Elżbieta Witek nowym marszałkiem "na kampanię wyborczą". "Później wszystko wróci we właściwe koleiny"

Elżbieta Witek dobrze kojarzy się wyborcom Prawa i Sprawiedliwości. Jest kojarzona z Beatą Szydło i programem 500 plus. Jednak nie będzie miała okazji, aby w Sejmie specjalnie wykazać się jako marszałek - komentowali w TOK FM Tomasz Żółciak z "DGP" i Paweł Wroński z "GW".
Zobacz wideo

Elżbieta Witek jest znanym politykiem Prawa i Sprawiedliwości, choć jej kariera w partii na przestrzeni ostatnich lat układała się dość sinusoidalnie. Jest blisko związana z byłą premier Beatą Szydło, była rzeczniczką jej rządu, a potem szefową gabinetu. Odsunęła się w cień pod koniec 2017 roku, kiedy Prezesem Rady Ministrów został Mateusz Morawiecki. Do rządu wróciła niedawno - ledwie dwa miesiące temu - zajmując (po Joachimie Brudzińskim) stanowisko szefowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Gdybym był złośliwy, to zadałbym pytanie, czy pani Elżbieta Witek nauczyła się już zarządzać MSWIA, że teraz będzie się uczyć bycia marszałkiem - mówił w TOK FM Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennikarz nawiązał tym samym do wypowiedzi Witek, która zaraz po powołaniu jej na ministra powiedziała: "To resort dla mnie nowy, też niespodzianka, dlatego przede wszystkim będę się na początku bardzo intensywnie tego resortu uczyć. Jest mało czasu, ale ja się szybko uczę".

"Nie będzie miała okazji, aby się wykazać"

Zdaniem Żółciaka, nowa marszałek nie będzie miała zbyt wielu okazji w Sejmie, aby się wykazać. - Mówimy tylko o tym, żeby dociągnąć do końca kadencji. Potem będzie wyzerowanie wszystkiego i nowe rozdanie stanowisk - ocenił.

Jeszcze w piątek rano wśród osób, które mogłyby zająć stanowisko Marka Kuchcińskiego, wymieniano przede wszystkim obecnego wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. - Ale równolegle zaczęły pojawiać się komentarze, że to może być jednak ktoś bardziej z zewnątrz, kto będzie łagodził nastroje i sprawi, że nie będzie już skojarzeń z twardą ręką Marka Kuchcińskiego. Ciekawe więc, jak tu Elżbieta Witek będzie sobie radzić - mówił redaktor "DGP".

Zdaniem Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej", nowa marszałek kojarzy się pozytywnie wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. - Dawniej była w złośliwie nazywanym przez dziennikarzy "gangu tapirów", czyli otoczeniu premier Beaty Szydło, ale dobrze się kojarzyła, z tą pierwszą polityką Prawa i Sprawiedliwości, z programem 500 plus. Była tym pierwszym PiS-owskim uśmiechem związanym Szydło - mówił dziennikarz "GW".

Jego zdaniem, Witek była też lepszą kandydaturą na stanowisko Marszałka Sejmu niż Ryszard Terlecki, który "w całej tej aferze [z samolotami - red.] odegrał bardzo negatywną rolę". - Na początku ją bagatelizował, był agresywny, twierdził , że nic się nie stało, radził opozycji, żeby się pukała w głowę. Więc jeśli bezpośrednio po tym ktoś taki zająłby stanowisko marszałka, to znaczyłoby, że PiS żadnej lekcji z tej sprawy nie wynosi - skwitował redaktor Wroński.

Kuchciński wróci na stanowisko?

Czy Elżbieta Witek miałaby szansę kontynuować sprawować funkcję Marszałka Sejmu, gdyby Prawo i Sprawiedliwość jesienią wygrało wybory? Zdaniem Pawła Wrońskiego - niekoniecznie.

- Bardzo mocno jest eksponowana informacja, że prezes Kaczyński powiedział, że Marek Kuchciński będzie startował z "jedynki" na Podkarpaciu i będzie to sposób jego weryfikacji. Jeśli więc Kuchciński, w swoim okręgu, uzyska dobry wynik, to moim zdaniem od nowej kadencji będzie miał szansę ponownie zostać marszałkiem na zasadzie "z woli ludu odwołaliśmy, z woli ludu go przywracamy" - przewidywał gość TOK FM.

Jak dodał, odwołanie Marka Kuchcińskiego było stricte związane z rozpoczętą właśnie kampanią wyborczą. Prawo i Sprawiedliwość nie mogło sobie pozwolić na to, aby ten temat - przez kolejne dni - przysłaniał wszystkie inne. - Tak postać Elżbiety Witek też jest związana, na krótko, z kampanią wyborczą, a później wszystko wróci we właściwe koleiny - dopowiedział dziennikarz "GW".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM