Terlecki: Marian Banaś kandydatem PiS na szefa Najwyższej Izby Kontroli

Obecny minister finansów Marian Banaś ma być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na szefa Najwyższej Izby Kontroli - poinformował w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Wniosek w tej sprawie ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Zobacz wideo

Jako pierwszy informację o złożeniu przez klub PiS kandydatury Banasia na szefa NIK podał w piątek portal PolskieRadio24.pl. W rozmowie z PAP Terlecki potwierdził tę informację. Zaznaczył, że wniosek w sprawie kandydatury Banasia będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę 31 lipca.

Szef klubu PiS podkreślił, że o zgłoszeniu tej kandydatury zadecydowało m.in. "pracowitość i zaangażowanie" Banasia oraz doświadczenie w kierowaniu administracją skarbową.

Krzysztof Kwiatkowski kończy kadencję

Kadencja obecnego szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego wygasa 27 sierpnia, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie on pełnić funkcję do momentu wyboru następcy. Kandydatów na szefa NIK można zgłaszać do 28 lipca.

Marian Banaś w czerwcu zastąpił na stanowisku ministra finansów dotychczasową szefową resortu Teresę Czerwińską. Wcześniej pełnił funkcję wiceszefa tego resortu oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Był także w przeszłości Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.


Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 roku egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).

Banaś doradzał także ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992-2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach, m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego. Od 21 listopada 2005 roku do 2 stycznia 2008 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 roku - także szefem Służby Celnej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM