KPRM spełni prośbę byłej premier. Będzie wykaz podróży Beaty Szydło rządowymi samolotami

W połowie tygodnia mamy poznać wykaz lotów Beaty Szydło. To obietnica złożona przez szefa Kancelarii Premiera - Michała Dworczyka.
Zobacz wideo

O publikację lotów poprosiła sama Beata Szydło, poinformowała o tym na Twitterze w miniony piątek (9 kwietnia). Dziś szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów zapowiedział, że wykaz powinien być przedstawiony w połowie tygodnia.

- Zbieramy dokumenty. Są ich setki - mówił w rozmowie z dziennikarzami min. Michał Dworczyk. - Niestety przez to, że do tej pory - od 2011 roku - odpowiedzialność za organizację lotów najważniejszych osób w państwie była rozmyta, to nie ma jednego miejsca, jednej listy, gdzie te wszystkie dane byłyby zgromadzone - tłumaczył. 

Dokumentacja dotycząca podróży Beaty Szydło to drugie zestawienie, jakie przygotowują urzędnicy z KPRM. W piątek opublikowano wykaz dotyczący lotów premiera Mateusza Morawieckiego. Przez dwa lata, kiedy stoi na czele rządu, było takich podróży 207. W przypadku pięciu na pokładzie rządowej maszyny towarzyszyła Morawieckiemu rodzina: żona lub dzieci. 

- Za każdym razem było to w ramach oficjalnej delegacji. To znaczy charakter uroczystości bądź wydarzeń, na które udawał się pan premier, wymagał obecności tych osób na tych wydarzeniach - podkreślił min. Dworczyk. 

Publikowanie danych dotyczących podróży najważniejszych osób w państwie, to pokłosie afery dotyczącej licznych lotów Marka Kuchcińskiego. Choć sam zainteresowany oraz jego partyjni koledzy z Jarosławem Kaczyńskim na czele, utrzymywali, że nie doszło do złamania prawa, to Kuchciński nie jest już marszałkiem Sejmu. Sam podał się do dymisji, a na jego miejsce sejmowa większość wybrała Elżbietę Witek

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM