"Marek Kuchciński był niekompatybilny ze swoją funkcją. Szkoda, że w ogóle kiedykolwiek został marszałkiem"

- To jest sprawa, którą każdy Polak niezależnie od tego, czy zajmuje się polityką, zrozumie - mówił w TOK FM Wojciech Szacki z "Polityki Insight", komentując dymisję Marka Kuchcińskiego oraz aferę dotyczącą niezwykle licznych przelotów marszałka Sejmu rządowymi maszynami. W podróżach Kuchcińskiemu towarzyszyli m.in. żona, dzieci, partyjni koledzy.
Zobacz wideo

Swoją decyzję marszałek ogłosił w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, a towarzyszył mu prezes partii Jarosław Kaczyński. Marek Kuchciński - w czasie swojego krótkiego wystąpienia - przekonywał, że podczas swojej działalności "nie złamał prawa". Przypomniał swoje słowa z poniedziałkowego briefingu o tym, że wybrał aktywny model pracy, a jego częste podróże "podyktowane były dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, także małych miejscowości". - Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji - powiedział Kuchciński. Po nim głos zabrał Jarosław Kaczyński, który podkreślał, że Kuchciński nie złamał prawa, a dziennikarzom polecił zajęcie się lotami Donalda Tuska i Ewy Kopacz w czasach, gdy stali na czele rządu. Politycy nie odpowiadali na pytania.

Marszałek Kuchciński "niekompatybilny"

- Mam wrażenie, że ta dymisja zdecydowała się wczoraj, kiedy spotkali się liderzy PiS. Nie wytrzymali presji opinii publicznej. Ta sprawa zaczęła żyć własnym życiem poza bańką medialną, bańką opozycyjną. To zaczął być temat powszechny, dyskutowany przez Polaków. To postawiło PiS w trudnej sytuacji - komentował w audycji "Połączenie" Wojciech Szacki z "Polityki Insight". 

Dopytywany, dlaczego sprawa skończyła się dymisją bohatera afery, podczas gdy nic takiego nie wydarzyło się w przypadku równie głośnej medialnie sprawy -  planów budowy dwóch wież przy ul. Srebrnej i rozmów, jakie w tej sprawie prowadził Jarosław Kaczyński - Szacki odpowiedział: "W przypadku Srebrnej trzeba byłoby zdymisjonować Kaczyńskiego".

- Marek Kuchciński nie jest specjalnie istotnym politykiem władzy, chociaż zajmował bardzo wysokie stanowisko. Jest zaufanym prezesa, ale tajemnicą poliszynela jest, że w Sejmie tak naprawdę rządził Ryszard Terlecki - mówił gość TOK FM. I przypomniał sytuacje kryzysowe, w których Kuchciński nie przejawiał swojej politycznej autonomii. - W największe kryzysy w Sejmie chował się, w czasie tzw. puczu "sprzątać" po nim musiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Kuchciński był niekompatybilny ze swoją funkcją, szkoda, że w ogóle kiedykolwiek został marszałkiem - podsumował ekspert. 

Loty Marka Kuchcińskiego zagrażały sondażom?

Zdaniem Szackiego decyzji kierownictwa PiS i samego Kaczyńskiego sprzyjał fakt, że sprawę licznych lotów Marka Kuchcińskiego na jego rodzinne Podkarpacie, łatwo jest streścić w dwóch zdaniach i przez to zrozumieć. - To też wdzięczny temat dla opozycji, który mobilizuje wyborców opozycyjnych. Wyborcom PiS trudno było bronić marszałka, bo obrona sprowadzała się do zaklęcia, że Tusk też latał - mówił.

Właśnie taką narrację wybrał prezes PiS, który zabrał głos po Marku Kuchcińskim i podkreślał, jak często do Gdańska w czasie, gdy był premierem, latał Donald Tusk. Po spotkaniu z dziennikarzami otrzymali oni od służb prasowych PiS zestawienie lotów byłych premierów z czasów rządów koalicji PO-PSL.

- Marszałek ma prawo -  i powinien mieć - do lotów samolotem. Ale jako poseł i tak ma prawo do bezpłatnych przelotów na terenie kraju i do Rzeszowa mógł latać rejsowym samolotem. Nie musiał korzystać z rządowego samolotu, z procedury HEAD i jeszcze zabierać na pokład posłów związanych z PiS czy z Solidarną Polską - mówił dziennikarz. 

Według Wojciecha Szackiego Prawo i Sprawiedliwość zrozumiało zagrożenie również ze względu na to, że sprawa zaczęła przypominać serial, a kolejne informacje wychodziły na jaw stopniowo, za każdym razem elektryzując opinię publiczną. - Ewidentnie PiS przestraszył się, że to się przełoży na notowania. Utrudni prowadzenie kampanii, ale też zacznie być widoczne w sondażach - mówił. Jego zdaniem straty wizerunkowe PiS byłyby znacznie większe, jeśli wszystko rozegrałoby się we wrześniu lub październiku. - Teraz szkody zostaną ograniczone ze względu na trwające wakacje - dodał. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Dymisja Marka Kuchcińskiego. Szacki: Był niekompatybilny ze swoją funkcją
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 35 razy 31

  Kuchciński jest tą prawdziwą twarzą PiS-u. Prowincjonalną, powiatową, biedną, słabo wykształconą. Tak samo prostacką i bezrozumną jak twarz Szydło z Brzeszcz, Zalewskiej ze Świebodzic, Machałek z Kamiennej Góry, Witek z Jawora. Taka jest cała dobrazmiana, wszyscy z awansu społecznego. Czego mozna się spodziewac po ogrodniku Kuchcińskim, dla którego samolot, tramwaj, ruchome schody w markecie są tym czym dla jego rodziców była budka telefoniczna i latarka ? Czego mozna się spodziewac po Zalewskiej ? Kontenery PCK z uzywana odziezą, czy przeterminowana zywnośc dla ubogich, to cenne rarytasy dla niej, tym cenniejsze, ze darmowe. Ile wstydu jeszcze nam przyniesie ta kobieta kradnąc papier toaletowy i mydełka z toalet w Europarlamencie ? Zazenowanie moje budzi fakt atakowania przez Kaczyńskiego przy okazji afery Kuchcińskiego, pana Donalda Tuska. Ten kryminalista i hochsztapler okradający na rympał pana Birgfellnera na 300 000 euro wypomina rejsowe loty premiera Tuska sprzed 5 lat. Pan Tusk nigdy nie wypominał temu kryminaliści afery ,,Telegraf,, okradania państwa przez niego i jego brata, bo tak naprawdę to oba Kaczyńskie rozpoczęły aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Śniło mi się, ze Kaczyński dostał ,,1,, czy ,,pojedynkę,, jak zwał tak zwał, w wyborach na Rakowieckiej.
  Dawno nie miałem tak miłego snu.

 • marudna.maruda

  Oceniono 27 razy 21

  Nie powinien być marszałkiem? Ano nie powinien, tak samo zresztą, jak Szydło nie powinna być premierem, Zalewska ministrem edukacji. Prymitywni, spragnieni władzy i splendoru ludzie, wykorzystujący stanowiska do własnych, małych interesów i do zaspokajania ambicji, jak zaimponować sąsiadom. Tak się dzieje, jak prości, ograniczeni ludzie dorwą się do władzy. A prezes pionki rozstawia ze swiadomością, że taki nagle wyniesiony na salony będzie wiernie jak pies wypełniał polecenia- i tu się nie myli.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 24 razy 18

  Pisowscy wazeliniarze lubią wychwalać "poczucie humoru" TW Balbiny. Poza tym, że śmieje się z własnych dowcipów, przejawem swoistego wisielczego humoru są niektóre jego decyzje personalne: Kuchta na marszałka, Wolfgangowa na prezesa TK, Melex na rzecznika dyscyplinarnego partii...

 • king1932

  Oceniono 20 razy 14

  Czy Polska to państwo? Już nie. Szeregowy poseł odwołuje marszałka sejmu. Sam uwikłany jest w aferę "deweloperską", a chce być wyrocznią w sprawach przekrętu innego partyjnego tuza. Kuchciński traktuje Polskę jak dostarczyciela mamony na kazdy jego wybryk. Służby państwowe łżą w sprawie prywatnych lotów marszałka. Dorabiają do tego jakieś spotkania. Marszałek bredzi o aktywności (zawsze wokół swojego domu - hahaha). Przecież poseł nikczemnego wzrostu i jego sługi darli twarze w kampanii wyborczej, że będzie uczciwie, skromnie, pracowicie. A jak jest? To widać. Wytłumaczenie zawsze takie samo: oni kradli, to my też możemy. Potem KC PiS dorabia do majaczenia prezesa jakąś pokrętną teorię. Ale jeżeli cofamy się do historii to pamiętajcie Polacy: Kaczyński UWŁASZCZYŁ się na naszym majątku. Więc zanim zaczniecie pluć na innych zapoznajcie się ze ścieżką kariery tego "BOCHATERA" pisowskiego.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Suweren wybrał do PiS swoich najlepszych przedstawicieli - perukarzy, nieuków i złodziei ...

 • vriljager

  Oceniono 14 razy 10

  Skoro marszałek kłamał ws. lotów i to wieolokrotnie, to czy nie nalezy mu teraz zadać pytania, czy aby nie kłamał ws. korzystania z usług nieletnich prostytutek???

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 12 razy 8

  W prawackich mediach to nie Kuchciński jest winny tylko Tusk.
  PIS uważa (tak można interpretować próby obrony ich rozpasania), że skoro są złodzieje, to gdy złodziej pojawia się w PISie, nie oznacza, że stanowi wyjątek, tylko potwierdza regułę o nieprawościach na świecie. Dodaje przy tym, że złodziej z PIS nie byłby złodziejem, gdyby nie było na świecie złodziei.

  Żenujące K'fuck-anie naczelnika...

 • czarnyminio

  Oceniono 14 razy 8

  Wyglądał jak zagubiona sierota z małopolski a ciągoty do luksusu miał jak Carrington.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 11 razy 7

  Pisiorskie służby, w obronie Kuchcińskiego twierdziły, że dane o lotach są przechowywane tylko przez rok. A teraz pisiory chcą danych o lotach Tuska... Ciekawe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX