28-latka bez wyższego wykształcenia wiceministrem inwestycji i rozwoju. Przerwała studia i do dziś ich nie skończyła

28-letnia Anna Gembicka, studentka ostatniego roku prawa, została wiceministrem inwestycji i rozwoju. Nieznana szerzej urzędniczka jest również pełnomocnikiem ds. małych i średnich przedsiębiorstw - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Anna Gembicka na stanowisko wiceministra w resorcie inwestycji i rozwoju została powołana 4 czerwca. "Urodziła się w 1991 roku we Włocławku. Studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Była Sekretarzem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a wcześniej jego doradcą w Gabinecie Politycznym. Pełniła także funkcję Pełnomocnika Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju" - czytamy w informacji na stronie ministerstwa kierowanego przez Jerzego Kwiecińskiego. 

Wiceminister zajmowała się "tematyką zrównoważonego rozwoju, wsparcia dla miast małych i średnich oraz obszarów wiejskich, a także zagadnieniami związanymi ze wsparciem rozwoju III sektora i społeczną odpowiedzialnością biznesu". Deklaruje również doświadczenie w "pracy w organizacjach pozarządowych oraz podmiotach zajmujących się tematyką funduszy unijnych".

"Rzeczpospolita" postanowiła dopytać o studia, o których mowa w notce biograficznej. Anna Gembicka odpowiedziała, że wznowiła studia i czeka na absolutorium. We wrześniu ma też dojść do obrony jej pracy magisterskiej. 

Anna Gembicka w lokalnych włocławskich mediach pojawiła się ubiegłej jesieni. Wtedy to bezskutecznie kandydowała do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Na swojej stronie internetowej chwali się zdjęciem z premierem Morawieckim i rekomendacją od niego. "Ania jest tytanem pracy i osobą, której ufam. Ma ogromną energię do działania i wrażliwość społeczną. Zawsze jest gotowa pomóc osobom, które tego potrzebują. Wielokrotnie rozmawiałem z nią o problemach Włocławka i Kujaw i wiem, że zależy jej na swoich rodzinnych stronach jak mało komu. W moich oczach to wzór społecznika i lokalnego patrioty" - czytamy. Ona sama pisze, że premiera wspierała w takich tematach, jak: rolnictwo, cyfryzacja, społeczeństwo obywatelskie oraz sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim. 

TOK FM PREMIUM