Prośba Kaczyńskiego spełniona błyskawicznie. Szef KPRM poinformował o zmianie przepisów dot. podróży rodzin polityków

Rano dowiedzieliśmy się, że prezes PiS poprosił o zmianę przepisów dotyczących lotów rządowymi samolotami - żeby rodziny polityków były zobowiązane do płacenia za podróż. Po zaledwie kilku godzinach dowiedzieliśmy się, że KPRM prośbę Jarosława Kaczyńskiego spełniła.
Zobacz wideo

- Trzeba się liczyć z oczekiwaniami społecznymi i w związku z tym zwróciłem się do ministra obrony i szefa Kancelarii Premiera, bo tutaj mogę działać tylko jako szef partii, ale poproszę o to także prezydenta, żeby zwrócił się do szefa swojej kancelarii, aby odpowiednie przepisy regulujące te sprawy zostały stworzone. (...) Chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego - poinformował Polską Agencję Prasową Jarosław Kaczyński. 

Deklaracja prezesa PiS to reakcja na sprawę Marka Kuchcińskiego, który ponad 20 razy latał z bliskimi na trasie Warszawa-Rzeszów/Rzeszów-Warszawa. 

Jako pierwszy na prośbę Kaczyńskiego zareagował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Poinformował, że dziś (wtorek 30 lipca) znowelizowano zarządzenie nr 11 szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ws. podróży krajowych lub zagranicznych odbywających się w związku z wykonywaniem na rzecz KPRM zadań innych, niż wykonywane w ramach stosunków pracy.

- Do przepisów, które regulują wykorzystanie transportu lotniczego, wprowadzone zostały przepisy, dodatkowy rozdział, rozdział 3a. Mówi on, iż w sytuacji, w której rodziny osób transportowanych w ramach procedury HEAD, czy też rządowym transportem lotniczym przebywałyby na pokładzie statku powietrznego w innej formule, niż skład oficjalnej delegacji, wtedy takie osoby będą ponosiły koszty tej podróży - powiedział. Jak dodał, odpłatność będzie stanowiła średnią wartość kosztu biletu lotniczego na danej trasie. - Te koszty będą wyliczane przez biuro finansów w porozumieniu z biurem dyrektora generalnego - poinformował min. Dworczyk. 

Czytaj też: Sławomir Nitras: Moje źródła mówią, że lotów marszałka Kuchcińskiego z członkami rodziny mogło być ponad sto>>>

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM