Dymisje w Kancelarii Sejmu za aferę z lotami? "Oddam się do dyspozycji nowego marszałka"

- Oddam się do dyspozycji nowego marszałka Sejmu, który powołuję szefa kancelarii - powiedziała w piątek w rozmowie z dziennikarzami szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
Zobacz wideo

W piątek Sejm ma wybrać nowego marszałka, w związku z dymisją Marka Kuchcińskiego. Złożył on  rezygnację po ujawnieniu informacji o jego licznych przelotach rządowymi samolotami - również w towarzystwie rodziny i polityków Prawa i Sprawiedliwości. 

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska była pytana przez dziennikarzy o dalsze sprawowanie swojej funkcji w związku z komunikatami Centrum Informacyjnego Sejmu o lotach marszałka z rodziną. - Marszałek Sejmu powołuje i odwołuje szefa Kancelarii Sejmu, wiec oddam się do dyspozycji nowego marszałka Sejmu - powiedziała Kaczmarska.

Pytana przez dziennikarzy o powody takiej decyzji odpowiedziała, że to nowy marszałek podejmie decyzję w sprawie obsady stanowiska szefa kancelarii.

Sprzeczne komunikaty CIS

Przypomnijmy, komunikaty CIS w sprawie lotów Kuchcińskiego były sprzeczne. Początkowo podawano informację, że marszałek w ogóle nie latał z rodziną na pokładzie. Potem dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka podał, że takich lotów było 23 (za nie Kuchciński wpłacił 15 tys. zł na cele charytatywne). 

Grzegrzółka zdecydowanie dementował też informację jednego z dzienników, który podawał, że rządowymi samolotami mogły latać sami członkowie rodziny Kuchcińskiego (bez Kuchcińskiego). W poniedziałek okazało się jednak, że i taka sytuacja miała miejsce - za wspomniany lot żony z Rzeszowa do Warszawy marszałek wpłacił 28 tys. zł. na fundusz modernizacji sił zbrojnych.

Dyrektor CiS Andrzej Grzegrzółka - pytany o to, dlaczego wprowadzał dziennikarzy w błąd, przekonywał, że wszelkich informacji udzielał "na podstawie swojej najlepszej wiedzy", jaką w danej chwili posiadał.

Warto przypomnieć, że Kancelaria Sejmu zdecydowąła też o zniszczeniu części dokumentów dotyczących podróży Marka Kuchcińskiego. 

Kim jest Agnieszka Kaczmarska?

O szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszce Kaczmarskiej zrobiło się głośno kilka tygodni temu, gdy wstrzymała opublikowanie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - mimo, że ich ujawnienie nakazał Naczelny Sąd Administracyjny.

Agnieszka Kaczmarska to była wieloletnia (2002-2016) radna Prawa i Sprawiedliwości na warszawskim Targówku. Była także przewodniczącą partii w tej dzielnicy. Szefową Kancelarii Sejmu jest od stycznia 2017 roku. Wcześniej (od lutego 2016) była wiceszefową i p.o. szefowej.

Na konferencji w Sejmie Robert Kropiwnicki (PO-KO) mówił, że „Pani Kaczmarska i pan Grzegrzółka powinni natychmiast podać się do dymisji". Ocenił, że urzędnicy Kancelarii "chronią marszałka Kuchcińskiego i innych swoich przełożonych" oraz "pracują na rzecz PiS-u".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM