Premier Morawiecki: Krzysztof Szczerski kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej

- Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Potwierdziły się nieoficjalne informacje Radia TOK FM dotyczące kandydatury na polskiego komisarza w Unii Europejskiej - zostanie nim szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Oficjalnie poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zwołanej po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że kandydatura ta "została wypracowana we współpracy z Prezydentem RP", z którym rząd współtworzy politykę zagraniczną.

- To osoba, która zna doskonale realia Unii Europejskiej i jej funkcjonowania. Znakomicie orientuje się w specyfice instytucji unijnym - mówił o Szczerskim premier. - Jestem przekonany, że to będzie bardzo dobry komisarz w przyszłym kolegium komisarzy pod dowództwem Ursuli von der Leyen - dodał. I podziękował panu prezydentowi za to, że "postawił do dyspozycji i zaproponował właśnie taką kandydaturę".

Krzysztof Szczerski kilka tygodni temu ubiegał się o funkcję wiceprzewodniczącego NATO. Te negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem, a zastępcą szefa Sojuszu został Rumun Mircea Geoana.

Spotkanie premiera z przewodniczącą KE

Odnośnie samego spotkania premiera z przewodniczącą Komisji Europejskiej, która w czwartek gościła w Warszawie - Morawiecki przekonywał, że "spełniło ono oczekiwania polskie w ogromnej liczbie spraw".

- Cała nasza rozmowa dotyczyła pozytywnej przyszłości dla UE i Polski (…) rozmawialiśmy o sprawach gospodarczych, związanych z polityką migracyjną, energetyczną, poruszyliśmy kwestie związane z handlem, czyli to, co najważniejsze dla przedsiębiorców - wyliczał szef rządu. Jak dodał, rozmawiał z przewodniczącą także o polityce socjalnej i zapewnił, że "wszystkie omawiane sprawy były właściwie w pełni zgodne z naszą polityką prowadzoną w Polsce".

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że jednym z poruszonych tematów z Ursulą von der Leyen był obszar finansów i podatków. -Powiedziałem, jak my uszczelniliśmy podatek VAT, w jaki sposób byliśmy w stanie znacząco zwiększyć dochody z podatku CIT, z podatku od zysków firm - mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył, że przewodnicząca KE jest otwarta na wszelkie nowe pomysły dotyczące funkcjonowania Unii, samej komisji oraz unijnego budżetu

Całe spotkanie trwało dwie godziny. Część rozmowy - jak doprecyzował Morawiecki - odbyło się "w cztery oczy".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM