Kto nowym marszałkiem Sejmu? PiS ma zgłosił obecną szefową MSWiA

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu. W resorcie ma zastąpić ją koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.
Zobacz wideo

Informację o kandydaturze Elżbiety Witek jako pierwsza podała - w czwartek przed południem - Polska Agencja Prasowa. Przed godziną 15 Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda - na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego - odwołał Elżbietę Witek ze stanowiska szefowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na stronie internetowej Sejmu pojawił się za to poselski wniosek PiS o powołaniu Witek na Marszałka Sejmu.

Wybór następcy Marka Kuchcińskiego planowany jest na godzinę 15.30. Na stanowisko marszałka Sejmu kandydują też Małgorzata Kidawa-Błońska (wystawiona przez PO-KO) i Urszula Pasławska (wystawiona przez PSL).

Według nieoficjalnych informacji PAP, Elżbietę Witek w fotelu szefa MSWiA zastąpi koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Witek zaledwie w czerwcu objęła stanowisko szefowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpiła Joachima Brudzińskiego, który zdobył mandat europosła. Przejmując obowiązki w MSWiA, Elżbieta Witek powiedziała: To resort dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć. Jest mało czasu, ale ja się szybko uczę.

"To bardzo dobry kandydat"

O kandydata PiS na marszałka Sejmu pytany był w piątek w Polskim Radiu Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. - Będzie to dziś ogłoszone. Rzeczywiście jest wiele nazwisk na giełdzie. Szczególnie opozycja wymyśla różne najdziwniejsze koncepcje. Będzie to być może dla niektórych zaskoczenie, ale będzie to bardzo dobry kandydat na marszałka i jestem przekonany, że będzie bardzo dobrym marszałkiem - odpowiedział Suski.

Wśród osób typowanych na kandydata PiS na marszałka do tej pory byli Ryszard Terlecki, Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Wassermann.

Marszałek jest tylko wykonawcą poleceń Kaczyńskiego

Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu, w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u przekonywał, że to, kto zostanie nowym marszałkiem Sejmu, nie ma znaczenia. Przyznał nawet, iż "z pewnym rozbawieniem obserwował cały proces myślowy", który zachodził w czwartek w kręgach Prawa i Sprawiedliwości.

- To już jest końcówka kadencji Sejmu. Tych posiedzeń zostało naprawdę bardzo mało. A z drugiej strony wiemy, jak działa parlament i że tak naprawdę szef parlamentu, czyli marszałek, jest tylko wykonawcą poleceń Jarosława Kaczyńskiego - ocenił Stankiewicz. - I to, kto formalnie będzie to robił: Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Wasserman czy ktokolwiek inny to naprawdę nie ma znaczenia - dodał.

Dymisja Marka Kuchcińskiego jest wynikiem ujawnionych informacji o lotach marszałka rządowymi samolotami. Okazało się, że Kuchciński zabierał na pokład członków swojej rodziny oraz partyjnych kolegów. Często były to loty o statusie HEAD, zarezerwowane dla oficjalnych delegacji. Większość podróży odbywała się na trasie Warszawa - Rzeszów - Warszawa (na Podkarpaciu marszałek mieszka).   

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM