Kuchciński to element większej układanki. Lis wylicza wszystkie grzechy PiS: Chamska i pazerna władza

Sprawa podróży marszałka Sejmu to od tygodnia najważniejszy temat polityczny w naszym kraju. Jak mówił w TOK FM Tomasz Lis, sprawa rodzinnych lotów to zaledwie jeden z wielu przykładów na to, w jaki sposób ludzie PiS-u korzystają z władzy. - Dorwali się i uważają, że wszystko jest ich - ocenił redaktor naczelny "Newsweeka".
Zobacz wideo

Marek Kuchciński podróżował wielokrotnie rządowym samolotem razem z rodziną na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa. I choć za przeloty swoich bliskich zapłacić - pieniądze przekazał na cele charytatywne - to jednak afera w tej sprawie przetacza się przez media już od tygodnia.

Uwagę mediów przykuło to, że marszałek był nieobecny podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Trudno nie wiązać tego z aferą dotyczącą jego podróży. Jak ocenił w TOK FM Tomasz Wołek, być może Kuchciński bał się "mało sympatycznych reakcji". - Po tym, co wyszło na jaw w sprawie lotów, po tych nadużyciach - podkreślił publicysta.

"Dorwali się i uważają, że wszystko jest ich"

Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka", ocenił, że sam Marek Kuchciński i jego loty są częścią większej całości. - Mieliśmy dwie wieże Jarosława Kaczyńskiego na Srebrnej, loty Szydło, premie i wysokie zarobki asystentek Adama Glapińskiego z NBP, działki premiera Mateusza Morawieckiego kupione za grosze czy willę marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - wyliczał.

Jego zdaniem wymienione sytuacje świadczą o tym, że PiS to "pazerna i chamska władza". - Dorwali się i uważają, że wszystko jest ich. I jest całkiem prawdopodobne, że z tym "nastawieniem" do dobra publicznego i pieniędzy podatnika, ta władza dostanie ponownie mandat. To będzie bardzo wiele mówiło o Polsce i Polakach - ocenił Tomasz Lis.

Profesor Wiesław Władyka, publicysta "Polityki", mówił, że uwagi Lisa dotyczą szerszego zjawiska, które dotyczy sposobu sprawowania władzy. - Ona (obecna władza) zachowuje się w sposób dość arogancki, taki bezceremonialny. Upartyjniła państwo i korzyści z tego mechanizmu wprost docierają do konkretnych ludzi. To nie tylko Kuchciński, ich jest tysiące - podkreślił Władyka.

W odpowiedzi na uwagi publicysty "Polityki" Tomasz Lis kontynuował wątek dotyczący "różnych fantów" władzy PiS. - To nie tylko kwestie materialne. Proszę zauważyć, transmisja w TVP z meczu, skoków narciarskich, a nawet koncertu powstańczych piosenek i co kwadrans przebitki na prezesa Jacka Kurskiego. Każdy realizator wie, że jak na imprezę przyjeżdża "towarzysz" Kurski, to musimy go pokazać. To szczyt chamstwa - oburzał się redaktor naczelny "Newsweeka".

Jacek Żakowski dopytywał komentatorów, jak na te wszystkie sytuacje zareaguje nie tylko społeczeństwo, ale władze Prawa i Sprawiedliwości. - Zależy, co wyjdzie z sondażu Kaczyńskiemu. Czy przed wyborami lepiej zrzucić z sań Kuchcińskiego, czy nie, wtedy podejmą decyzję. Choć to dla mnie sprawa drugorzędna. Mnie interesuje bardziej, czy naród będzie akceptował taką władzę - stwierdził Tomasz Lis. A Tomasz Wołek dodał, że sam często spotyka się z opinią, że "owszem oni kradną, ale dzielą się z nami. I dbają o nas".

9 sierpnia, przypomnijmy, w Sejmie odbędzie się debata i głosowanie nad złożonym przez PO wnioskiem o odwołanie Marka Kuchcińskiego ze stanowiska marszałka Sejmu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM