisko ma jutro usłyszeć Ursula von der Leyen

Krzysztof Szczerski jest niemal pewnym kandydatem na komisarza w nowej Komisji Europejskiej. Prezydencki minister - jak dowiaduje się reporter TOK FM - cieszy się szerokim poparciem nie tylko w kancelarii Andrzeja Dudy, ale także w samym kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości i jest na krótkiej liście rekomendowanych do wyjazdu do Brukseli.
Zobacz wideo

Temat kandydatury Szczerskiego - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - pojawił się podczas obrad Komitetu politycznego PiS, który we wtorek rozpoczął prace nad zatwierdzeniem list do Sejmu i Senatu. - To kompetentny kandydat, ściśle związany z naszym środowiskiem - przekonywał polityk zbliżony do kierownictwa partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość ma darzyć Szczerskiego "szerokim poparciem" i jest niemal pewne, że jego nazwisko padnie podczas czwartkowego spotkania premiera z nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen przyjeżdża jutro do Warszawy właśnie po to, by negocjować z Mateuszem Morawieckim kształt kierowanej przez nią Komisji. Rząd wielokrotnie deklarował, że Polsce zależy na "ważnej tece" i w tym kontekście wymieniano przede wszystkim dziedziny gospodarcze. Chociaż politycy PiS-u między słowami nie wykluczają też, że Warszawa mogłaby otrzymać tekę komisarza ds. rolnictwa.

Szanse prezydenckiego ministra są w dużej mierze uzależnione właśnie od zakresu kompetencji, który przypadnie polskiemu komisarzowi. Bo choć Szczerski jest biegły w kwestiach wojskowych, to brakuje mu kompetencji np. w kwestiach gospodarczych - przekonują nas w nieoficjalnych rozmowach politycy PiS-u.

Szczerski z mocnym poparciem

Kandydatura Szczerskiego, co oczywiste, ma duże poparcie w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Szef gabinetu prezydenta Dudy do niedawna ubiegał się o funkcję wiceprzewodniczącego NATO. Te negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem, a zastępcą szefa Sojuszu został Rumun Mircea Geoana.

Spekuluje się, że forsowanie Szczerskiego może być próbą rekompensaty za niepowodzenie w ubieganiu się o stanowisko w NATO. Jego awans do Komisji Europejskiej zadowoliłby też otoczenie prezydenta, które o umiejętnościach i doświadczeniu ministra mówi w samych superlatywach. Byłoby też wzmocnieniem środowiska Andrzeja Dudy, które nie ma wywodzącego się ze swoich szeregów przedstawiciela ani w strukturach Unii Europejskiej, ani Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z drugiej strony Szczerskiemu przyjdzie konkurować o stanowisko w Brukseli najpewniej z minister przedsiębiorczości Jadwigą Emilewicz. Ona z kolei ma być forsowana przez otoczenie samego premiera. Na to, że może ona liczyć na wsparcie Mateusza Morawieckiego, wskazuje chociażby jej szybka, rządowa kariera, kiedy to po trzyletnim sprawowaniu funkcji wiceministra rozwoju otrzymała własny, nowo utworzony resort. Pytana przez reportera TOK FM Tomasza Settę, czy wybiera się do Brukseli, odpowiedziała, że absolutnie nie. - Mam nadzieję, że Polska będzie miała ważną tekę gospodarczą w przyszłej Komisji Europejskiej - dodała.

Premier, nawet jeśli nie ogłosi tego oficjalnie, to zaprezentuje jutro von der Leyen dwoje kandydatów i wyłącznie od przyznanej Polsce teki zależy, który z ministrów przeniesie się do Brukseli - Krzysztof Szczerski czy Jadwiga Emilewicz.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
Krzysztof Szczerski niemal pewnym kandydatem na polskiego komisarza
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 16 razy 10

  Szczerski chciał „usadzić dupę” na stołku z-cy szefa NATO a teraz próbuje na komisarza europejskiego? On nadawała by się na ”komisarza rewolucji komsomolskiej”. Proponuje by pani Ursula von der Leyen zapoznała się z poglądami Szczerskiego zawartymi w jego książce "UTOPIA EUROPEJSKA”, włosy dęba stają! Szczerski chce być „polskim misjonarzem i polskim NOE” w NATO a teraz w UE i to misjonarzem burzącym! Jego zdaniem "idea reewangelizacji Europy" może być realizowana przez Polaków, którzy "wybiorą się na emigracyjną tułaczkę". Wraz z paszportem katolickim zabiorą ze sobą " i polskość". Szczerski uważa, że Polacy mają więc misję uratowania UE bo kondycja dzisiejszej Europy jest kiepska. Trawi ją potop, czas więc pomyśleć o polskim Noe, który uratuje Stary Kontynent. Jeszcze jeden cytat: ...„By Polacy emigrujący z Ojczyzny do zateizowanych krajów zachodnioeuropejskich nie ulegli tamtejszym lewicującym modom intelektualnym, ale pozostali wierni Bogu i Polsce”... Krzysztof Szczerski chciałby wystawiać emigrującym Polakom paszport, który zawierałby "najważniejsze modlitwy i prawdy wiary". PRAWDA? W sam raz pasuje na komisarza europejskiego taka męska dewota.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 16 razy 8

  "Cieszy się szerokim poparciem" - znaczy prezes wyraził zgodę!

 • ostjan

  Oceniono 14 razy 6

  Nowa funkcja? Komisarz do spraw chrystianizacji Europy?

 • stef0909

  Oceniono 14 razy 6

  Popierany w swoim dzikim kraju a na zewnątrz to NIKT!

 • owca888

  Oceniono 12 razy 6

  Czy ktoś mi może wyjaśnić, skąd ta kryptocioteczka nagle stała się " biegła w kwestiach wojskowych", skoro jest politologiem i jego specjalność to raczej sprawy zagraniczne, co wynika z jego notki biograficznej?

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 6

  Naczelny Koryciarz religijny fanatyk Szczerski już był pewnym kandydatem do NATO ale nie wyszło 😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX