Prezydent podpisał ustawę o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającą "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
Zobacz wideo

Chodzi o przygotowane przez rząd zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podpisany przez prezydenta projekt ustawy zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z uwagi na planowane wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 roku - w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 roku, limit zwolnienia będzie wynosił 35,6 tys. zł.

Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Zgodnie z nowelizacją, w odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1 sierpnia 2019 r. zwolnienie będzie stosowane już w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za rok 2019.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP wskazano, że przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku, nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

"Zerowy PIT" dla młodych. Dobre rozwiązanie?

Ministerstwo Finansów, które przygotowywało projekt dotyczący "zerowego PITu" przekonywało, że działanie to ma sprawić, aby młode osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową "otrzymywały do ręki wyższe wynagrodzenia za swoją pracę". - Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki - zaznaczał szef resortu finansów Marian Banaś.

Doktor Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju mówił z kolei na naszej antenie, że jego zdaniem, "zerowy PIT" dla młodych jest złym rozwiązaniem. - Jak obniżamy podatki jednej grupie, to trzeba pamiętać, że ktoś inny będzie musiał zapłacić więcej - stwierdził.

Zdaniem eksperta, ustawodawca wychodzi z założenia, że młode osoby źle radzą sobie na rynku pracy, co niekoniecznie jest prawdą. - Nie każda młoda osoba sobie źle radzi. Poza tym jest wiele osób starszych, które radzą sobie jeszcze gorzej. Naszym problemem w skali kraju jest właśnie wciąganie tego typu osób na rynek pracy - mówił Łaszek.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM