Dymisja Kuchcińskiego. "Wystąpienie prezesa Kaczyńskiego jest pierwszy raz od dawna wystąpieniem... przegranego"
Marek Kuchciński poinformował, że jutro (9 sierpnia) złoży dymisję. Marszałek Sejmu powtórzył, że wybrał aktywny model pracy, a jego częste podróże "podyktowane były dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, także małych miejscowości". - Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji - stwierdził.
Także prezes Jarosław Kaczyński przekonywał, że w przypadku podróży marszałka nie doszło do złamania prawa. - Ale skoro państwo najwyraźniej mają inne zdanie (...) to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: "Słuchać Polaków, służyć Polsce - oznajmił.
- Byliśmy świadkami szczególnej, osobliwej sceny politycznej, do której pewnie będziemy nie raz wracali. Ta scena była próbą ucieczki do przodu. Próbą odzyskania przewagi politycznej, którą do niedawna PiS miał nad swoimi przeciwnikami. Ale to próba ryzykowna - komentował prof. Sławomir Sowiński, po zakończeniu konferencji w siedzibie PiS. Jak ocenił ekspert z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przekaz prezesa był "bardzo szczególny". - Prezes mówi nam - opinii publicznej: właściwie nie macie racji; wasza krytyka marszałka jest nieuzasadniona - ale ustępujemy. To rodzaj znanego zwrotu "przepraszamy tych, którzy czują się urażeni", choć nie ma za co przepraszać. Część wyborców może to lekko zirytować - ocenił gość TOK FM.
Prof. Sowiński skrytykował też to, że Kaczyński szybko zajął się nadużyciami, jakich miał dopuścić się Donald Tusk, gdy pełnił funkcję premiera. - Nie da się wygrać dwóch kampanii, odgrzewając tego samego kotleta - ocenił.
Taktykę Prawa i Sprawiedliwości skrytykował też dr Tomasz Słomka z Katedry Systemów Politycznych UW. Wśród popełnionych błędów wymienił m.in. to, że władze partii tak długo zwlekały z reakcją na aferę dotyczącą lotów Marka Kuchcińskiego. - Obóz władzy pozwolił grillować Kuchcińskiego przez wiele dni - podkreślił. Zdaniem gościa TOK FM zaszkodziło to Prawu i Sprawiedliwości.
Według Słomki sprawa Kuchcińskiego może okazać się tzw. momentem przesilenia. - Może się zacząć proces rozsypywania obozu rządzącego. Nagle może się okazać, że ludzie dostrzegają szereg rzeczy, które były marginalizowane, pomijane i mogą urosnąć do rangi czegoś ważnego - uważa gość TOK FM.
- Odniosłem wrażenie, że wystąpienie prezesa jest, pierwszy raz od dawna, wystąpieniem przegranego. Przebijało z niego poczucie, że coś się zmieniło, urwało. W tej kadencji nie było dymisji, która byłaby następstwem doniesień medialnych. To znak, że obóz władzy ma świadomość głębokiego kryzysu i może to być problemem w kampanii - podsumował.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce
- Opozycja rozliczy PiS? Lewicka przypomina, że już raz Tusk im odpuścił. "PO nie opłacało się dobijać PiS"
- Koniec sporu Kaczyński-Sikorski. Szef PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy. Polityk PO przyjął przeprosiny
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"