Adam Bodnar na prezydenta? Opozycja poszukuje najmocniejszego rywala dla Andrzeja Dudy

Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem badanych jako kandydat PO na prezydenta - wynika z badania Ariadna dla "Wprost". Ale tygodnik informuje, że "czarnym koniem wewnątrzpartyjnych przymiarek do wyborów prezydenckich może się okazać RPO Adam Bodnar".
Zobacz wideo

Portal Wprost.pl relacjonuje badanie, jakie dla tygodnika przeprowadzono na panelu Ariadna na grupie 1056 osób powyżej 18 roku życia. Respondentów zapytano, czy ich zdaniem "Donald Tusk wystartuje w najbliższych wyborach prezydenckich". Z ankiety wynika, że "według 59.9 proc. badanych, Donald Tusk nie wystartuje" w tym politycznym wyścigu. "Przeciwne zdanie ma jedynie 40.7 proc. ankietowanych" - czytamy.

Respondentów zapytano również, czy jeśli Donald Tusk nie wystartuje, kto byłby najlepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Z badań wynika, że największym poparciem cieszy się prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski (16.2 proc.). Znacząco mniejszą popularnością cieszą się prezydent Gdańska -  Aleksandra Dulkiewicz (6.1 proc.), europoseł Bartosz Arłukowicz (5.8 proc.) oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (5.4 proc.).

Według ustaleń Wprost.pl "czarnym koniem wewnątrzpartyjnych przymiarek do wyborów prezydenckich może się okazać Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich". Pomysł miał się pojawić w Platformie Obywatelskiej już jakiś czas temu. Wedle wewnątrzpartyjnych spekulacji Bodnar mógłby być kandydatem całej opozycji. 

Te spekulacje zdementowało biuro RPO. -  Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich kończy się we wrześniu 2020 r.; Adam Bodnar nie zamierza kandydować w żadnych wyborach - powiedział PAP Łukasz Starzewski z Biura RPO.

Na razie najpewniejszym kandydatem - prócz Andrzeja Dudy - do startu w przyszłorocznych wyborach wydaje się Robert Biedroń

TOK FM PREMIUM