Kosiniak-Kamysz o węglu: Ci, którzy mówili, że kopalnie zostaną zamknięte do 2035 roku, są w błędzie

Wszystkie elektrociepłownie, duże inwestycje w energetykę są oparte na węglu. Jeżeli teraz wydajemy miliardy złotych na nowe bloki energetyczne, to nie będziemy ich likwidować jutro, bo to by było bez sensu - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w Katowicach.
Zobacz wideo

Szybkie odejście od węgla, według niego, jest niemożliwe. Lider PSL tłumaczy, że elektrociepłownie, miliardowe inwestycje w energetykę są oparte na węglu.

- Górnictwo jest częścią nie tylko gospodarki. Będzie obecne przez najbliższe lata i ci, którzy mówili, że kopalnie zostaną zamknięte do 2035 roku, są po prostu w błędzie. Wszystkie elektrociepłownie, duże inwestycje w energetykę są oparte na węglu. Jeżeli teraz wydajemy miliardy złotych na nowe bloki energetyczne, to nie będziemy ich likwidować jutro, bo to by było bez sensu - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w Katowicach

Podkreślił jednak, że zawalczyć trzeba "o fedrowanie ze słońca, a nie kilometr pod ziemią". - Jesteśmy zwolennikami, żeby 50 proc. energii było wytwarzane ze źródeł odnawialnych, a część będzie nadal wytwarzana z węgla. Tylko tam, gdzie jest to możliwe, trzeba dać szansę ludziom na lżejszą pracę, jest potrzebne przesunięcie środka ciężkości na odnawialną energetykę. Fotowoltaika, solary, energia wiatrowa, wodna - wyliczał lider PSL. I dodał: "Ci, co mówią inaczej, po prostu opowiadają bajki". 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że chciałby, żeby w 2030 roku 50 proc. energii było pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych, oraz że jest sceptyczny wobec planów budowy elektrowni atomowej w Polsce. 

Przypomnijmy, że postulat całkowitego odejścia od korzystania z węgla w Polsce do 2035 roku podniosła w swoim programie wyborczym Wiosna Roberta Biedronia. 

Władysław Kosiniak- Kamysz odwiedził dziś Katowice, gdzie podpisał porozumienie z partią Ślonzoki Razem i z Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniem Dom Europejski w sprawie wspólnego startu w wyborach. Zapewnił, że popiera postulat dotyczący uznania śląskiego za język regionalny i nauki śląskiej gwary w śląskich szkołach.

DOSTĘP PREMIUM