Wybory parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą? Prezydent Duda zaproponował termin

Zaraz po otrzymaniu opinii PKW o kalendarzu wyborów, ogłoszę ich termin - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsatu. Zdradził, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.
Zobacz wideo

- Mogę ujawnić, że wystąpiłem do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia tych wyborów, co do ich kalendarza - powiedział prezydent w wywiadzie dla Polsatu.

- Decyzja prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym jak otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej - zapewnił Andrzej Duda. - Ta procedura już trwa - dodał.

Pytany, czy zaproponował we wniosku do PKW termin 13 czy 20 października, powiedział, że nie będzie ukrywał, iż chciałby, żeby kampania była jak najkrótsza.

- Rzeczywiście wskazałem - zaproponowałem w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej - 13 października - ujawnił prezydent.

PKW w poniedziałek ma zająć się sprawą

W jego ocenie niepotrzebne są wszystkie obawy mniejszych ugrupowań, że ogłoszenie terminu nastąpi w ostatniej chwili. - Zapewniam, że na pewno nie będzie to w ostatniej chwili. Zaraz, jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej - a zazwyczaj PKW odpowiada szybko - to te wybory będą ogłoszone - stwierdził.

- Myślę, że spokojnie można się spodziewać (opinii PKW i decyzji ogłoszenia wyborów - PAP) w przyszłym tygodniu - ocenił prezydent.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała PAP, że Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w poniedziałek, na popołudniowym posiedzeniu. Jak przekazała, we wtorek PKW przekaże swoją odpowiedź do Kancelarii Prezydenta.

Wybory parlamentarne. Skąd taka data?

Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się raz na cztery lata (chyba, że skrócona zostanie kadencja parlamentu). Wybieramy w nich 460 posłów i 100 senatorów - nie można startować jednocześnie do obu izb.

Wybory do parlamentu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej. Zgodnie z prawem, muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji Sejmu. Z racji, że obecna - VIII kadencja - rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku, to termin wyborów 2019 musi przypaść w jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.

Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych w Polsce mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat. Obecnie jest to ponad 30 mln osób, co stanowi ponad 80 proc. mieszkańców kraju.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM