Kuchciński zabiera głos ws. syna i służbowego mieszkania. "Jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem"

"Mój syn uczy się w Warszawie, w bieżącym roku zdał maturę, nie pracuje i jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem" - napisał na Twitterze marszałek Marek Kuchciński, odnosząc się do słów posła PSL Marka Sawickiego, które padły we wtorek w TOK FM.
Zobacz wideo

We wtorkowym Poranku Radia TOK FM poseł PSL Marek Sawicki zasugerował, że w służbowym mieszkaniu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego mieszka jego syn. O sprawę zapytaliśmy Centrum Informacji Sejmu, wciąż czekamy na odpowiedź.

Do sprawy odniósł się jednak sam marszałek. "W związku z nieprawdziwymi informacjami przekazanymi przez jednego z posłów opozycji, wyjaśniam: mój syn uczy się w Warszawie, w br. zdał maturę, nie pracuje i jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem. Atakowanie członków rodziny oponentów politycznych uważam za niestosowne" - napisał na Twitterze Marek Kuchciński.

Gdzie mieszka Marszałek Sejmu?

Sprawa mieszkania dla Kuchcińskiego była poruszana w przeszłości w innych mediach. Jak pisał w tym tygodniu "Newsweek Polska": "Kancelaria Sejmu wynajmuje specjalne mieszkanie dla marszałka, któremu - tak jak innym parlamentarzystom - przysługuje pokój w hotelu sejmowym". "Za to, że Kuchciński woli mieszkać poza parlamentarnym kompleksem, podatnicy płacą prawie 50 tys. zł rocznie (4,1 tys. miesięcznie)" - czytamy w tekście Renaty Grochal.

Z kolei "Super Express" dwa lata temu podawał, że marszałek Marek Kuchciński mieszka w prezydenckiej willi przy ul. Bacciarellego w Warszawie (nieopodal Łazienek Królewskich), gdzie dawniej swoją siedzibę miały biura fundacji Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, a potem miał w niej mieszkać Bronisław Komorowski. "SE" podawał, że budynek należący do Kancelarii Prezydenta ma ponad 300 metrów kwadratowych i podzielony jest na kilka mieszkań. 

Zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej Sejmu, każdy poseł, który nie jest zameldowany w Warszawie, może zamieszkać w Domu Poselskim. Koszt takiego zakwaterowania wynosi 2,5 tys. zł miesięcznie lub 82 zł za jedną dobę hotelową. Posłowie mają też możliwość wynająć kwaterę prywatną na podstawie zawartej przez siebie umowy najmu. Pokrywany przez Kancelarię Sejmu koszt wynajęcia takiej kwatery także nie może przekroczyć 2,5 zł miesięcznie.

Gdzie mieszkali poprzedni marszałkowie?

Czy Marszałkowi Sejmu przysługują jakieś dodatkowe uprawnienia? - Nic mi o tym nie wiadomo - mówi TOK FM Małgorzata Kidawa- Błońska, obecna wicemarszałek Sejmu z ramienia PO-KO, a w 2015 roku także Marszałek Sejmu. - Każdemu marszałkowi, podobnie jak posłowi, przysługuje pokój w Domu Poselskim. Do tej pory i Ewa Kopacz, i Grzegorz Schetyna mieszkali w tych swoich pokojach. Mieli je przez wiele lat - mówi Kidawa-Błońska. Przypomnijmy, że i Kopacz, i Schetyna w przeszłości pełnili funkcję Marszałka Sejmu. 

Była marszałek przyznaje, że "gdyby się okazało, że marszałek mieszka w wynajmowanym mieszkaniu z synem, to byłaby sytuacja normalna". - Takie rzeczy się zdarzają. Posłowie mają dzieci, często młodsze i zdarza się, że one z nimi mieszkają - mówi Kidawa-Błońska. - Natomiast gdyby się okazało, że marszałek tam nie mieszkał, a mieszkał tam jego syn, to przyzna pani, że jest to skandal - dopowiada.

"Afera samolotowa"

O Marku Kuchcińskim mówi się bez przerwy od kilkunastu dni - od kiedy media ujawniły, że na pokład rządowego samolotu zabierał członków swojej rodziny. Do poniedziałku marszałek osobiście nie zabierał w tej sprawie głosu. Zamiast tego oświadczenia wydawało Centrum Informacyjne Sejmu. Początkowo podawano informację, że marszałek nie latał z rodziną na pokładzie. Potem dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka podał jednak, że takich lotów było 23 (za nie Kuchciński wpłacił 15 tys. zł na cele charytatywne). 

W poniedziałek z kolei sam Kuchciński przyznał, że raz rządową maszyną leciała tylko jego żona - za ten lot marszałek wpłacił 28 tys. zł na fundusz modernizacji sił zbrojnych.

Kancelaria Sejmu opublikowała w poniedziałek wieczorem wykaz lotów Marka Kuchcińskiego. Wynika z niego, że podróży było 85, w tym zdecydowana większość na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa, a więc w rodzinne strony marszałka. Jednak zarówno dziennikarze, jak i politycy opozycji zwracają uwagę, że lista jest niepełna. Brakuje w niej między innymi dokładnego wykazu pasażerów. 

W środę media poinformowały, że marszałek Sejmu zabierał na pokład rządowego samolotu nie tylko rodzinę, ale także polityków Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem opozycji, jest to sytuacja niedopuszczalna, którą powinien z urzędu zająć się prokurator generalny Zbigniew Ziobro.   

W piątek (9 lipca) w Sejmie odbędzie się debata nad odwołaniem Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu. Wniosek w tej sprawie złożyli politycy Platformy. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (291)
Kuchciński zabiera głos ws. syna i służbowego mieszkania. "Jak każdy nastolatek ma prawo mieszkać z ojcem"
Zaloguj się
 • udet1124

  Oceniono 63 razy 59

  Marszałek mieszka w Warszawie w służbowym mieszkaniu i co weekend podróżuje służbowo do domu pod Rzeszowem samolotem? W tym samym czasie SOP/BOR jedzie do Rzeszowa aby go odebrać z lotniska.
  Pomijam, że samolot lata na pusto z Rzeszowa z powrotem do Warszawy, a drugi czeka w gotowości.
  Mają rozmach skur…..sy.ny.

 • remo29

  Oceniono 48 razy 42

  Pisowskie dzieci są zdolne, zaraz się jakaś robótka w Orlenie znajdzie i się synek raz-dwa usamodzielni za te skromne kilkanaście tysi na miesiąc.

 • andmas

  Oceniono 42 razy 36

  Ciekawe kto sprawuje opiekę na chłopakiem ,skoro ojciec jest tak zalatany ...

 • dorotacyt

  Oceniono 35 razy 31

  wszyscy się zrzucamy na mieszkanie dla synka marszałka, oczywiście , że może mieszkać z ojcem, w domu poselskim ! Pokora i praca, wystarczy nie kraść i nie kłamać.

 • i.l

  Oceniono 34 razy 28

  Panie Marszałku, to nie jest Pana mieszkanie rodzinne. To jet mieszkanie służbowe Marszałka Sejmu RP,
  a nie tatusia. Czy Pan jest taki ograniczony, czy bezczelny?

 • artau

  Oceniono 29 razy 23

  Przestępca konstytucyjny prezydentem RP
  Złodziej, oszust podatkowy,i kłamca marszałkiem RP
  Przestępca koordynatorem służ specjalnych
  Przestępca minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP
  Kłamca, oszust podatkowy, wspólnik biznesowy z obrońcą pedofila premierem RP
  Oszust podatkowy, kłamca i złodziej szeregowym Prezesem Polski
  Złodziej szefem sejmowej Komisji Finansów RP
  Komuch prześładowca opozycji , prokurator stanu wojennego szefem sejmowej Komisji Praworządności
  Miłego dnia wszystkim, którzy uważają, że jeden głos, ich głos nic nie znaczy

 • forumforum101

  Oceniono 30 razy 22

  Służbowa karta płatnicza . Wszystką z nią jest OK kochany panie Mareczku ? Tak tylko pytam z ciekawości .

  -
  apostazja.info

 • erhapl

  Oceniono 24 razy 20

  CAŁA POLSKA Z WAS SIĘ ŚMIEJE- PiSLAMIŚCI I ZŁODZIEJE!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX