Wybory parlamentarne 2019. "Jedynki" Koalicji Obywatelskiej [PEŁNE ZESTAWIENIE]

Wybory parlamentarne 2019. Kto będzie startował? Poznaliśmy "jedynki" na listach Koalicji Obywatelskiej we wszystkich 41 okręgach. Znani są też niektórzy pozostali kandydaci KO.
Zobacz wideo

Okręg numer 1 - Legnica - jedynką Koalicji Obywatelskiej będzie Paweł Borys.

W okręgu numer 2 - czyli w Wałbrzychu - listę poprowadzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Okręg numer 3 - czyli Wrocław - "jedynką" jest Małgorzata Kidawa-Błońska, była Marszałek Sejmu i była rzeczniczka rządu zarówno Donalda Tuska jak i Ewy Kopacz. Kidawa-Błońska do tej pory startowała z Warszawy lub okręgu podwarszawskiego, jest związana ze stolicą - przez kilka lat kierowała warszawskimi strukturami, była także radną. We Wrocławiu zmierzy się m.in. z Małgorzatą Stachowiak-Różecką, którą na pierwsze miejsce wystawiło Prawo i Sprawiedliwość.

Dwójką KO we Wrocławiu ma być wiceprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

Okręg numer 4 - Bydgoszcz - liderem listy jest szef sztabu Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Okręg numer 5 - Toruń - listę poprowadzi Tomasz Lenz, wieloletni poseł PO i kandydat na prezydenta tego miasta w ostatnich wyborach samorządowych.

Okręg numer 6 - Lublin - "jedynką" jest posłanka Joanna Mucha, była minister sportu.

Okręg numer 7 - Chełm - lider listy to Riad Haidar - lekarz, samorządowiec i działacz społeczny, związany w przeszłości z lewicą. Z ramienia SLD uzyskał w 2010 roku mandat radnego w Sejmiku Województwa Lubelskiego, a w 2014 i 2018 roku zdobył reelekcję.

Okręg numer 8 - Zielona Góra - listę poprowadzi przedstawiciel Partii Zielonych, która należy do Koalicji Obywatelskiej - Tomasz Aniśko

Okręg numer 9 - czyli Łódź - to jedno z największych zaskoczeń spośród nazwisk ujawnionych przez Grzegorza Schetyną. Listę łódzką poprowadzi bowiem dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch, niezwiązany do tej pory z polityką.

Okręg numer 10 - Piotrków Trybunalski - "jedynką" będzie Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury i były minister sprawiedliwości, do 2016 roku wiceprzewodniczący PO.

Okręg numer 11 - Sieradz - tu liderem jest poseł PO Cezary Tomczyk, były rzecznik rządu Ewy Kopacz.

Okręg numer 12 - Chrzanów - "jedynką" jest Dorota Niedziela, posłanka i była wiceminister środowiska.

Okręg numer 13 - Kraków - listę poprowadzi Paweł Kowal, przez wiele lat związany z Prawem i Sprawiedliwością, były poseł tej partii i wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku Kowal poinformował, że zdecydował się na kandydowanie z KO, ponieważ „czas jest trudny”. - Chciałbym kiedyś po latach móc powiedzieć, że ze swojej strony zrobiłem wszystko, co możliwe, czego może ode mnie ktoś oczekiwał. Nie stałem z boku, nie patrzyłem się, tylko próbowałem wziąć za to odpowiedzialność - powiedział.

Okręg numer 14 - Nowy Sącz - "jedynka" przypadła tu posłance Jagnie Marczułajtis-Walczak.

Okręg numer 15 - Tarnów - listę poprowadzi Urszula Augustyn, posłanka PO, była sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Okręg numer 16 - Płock - liderem listy jest tutaj poseł Marcin Kierwiński, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

Okręg 17 - Radom - listę poprowadzi tu była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, przed laty związana z PiS, szefowa kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego.

Okręg 18 - Siedlce - liderką jest tutaj posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, dawniej związana z Nowoczesną, od kilku tygodni członkini Platformy Obywatelskiej.

Okręg 19 - Warszawa - w stolicy na czele listy stanie szef PO Grzegorz Schetyna, który zmierzy się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Jeśli chodzi o Warszawę, znana jest już niemal cała lista. I tak na drugim miejscu będzie przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, na trzecim Dariusz Rosati, na czwartym – znana z konserwatywnych poglądów wieloletnia posłanka PO Joanna Fabisiak. Piąte miejsce ma Jarosław Szostakowski - szef klubu PO-KO w Radzie Warszawy, szóste - była wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska, siódme - poseł PO Michał Szczerba, ósme - wiceprzewodniczący Rady Warszawy z Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, dziesiąte - były piłkarz Roman Kosecki, jedenaste - posłanka Alicja Dąbrowska, dwunaste - mecenas Łukasz Chojniak, a trzynaste - burmistrz warszawskiego Wilanowa Ludwik Rakowski.

Okręg numer 20 - Warszawa II, czyli okręg podwarszawski - "jedynkę" ma tu rzecznik PO poseł Jan Grabiec. O sejmowe mandaty z kolejnych miejsc będą walczyć jesienią m.in. były europoseł PO (w przeszłości jeden z wiceprezesów PiS) Paweł Zalewski oraz posłanki: Kinga Gajewska i Jolanta Hibner.

Okręg numer 21 - Opole - liderem listy jest Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

Okręg numer 22 - Krosno - listę poprowadzi Joanna Frydrych, posłanka PO.

Okręg numer 23 - Rzeszów - "jedynką" jest tutaj polityk dawniej związany z SLD Tomasz Ferenc.

Okręg numer 24 - Białystok - listę poprowadzi tu poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Okręg numer 25 - Gdańsk - liderem w Gdańsku jest szef klubu PO-KO Sławomir Neuman.

Okręg numer 26 - Gdynia - liderką listy tutaj jest przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. Zmierzy się m.in. z posłem PiS Marcinem Horałą.

Okręg numer 27 - Bielsko-Biała - "jedynka" przypadła Mirosławie Nykiel, posłance PO.

Okręg numer 28 - Częstochowa - listę poprowadzi była wiceminister finansów, obecna posłanka PO Izabela Leszczyna.

Okręg numer 29 - Gliwice - "jedynką" jest Marta Golbik - posłanka początkowo związana z Nowoczesną, od 2017 roku w Platformie Obywatelskiej.

Okręg numer 30 - Rybnik - pierwsze miejsce na liście ma poseł PO Marek Krząkała.

Okręg numer 31 - Katowice - tu liderem listy jest Borys Budka, były minister sprawiedliwości. W Katowicach zmierzy się m.in. z premierem obecnego rządu Mateuszem Morawieckim, który ma być "jedynką" PiS.

Okręg numer 32 - Sosnowiec - listę poprowadzi Wojciech Saługa, były poseł i marszałek województwa śląskiego.

Okręg numer 33 - Kielce - "jedynką" jest były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz.

Okręg numer 34 - Elbląg - na czele listy znajduje się tu Jacek Protas, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, obecnie poseł.

Okręg numer 35 - Olsztyn - listę poprowadzi Janusz Cichoń, były prezydent Olsztyna i były sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Okręg numer 36 - Kalisz - „jedynką” jest poseł PO Mariusz Witczak.

Okręg numer 37 - Konin - listę poprowadzi Tomasz Nowak, poseł PO.

Okręg numer 38 - Piła - "jedynkę" ma tu Małgorzata Janyska, posłanka PO.

Okręg numer 39 - Poznań - tu także zaskoczenie, liderką listy jest Joanna Jaśkowiak, obecnie radna sejmiku województwa wielkopolskiego, prywatnie - żona prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Jeszcze kilka tygodni temu Joanna Jaśkowiak zapewniała, że nie będzie startować do Sejmu. Jak mówiła "GW", zmieniła zdanie po wydarzeniach, które rozegrały się na Marszu Równości w Białymstoku.

Okręg numer 40 - Koszalin - "jedynkę" uzyskał tu poseł Sławomir Nitras.

Okręg numer 41 - Szczecin - listę otwiera poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM