Politolog o lotach marszałka Kuchcińskiego: W praworządnym kraju taka sytuacja pogrążyłaby polityka

- W kraju praworządnym, który respektuje podstawowe elementy demokracji i praworządności, taka sytuacja pogrążałaby polityka i szybko skończyła się rezygnacją - mówił w TOK FM politolog prof. Wawrzyniec Konarski, komentując sprawę lotów Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Zobacz wideo

Sprawa lotów Marka Kuchcińskiego nie przestaje być przedmiotem politycznych dyskusji. Z kontroli poselskiej polityków Koalicji Obywatelskiej wynika, że Marszałek Sejmu mógł zgłaszać zapotrzebowania na przeloty rządową maszyną ponad sto razy. Większość kursów odbywała się między Warszawą a Rzeszowem. W niektórych rejsach Kuchcińskiemu towarzyszyli członkowie jego rodziny.

- Jest sprawą bardzo poważną, kiedy druga osoba w państwie nadużywa pozycji służbowej i urządza podróże na koszt podatników, a przy tym wozi ze sobą rodzinę - ocenił w TOK FM politolog prof. Wawrzyniec Konarski. - To wszystko jest sytuacją skandaliczną. W kraju praworządnym, który respektuje podstawowe elementy demokracji i praworządności taka sytuacja pogrążałaby polityka i szybko skończyła się rezygnacją - dodał.

Profesor zwrócił uwagę, że ta afera może wpłynąć na obniżenie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, ale wcale nie musi. W tym kontekście przypomniał poprzednie afery z udziałem polityków tej partii (np. sprawa gruntów premiera Morawieckiego), które nie wpływały na notowania rządzących. Zdaniem politologa, dużo zależy od tego, czy sprawa lotów Kuchcińskiego "będzie rozwojowa" i czy w niedalekiej przyszłości będą pojawiać się kolejne doniesienia o tego typu zachowaniach samego marszałka lub innych ważnych osób z PiS.

- Jeśli to wszystko nie będzie oparte na rzetelnej wiedzy źródłowej i nie przybierze charakteru narastającego wodospadu, to nie odniesie skutku - stwierdził gość TOK FM.

Przypomnijmy, 9 sierpnia w Sejmie ma odbyć się debata w sprawie odwołania Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka. Wniosek w tej sprawie złożyła opozycja. Sam Kuchciński osobiście do tej pory nie zabrał głosu na ten temat. Zamiast niego komentarzy udziela Centrum Informacyjne Sejmu, które kilka dni temu podało, że za 23 loty z członkami rodziny na pokładzie Kuchciński przelał na cele charytatywne 15 tysięcy złotych. 

>> Czytaj także: Joachim Brudziński o lotach marszałka Kuchcińskiego: Powinno się pojawić słowo "przepraszam"

Prezes PiS chce nowej konstytucji

W TOK FM prof. Konarski odniósł się też do sobotniej wypowiedzi prezesa PiS na temat Konstytucji RP. Podczas pikniku w Dybowie Jarosław Kaczyński zadeklarował, iż "przyjdzie taki dzień", że obóz władzy zmieni ustawę zasadniczą na taką, która będzie "gwarantowała prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność i prawdziwą równość".

Zdaniem politologa fakt, że prezes PiS porusza wątek konstytucji nie jest zaskakujący. - Wiemy doskonale, że celem strategicznym Prawa i Sprawiedliwości od samego początku jest uzyskanie większości konstytucyjnej. Stąd tak mocno akcentowane są różne stwierdzenia głównego polityka PiS o tym, jak ważne to są wybory - ocenił profesor.

Nasz gość zaznaczył też, że cały obóz władzy korzysta na dobrej koniunkturze gospodarczej, która jest obecnie w Polsce i stara się tym odpowiednio grać w kampanii. - Mówi się więc, że stawka [w wyborach - red.] jest poważna, że chodzi o rozwój kraju - stwierdził.

Politolog przyznał też, że jego zdaniem, Kaczyński będzie dążył do zmiany modelu ustrojowego Polski, stawiając na wzmocnienie władzy wykonawczej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM