Prezydent Duda podpisał specustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Samorząd Gdańska nie ma już nic do powiedzenia w sprawie Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ? Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz wideo

Projekt ustawy pojawił się w Sejmie w maju, z inicjatywy grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ustawę - jak podkreślono - przygotowano w celu realizacji interesu publicznego "polegającego na upowszechnianiu wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnieniu ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na terenie Westerplatte".

Wcześniej teren chciał odkupić od władz Gdańska - za dwa miliony złotych - nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - mianowany przez min. Piotra Glińskiego. Reporter TOK FM, który uczestniczył w konferencji prasowej, podczas której przedstawiono pomysł, komentował: "Po tonie dyrekcji można wnioskować, że zagadką jest nie 'czy' a 'kiedy' muzeum przejmie władzę nad tym terenem".  

Samorządowcy i władze Gdańska zaraz po pojawieniu się projektu specustawy apelowali do władz o odstąpienie od pomysłu. Była prośba skierowana do szefa resortu kultury Piotra Glińskiego, uchwała rady Gdańska i apel Aleksandry Dulkiewicz do prezydenta Dudy

Prezydent Gdańska wielokrotnie podkreślała, że zabranie miastu terenu Westerplatte to nic innego jak "zamach na samorząd". - Chciałbym, żeby pani prezydent Dulkiewicz zajęła się tym, do czego ją mieszkańcy wybrali, czyli do zarządzania Gdańskiem, a nie uprawianiem centralnej polityki - komentował przed tygodniem rzecznik prezydenta Dudy - Błażej Spychalski, z którym rozmawiał reporter TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. Westerplatte
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 9 razy 5

  Bolszewizm się rozlewa a wiejski głupek przyklepuje!

 • eski57

  0

  - Lepiej być niemym , niż kłamcą ! Kłamstwo posiada wiele aspektów ; niedopowiedzenie , półprawdy , oczernianie , ale zawsze jest bronią defetystów …
  Wiarołomstwo upowszechnia się u przedstawicieli establiszmentu , który chyba czerpie wzory z niektórych biskupów KK - jak Oni mogą , to i nam wolno ! ? ?

 • abracadabra1

  Oceniono 4 razy 0

  Specustawa to dekret ? Piszcie wiec dekret bo dekretami usuwa sie demokracje . Orban , Erdogan , Lukaszenka
  maja na tym polu duze sukcesy a korupcja kwitnie .

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Dudek będzie się wkrótce tłumaczył jak jego koledzy w Norymberdze. Ja tylko wykonywałem rozkazy. Jego pryncypał tez wszystko zwali na Orbana. Ja tylko jako namiestnik wykonywałem polecenia Orbana przekazane mi na papierowej serwetce w Zajezdzie ,,Zielona Owieczka,, w Nidzicy. Tylko Polski zal.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Gdanska czaroownica wraz z samorzadem wsieli do tramwaju zwanego Danzig. To jeszcze i poki co, jest terytorium Polski.

 • krytek-7

  Oceniono 5 razy -3

  Najwyzszy czas upamietnic wielkiego Polaka i patrioty Rydza Smiglego.Co tam jakies glupie Westerplatte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX