W sobotę w Płocku Marsz Równości. Prezydent miasta w TOK FM: Nie miałem żadnych wątpliwości związanych z pozwoleniem

Prezydent Płocka przed sobotnim Marszem Równości w tym mieście zapewniał, że ma nadzieję, że uczestnicy imprezy będą czuć się bezpiecznie. - W państwie prawa każdy obywatel może demonstrować swoje poglądy - deklarował Andrzej Nowakowski.
Zobacz wideo

W sobotę 10 sierpnia w Płocku ma przejść pierwszy w tym mieście Marsz Równości. Jak powiedział w audycji "Analizy" Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, na jego trasie będzie siedem zgromadzeń zorganizowanych przez przeciwników inicjatywy. - Kilkukrotnie spotykałem się z policją. Jest ona przygotowana na sobotę, tak jak wszystkie służby. Monitoring będzie na bieżąco obserwowany przez służby, podobnie wszyscy uczestnicy pikiet - zapowiedział prezydent Płocka.

Na pytanie Agaty Kowalskiej, dziennikarki TOK FM, odpowiedział też, że nie może potwierdzić informacji, żeby kibice Jagiellonii Białystok skrzykiwali się, by zaatakować płocki marsz. - Na pikietach zapowiada się jak na razie po 20-40 osób - powiedział. Choć zaznaczył, że nie jest w stanie stwierdzić, ilu demonstrantów ostatecznie przyjedzie do Płocka, tak samo jak ilu będzie uczestników marszu. 

- W Płocku niedawno odbył się festiwal hiphopowy i Audioriver, na którym bawiło 30 tys. fanów muzyki elektronicznej. Cieszyli się tolerancją, muzyką i mogli czuć się bezpiecznie. Chciałbym, żeby jutro było podobnie - zaznaczył.

- Objął pan marsz patronatem. Zamiast zakazywać - jak niektórzy pana koledzy z Platformy (np. prezydent Lublina Krzysztof Żuk - przyp. red.) - wspiera go pan. Dlaczego? - pytała Agata Kowalska. - Nie róbmy z tego wydarzenia politycznego. Jestem związany z PO, ale dla mnie to jest wydarzenie przede wszystkim społeczne a nie polityczne. W państwie prawa każdy obywatel może demonstrować swoje poglądy, wiec nie miałem żadnych wątpliwości związanych z pozwoleniem - mówił. Dodał, że nie zdarzyło się, żeby odmówił patronatu komuś, kto organizuje akcję społeczną. - Każda akcja obywatelska jest cenna - powiedział Nowakowski.

Dodał, że najwyraźniej obecnie niektóre media potrzebują takiego wroga jak środowiska LGBT. - Przed poprzednimi wyborami pokazywały tak imigrantów, nie przyjmując do wiadomości, że potrzebują pomocy. A dziś straszy się osobami LGBT - stwierdził.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM