Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Zastąpiła Marka Kuchcińskiego

Elżbiety Witek wybrana na stanowisko marszałka Sejmu. Kandydaturę dotychczasowej szefowej MSWiA poparło 245 z 419 posłów. Elżbieta Witek na stanowisku zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji - po aferze z lotami rządowym samolotem. Na jego pokładzie podróżowała rodzina poprzedniego marszałka.
Zobacz wideo

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm wybrał nowego marszałka. Zgłoszona przez PiS Elżbieta Witek dostała 245 głosów. 

Po wyborze powiedziała, ze jest patriotką, ale też że jest koleżanką wszystkich posłów, a nie tylko tych ze swoje partii. - Nie czuję się lepsza od Was w żaden sposób. Jestem tu już od 14 last. Mam do państwa prośbę - spróbujmy mimo gorącego dnia, kiedy padały bardzo niepotrzebne słowa, wyciszyć się, bo jesteśmy tu wszyscy w jednym celu, wyborcy nas wybrali, żebyśmy reprezentowali ich interesy - mówiła nowa marszałkini tuż po wyborze. - Mam w sobie wiele pokory i cierpliwości. Każdy z nas jest ważny - dodała. 

Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę obecnej wicemarszałek - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a PSL - Urszuli Pasławskiej. 

Elżbieta Witek. Częsta zmiana miejsca pracy

Elżbieta Witek urodziła się w 1957 roku w Jaworze. Z wykształcenia jest polonistką. W 1980 została członkinią „Solidarności”. Po raz pierwszy mandat poselski wywalczyła w 2005 roku.  Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku przez rok była rzeczniczką rządu Beaty Szydło oraz PiS, ministrem-członkiem Rady Ministrów (do 2017) oraz szefową gabinetu politycznego premier Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.

Elżbieta Witek zaledwie w czerwcu objęła stanowisko szefowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpiła Joachima Brudzińskiego, który zdobył mandat europosła. 

Wybór marszałka to konsekwencja dymisji, jaką złożył Marek Kuchciński. Sprawa lotów służbowych byłego już marszałka Sejmu to główny temat polityczny ostatnich tygodni. Okazało się, że Kuchciński zabierał na pokład członków swojej rodziny - raz rządowym samolotem podróżowała tylko żona Kuchcińskiego - oraz partyjnych kolegów. Często były to loty o statusie HEAD, zarezerwowane dla oficjalnych delegacji. Większość podróży odbywała się na trasie Warszawa - Rzeszów - Warszawa. 

Marek Kuchciński, choć dymisję złożył, cały czas utrzymuje, że nie ma mowy o nadużyciach czy złamaniu prawa. 

DOSTĘP PREMIUM