Dymisja Kuchcińskiego. "Wystąpienie prezesa Kaczyńskiego jest pierwszy raz od dawna wystąpieniem... przegranego"

Marek Kuchciński ustępuje ze stanowiska Marszałka Sejmu. Ale zarówno on, jak i prezes PiS podtrzymują, że w sprawie podróży rządowymi samolotami nic złego się nie stało. Prof. Sławomir Sowiński ocenił, że byliśmy świadkami próby ucieczki do przodu. Ale - jak mówił w TOK FM - nie najlepiej wyszło. Dr Tomasz Słomka zwrócił uwagę, że wystąpienie prezesa PiS pokazało, że rządzący mają świadomość, jak bardzo zaszkodziła im sprawa Kuchcińskiego.
Zobacz wideo

Marek Kuchciński poinformował, że jutro (9 sierpnia) złoży dymisję. Marszałek Sejmu powtórzył, że wybrał aktywny model pracy, a jego częste podróże "podyktowane były dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, także małych miejscowości". - Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji - stwierdził.

Także prezes Jarosław Kaczyński przekonywał, że w przypadku podróży marszałka nie doszło do złamania prawa.  - Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie (...) to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: "Słuchać Polaków, służyć Polsce - oznajmił.

- Byliśmy świadkami szczególnej, osobliwej sceny politycznej, do której pewnie będziemy nie raz wracali. Ta scena była próbą ucieczki do przodu. Próbą odzyskania przewagi politycznej, którą do niedawna PiS miał nad swoimi przeciwnikami. Ale to próba ryzykowna - komentował prof. Sławomir Sowiński, po zakończeniu konferencji w siedzibie PiS. Jak ocenił ekspert z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przekaz prezesa był "bardzo szczególny". - Prezes mówi nam - opinii publicznej: właściwie nie macie racji; wasza krytyka marszałka jest nieuzasadniona - ale ustępujemy. To rodzaj znanego zwrotu "przepraszamy tych, którzy czują się urażeni", choć nie ma za co przepraszać. Część wyborców może to lekko zirytować - ocenił gość TOK FM. 

Prof. Sowiński skrytykował też to, że Kaczyński szybko zajął się nadużyciami, jakich miał dopuścić się Donald Tusk, gdy pełnił funkcję premiera. - Nie da się wygrać dwóch kampanii, odgrzewając tego samego kotleta - ocenił. 

Taktykę Prawa i Sprawiedliwości skrytykował też dr Tomasz Słomka z Katedry Systemów Politycznych UW. Wśród popełnionych błędów wymienił m.in. to, że władze partii tak długo zwlekały z reakcją na aferę dotyczącą lotów Marka Kuchcińskiego. - Obóz władzy pozwolił grillować Kuchcińskiego przez wiele dni - podkreślił. Zdaniem gościa TOK FM zaszkodziło to Prawu i Sprawiedliwości. 

Według Słomki sprawa Kuchcińskiego może okazać się tzw. momentem przesilenia. - Może się zacząć proces rozsypywania obozu rządzącego. Nagle może się okazać, że ludzie dostrzegają szereg rzeczy, które były marginalizowane, pomijane i mogą urosnąć do rangi czegoś ważnego - uważa gość TOK FM. 

- Odniosłem wrażenie, że wystąpienie prezesa jest, pierwszy raz od dawna, wystąpieniem przegranego.  Przebijało z niego poczucie, że coś się zmieniło, urwało. W tej kadencji nie było dymisji, która byłaby następstwem doniesień medialnych. To znak, że obóz władzy ma świadomość głębokiego kryzysu i może to być problemem w kampanii - podsumował. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (230)
Dymisja Kuchcińskiego
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 42 razy 38

  Dokładna lista lotów Tuska jest znana,
  tylko lista lotów marszałka dziwnym zbiegiem okoliczności znikła...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 35 razy 31

  Oni mówiąc o ty, że "Polacy to inaczej ocenili" pokazuje zupełny odlot. To jak mnaplucie ludziom w twarz. To już lepiej, żeby tej dymisji nie było.
  Oni w ogóle nie rozumieją z czego wzięła się afera. Kompletne oderwanie od rzeczywistości. Bizancjum chamów.

 • brave48

  Oceniono 35 razy 29

  czekamy teraz na marszałka Karczewskiego, sprawa też jest rozwojowa ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 32 razy 26

  To ja, jako opinia publiczna, domagam się aby Kuchciński zwrócił te 4 miliony.
  Nie z lipnej posady w spółce skarbu państwa, ale z pracy w wyuczonym zawodzie ogrodnika.
  Minimalna stawka godzinowa, a taką otrzyma pan Kuchciński, to 13,7 zł brutto. Na pełen etat to będzie 217 lat.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 26

  Kaczyński przyznał, że lud to posłowie PO.
  Brawo. Tak trzymać. A nie od razu "mordy zdradzieckie ..."

 • marudna.maruda

  Oceniono 29 razy 21

  Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało... Niewinny marszałek rezygnuje dobrowolnie ze stanowiska, prezes przeprasza z zaznaczeniem, że właściwie wszystko było zgodnie z prawem i wina opozycji, bo przeszkadza w świętowaniu sukcesów podczas wycieczek objazdowych przedwyborczych. Jędraszewski próbuje odwracać uwagę o zalatanego marszałka i innych władców przestworzy poprzez wskazywanie jedynego obecnie, najgroźniejszego wg przewielebnych wroga- LGBT. Normalnie.... normalnie?

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 20

  Obciach i Żenada.
  A co do Tuska, to latali WSZYSCY. Poczynając od Wałęsy, który raz nawet wysłał rządowego tupolewa po beczkę piwa z okazji Dnia wojska Polskiego, przez nałogową podróżniczkę marszałka senatu Alicję Grześkowiak latającą rządowym Jakiem 40 po CAŁYM ŚWIECIE, czy Lecha Kaczyńskiego, który każdego lata, weekend w weekend woził do Juraty całą swoja familię z braciszkiem na czele, gdzie jedli, pili i balowali w asyście czekającej pod bramą karetki pogotowia, za która nikt nie chciał zapłacić...
  O korzystaniu "na krzywy ryj" przez Jarka willi przy Parkowej, gdzie będąc premierem zamieszkał wraz z mamusią, aż po dawną willę Gierka w Klarysewie, którą dysponował jego brat, będąc prezydentem.

  Dlatego proponuję: CISZEJ nad tym bezczelnym bizancjum...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX