Jest oświadczenie ws. podróży Kuchcińskiego. "Marszałek zdecydował o pokryciu kosztów przelotu członków rodziny"

Jest reakcja Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie podróży z rodziną rządowym samolotem. "Marszałek zdecydował o pokryciu kosztów przelotu członków rodziny; pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne" - podało Centrum Informacyjne Sejmu.
Zobacz wideo

O podróżach Marka Kuchcińskiego informował poseł PO Sławomir Nitras i Radio ZET. Jak mówił, z dokumentów jasno wynika, że rządowym samolotem na trasie Warszawa-Rzeszów/Rzeszów-Warszawa podróżuje nie tylko marszałek Sejmu, ale także członkowie jego najbliższej rodziny. 

Po ujawnieniu tych informacji opozycja zapowiedziała też wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka.

Oświadczenie CIS

W czwartek Centrum Informacyjne Sejmu informowało, że każda podróż Marka Kuchcińskiego samolotem rządowym miała charakter służbowy, zaś "obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu".

W piątek dyrektor CIS Adam Grzegrzółka w informacji przekazanej PAP podkreślił, że marszałek Sejmu, "będący druga osobą w państwie i realizujący szereg zadań w kraju i poza jego granicami, ma prawo do korzystania z samolotów rządowych". Jak przekazał, wszystkie zrealizowane przeloty marszałka Sejmu "zawsze były związane z pełnieniem obowiązków służbowych - były to oficjalne podróże w żaden sposób nie stojące w sprzeczności z obowiązującymi przepisami".

"Marszałek Sejmu podjął decyzję o pokryciu kosztów przelotu członków rodziny, o których jest mowa w przestrzeni medialnej. Pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne" - poinformował Grzegrzółka.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wcześniej nie widzieli nic złego w tym, że marszałek wraz z rodziną latają rządowym samolotem. - Nie wariujmy, samolot i tak leci z marszałkiem, więc czy zabiera posła, czy dziennikarza, czy syna, to myślę, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego - ocenił dziś w TVN24 wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Polityk przyznał, że żałuje tego, iż sam z marszałkiem Kuchcińskim nie leciał. - Mógłbym opowiadać, jak było sympatycznie - stwierdził. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM