Podwyżka dla posłów. Będą zarabiać ponad 600 zł więcej. Warto zdobyć mandat w jesiennych wyborach

Jak informuje 'Rzeczpospolita", o podwyżkach poinformowała posłów szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Zobacz wideo

Podwyżki zaplanowano na przyszły rok.  "8016,70 zł brutto – tyle wynosi obecnie uposażenie poselskie. Dochodzi do tego niemal nieopodatkowana dieta 2505,20 zł oraz dodatki za zasiadanie w niektórych komisjach. W przyszłym roku uposażenie i dieta mają wzrosnąć łącznie o 631 zł. Zakomunikowała to posłom szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych" - informuje "Rzeczpospolita". 

To pierwsza tak wysoka podwyżka od lat. Bo poprzedni plan, który Prawo i Sprawiedliwość chciało zrealizować w 2016 roku, nie powiódł się. Jak przypomina "Rz", trzy lata temu na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wakacjami rządzący chcieli przegłosować projekt o pensjach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, czyli m.in. prezydenta, ministrów i szefów urzędów centralnych. Dzięki tej zmianie poselskie pensje miały wzrosnąć o około 2,7 tys. zł. Ale PiS musiał wycofać się z planów pod naporem krytyki ze strony mediów i opinii społecznej. 

Przypomnijmy, że rok później - w 2017 roku - posłowie "dostali po kieszeni" przez... nagrody dla ministrów rządu Beaty Szydło. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że pani premier przyznała sobie ponad 65 tys. zł, a inni ministrowie też dostali po kilkadziesiąt tysięcy złotych, Jarosław Kaczyński ogłosił, że posłowie powinni zarabiać mniej. I sejmowa większość przyjęła stosowną ustawę. Poselskie uposażenie obniżono o 20 proc.

"Plotki o tym, że Jarosław Kaczyński obiecał swoim posłom i senatorom znaczne podwyżki, mające zrekompensować obniżkę z 2018 roku, od wielu tygodni krążą po Sejmie" - czytamy w "Rz".

DOSTĘP PREMIUM