Kancelaria Premiera zapowiada opublikowanie wykazu lotów Mateusza Morawieckiego

Po godzinie 15 mają być dostępne informacje dotyczące podróży premiera Morawieckiego. Publikację zapowiedział szef KPRM - minister Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Jak poinformował minister Dworczyk, wykaz lotów ma się pojawić po godzinie 15 na internetowej stronie Kancelarii Premiera Rady Ministrów. 

Dodał, że o takie informacje pytali dziennikarze i politycy. - Na moje polecenie w tej chwili są gromadzone wszystkie dokumenty, to są setki stron. Jestem przekonany, że dzisiaj taki, już uaktualniony i uporządkowany, spis wywiesimy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do tej pory takiego centralnego rejestru nie było, więc gdyby te dokumenty, które w tej chwili przetwarzamy (...) wymagały jeszcze jakiegoś uzupełnienia, to zrobimy - mówił Dworczyk na konferencji prasowej.

Zmiany w prawie

Szef KPRM zapowiedział także w zmiany w prawie dotyczące lotów służbowych. Dworczyk wymienił trzy założenia projektu w tej sprawie: jawność, jasne reguły i odpowiedzialność. Wśród założeń projektu wymienił wprowadzenie centralnego rejestru lotów HEAD, który będzie prowadzony przez KPRM.

- W tym rejestrze prowadzonym w KPRM w kilka dni po zrealizownaniu lotu będą ujawnione wszystkie informacje na temat daty, celu, miejsca, do którego lot się odbywał oraz osób, które towarzyszyły HEAD-owi, czyli jednej z tych czterech najważniejszych osób w państwie - zapowiedział.

Szef KPRM zaprosił podczas briefingu szefów klubów parlamentarnych na pierwsze spotkanie ws. prac nad projektem, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 14 i podkreślił, że zaproszenie zostanie również wysłane.

Loty specjalnej (u)wagi

Podróże rządowymi samolotami stały się najgorętszym tematem politycznym po ujawnieniu, że Marek Kuchciński latał bardzo często, także z rodziną. Dowiedzieliśmy się, że zdarzyła się też sytuacja, że rządowym samolotem podróżowała sama żona marszałka Sejmu, bez męża. Kuchciński za loty z dziećmi wpłacił 15 tys. złotych na konta organizacji charytatywnych. A za podróż żony - "28 tys. zł, na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych". 

Ostatecznie Marek Kuchciński zrezygnował ze stanowiska marszałka Sejmu, choć cały czas utrzymywał - tak jak inni politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, że nie doszło do złamania prawa, ani "dobrego obyczaju".

Dziś Sejm wybierze nowego marszałka. Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę obecnej wicemarszałek - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że kandydatką obozu rządowego będzie Elżbieta Witek, która od czerwca jest szefową MSWiA

TOK FM PREMIUM