Sławomir Nitras: Moje źródła mówią, że lotów marszałka Kuchcińskiego z członkami rodziny mogło być ponad sto

Sławomir Nitras powiedział w TOK FM, że oczekuje rezygnacji Marka Kuchcińskiego z kandydowania w najbliższych wyborach. - Myślę, że czteroletnia przerwa to byłoby najlepsze, co mogłoby spotkać pana marszałka. Sejm by odpoczął, posłowie też złapaliby trochę oddechu - stwierdził poseł PO.
Zobacz wideo

Poseł Nitras jest tym, który nagłośnił sprawę rodzinnego latania rządowym samolotem, które praktykowane było przez Marka Kuchcińskiego i jego bliskich. Po nagłośnieniu sprawy Marek Kuchciński zapowiedział, że zwróci pieniądze za ich przeloty.

- Pan marszałek traci kolejny dzień. Mam nadzieję, że ten tydzień będzie przełomowy, bo jest posiedzenie Sejmu i okazja, aby tą sprawą się zająć - skomentował gość Poranka radia TOK FM. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu opozycja zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu. 

Nitras przekonywał, że Marek Kuchciński "ma obowiązek poinformować" opinię publiczną, ile lotów z członkami rodziny odbył, podczas całej kadencji. Jak dodał, jego źródła informacji mówią, że mogło być ich ponad sto (od października 2015 roku). - Mam nadzieję, że pan marszałek przekaże nam tę informację, nie będzie kluczyć - mówił polityk PO. - To będzie pewnego rodzaju test. Nie dopuszczam do siebie możliwości, że marszałek nam na te pytania nie odpowie - stwierdził Nitras. 

Do słów posła PO kilka godzin później odniósł się dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, który stwierdził, że podana przez Nitrasa liczba jest nieprawdziwa. Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że lotów Kuchcińskiego z rodziną na pokładzie było 23. >> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Loty Platformy

Gdy Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało także przyjrzenie się lotom polityków Platformy Obywatelskiej z rodzinami (kiedy ta była u władzy), Nitras skomentował: "Kuchciński został złapany na gorącym uczynku, więc będzie karał Platformę". - Ten mechanizm jest znany - podkreślił. 

- Przypomnę, że kiedy podobne zarzuty stawiano wobec Radosława Sikorskiego, kiedy był marszałkiem , choć tam chodziło o kilometrówkę (...), to on wtedy zrezygnował z kandydowania - przypomniał polityk Platformy. Jak dodał, "oczekiwałby podobnych standardów od Marka Kuchcińskiego". - Myślę, że przerwa czteroletnia to byłoby najlepsze, co mogłoby spotkać pana marszałka. Sejm by odpoczął, posłowie też złapaliby trochę oddechu - skomentował. 

Gospodyni Poranka Radia TOK FM przypominała, że wobec byłego premiera Donalda Tuska (obecnie szefa Rady Europejskiej) kilka lat temu stawiano podobne zarzuty, że zabierał na pokład samolotu m.in. córkę i jej partnera. - Jeśli pani uważa, że taka narracja, którą próbuje narzucić PiS, ma jakikolwiek sens (...), to jest ślepa uliczka. Jesteśmy w roku 2019, w którym marszałek regularnie lata nie mając do tego prawa - mówił poseł Nitras. Przekonywał, że Kuchciński powinien korzystać ze statusu HEAD i rządowej maszyny tylko w podróżach oficjalnych, a nie prywatnych, do domu. 

Jak dodał, Prawu i Sprawiedliwości "mieszają się pieniądze publiczne z prywatnymi, od góry do dołu". - Gdyby pan marszałek Kuchciński korzystał z lotów rejsowych, to kosztowałoby to kilkaset złotych, a nie kilkadziesiąt tysięcy [jak rządowe przeloty - red.] - przekonywał. I na koniec dodał, że marszałek w całej tej sytuacji "czuje się na tyle bezkarny, że nawet słowa wyjaśnienia nie złoży" osobiście, a zamiast tego - wysyła urzędników. 

Prokuratura nie wezwie Falenty 

Na koniec Dominika Wielowieyska pytała polityka PO o sprawę Marka Falenty. Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" podała, że biznesmen nie będzie wezwany do prokuratury, aby przedstawić dowody na twierdzenia, jakie zawarł w listach do najważniejszych osób w państwie. 

 - Jestem zdumiony. To uprawdopodabnia tezę, że doszło do jakiegoś układu - ocenił gość TOK FM. - Istnieje podejrzenie, że państwo polskie jest zaangażowane, żeby kryć udział polityków PiS w aferze podsłuchowej - dodał. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM